Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση του συστήματος χορήγησης βεβαιώσεων του Τ.Ε.Ε.


Recommended Posts

Μα δεν βάζεις σε καμμία περίπτωση τετραγωνικά. Δεν συμπληρώνεις φύλλα καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

το εμφανείς τελικά τι σημαίνει. Δεν παίρνεις κορδέλα να μετρήσεις? Εγώ που έχω διαφορά 1 τ.μ. με υπέρβαση της ανοχής του 2%(είμαι στο 4%) δίνω βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Το "εμφανείς", όπως και η λέξη "επιφάνεια" έχουν διαγραφεί στον Ν.4030 για τη βεβαίωση.

Δεν παίρνεις κορδέλα, αυτοί παίρνουν πριονοκορδέλα και γράφουν ότι μ@..... θες στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις προχώρησα την πρώτη μου δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή. Ο ιδιοκτήτης θέλει βεβαίωση για να κάνει γονική παροχή.

Το ερώτημα μου είναι, πρέπει να πληρωθεί το σύνολο του προστίμου και να προχωρήσω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή για να μου επιτρέψει το σύστημα να εκδώσω τη βεβαίωση, ή πάω ξεκινώ άλλη δήλωση δεν συμπληρώνω φύλλο καταγραφής και επιλέγω περ. 2 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εξοφληθεί το συνολικό ποσό του προστίμου!

Μην βιάζεσαι όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τόσο γρήγορα να μπορέσεις να εκδώσεις την βεβαίωση οριστικής υπαγωγής.

Πρέπει ν' ανοίξει το σύστημα του ΤΕΕ, να δέχεται τα σχέδια κ.λπ., να μπορείς να τυπώσεις τη βεβαίωση αυτή και να δούμε και το αν θα πρέπει να πάμε στην οικεία πολεοδομία για να τη σφραγίσει (και ίσως να ελέγξει και το φάκελο).

"Φέξε μου και γλύστρησα"

Καλό Μάρτιο με Απρίλιο του 2012 το βλέπω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα τι λες?

Μια χαρα γινονται οι αγοραπωλησιες και απο τωρα, αρκει να εχει εξοφληθει το προστιμο εξ ολοκληρου...

Οταν πας και βγαλεις βεβαιωση νομιμοτητας δεν κλικαρεις καπου στο τελος οτι δηλωνεις υπευθυνα οτι εχεις στην κατοχη σου ολα τα απαραιτητα στοιχεια που θα ζητηθουν στη β' φαση ουτως ωστε να προχωρησεις στην υποβολη αυτων οταν ζητηθουν?

Ε με αυτο τελειωνεις τη δουλεια τωρα, εκδιδεται η βεβαιωση (εφοσον εχει πληρωθει το προστιμο), εκτυπωνεις και τη Δηλωση και εισαι ετοιμος για συμβολαιογραφικη πραξη...

 

Νομιζεις δεν εχουν γινει πραξεις ως τωρα μετα απο ολοκληρωμενες υπαγωγες στο προγραμμα?

Με τα ματια μου το εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι έτσι (εγώ συνάδελφε δεν το ξέρω αλλά το ελπίζω) τότε στέλνουμε και τα σχέδια κ.λπ. και τελειώσαμε!

Δεν πρόκειται να μας στείλουν στις πολεοδομίες (υπηρεσίες δόμησης) για ...συνέχεια.

Δεν πρόκειται να ελεγχθεί τίποτα!!!!! Και ποτέ!!!!! Φυσικά εκτός του 5%.

Αν όμως "εφεύρουν" στη συνέχεια μια διαδικασία (δεν είναι δύσκολο γι' αυτούς να το κάνουν) και σε ενδεχόμενο έλεγχο (γιατί βρε αδελφέ άδολα έκανες λάθος τη δήλωση και βγήκε λάθος το πρόστιμο) τότε τί γίνεται;

Αλλάζει το πρόστιμο, ξαναπληρώνεις τα υπόλοιπα, ενώ εσύ ήδη έχεις πουλήσει π.χ. το ακίνητο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό οι βεβαιώσεις έχουν ισχύ 2 μηνών. Μετά ουδέν λάθος μηχανικού αναγνωρίζεται! ;)

 

Όντως, ας πούμε ότι λύθηκε αυτό το θέμα με την αναφορά σε 2μηνη ισχύ της βεβαίωσης οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε για φωτογραφίες και "τι θα γίνει αν μετά από 15 χρόνια...". Σιγά μην κρατάμε 15 και 20 χρόνια αναλογικό αρχείο με υπογεγραμμένες φωτογραφίες από όλες τις βεβαιώσεις που δίνουμε... Βέβαια αδυνατώ να συλλάβω πως προέκυψε ο χρόνος των 2 μηνών. Ακόμα και την επόμενη μέρα από την αυτοψία μπορεί να γίνει αυθαιρεσία. Θεωρητικά σε τέτοια περίπτωση, το σωστότερο θα ήταν να είχε προβλεφθεί "αίρεση" βάση της οποίας ο μηχανικός θα κάνει νέα αυτοψία στο τέλος του 2μήνου για να διαπιστώνει ότι η κατάσταση παραμένει ως είχε και αν δεν βρίσκει τα πράγματα όπως είχαν να ανακαλεί τη βεβαίωση και να ακυρώνεται η δικαιοπραξία.

 

Εγω παλι γιατι αντιλαμβανομαι εντελως διαφορετικα την εννοια της 2μηνης ισχυος?

Δηλαδη, δινω τη βεβαιωση σημερα 2.12.2011 και το συμβολαιο γινεται 1.2.2012.

Η βεβαιωση μου εχει ισχυ ακομα...

2 μερες μετα πρεπει να εκδοθει νεα...

 

Η πιο απλα, ο αγοραστης ξαναπουλαει το ακινητο μετα απο 5 χρονια. Δεν μπορει να χρησιμοποιησει την ιδια βεβαιωση γιατι εκεινη τη στιγμη ειναι ΑΚΥΡΗ.

 

Αυτο ομως δε σημαινει πως μπορουμε, ας πουμε, να βεβαιωσουμε οτι ενα ακινητο με παρανομιες ειναι νομιμο και μετα απο 3 μηνες να μην μπορουν να μας ελεγξουν επειδη θα εχει παρελθει το χρονικο οριο των 2 μηνων...

Θα ελεγξουν (αν ω μη γεννοιτο ποτε γινει αυτο) την ακριβεια της βεβαιωσης τη χρονικη στιγμη που ειχε ισχυ...

 

Και ρωταω εγω το απλουστατο...

Εχει ενας ιδιοκτητης κλεισμενο μπαλκονι και δε θελει να το ρυθμισει, δεν εχει χρηματα τελος παντων η για οποιοδηποτε αλλο λογο... Βρισκεται ενας gangster μηχανικος και του υπογραφει....

Ο αγοραστης μετα απο 10 χρονια παει να το πουλησει και ο μηχανικος του τον ριχνει ακυρο λογω της αυθαιρεσιας με το μπαλκονι...

 

Δεν μπορει να στραφει εναντιον του Μηχανικου που υπεγραψε τοτε για να το αγορασει επειδη εχει παρελθει το χρονικο οριο των 2 μηνων?

 

Δεν το βλεπω ετσι αλλα στην τελικη ισχυει αυτο που ειπε ο Ηλιας...

 

Inzaghi δυστυχώς ερμηνεύουμε διαφορετικά τους Νόμους.

Δε διαφωνω Ηλια... Στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, υπαρχουν ποικιλες ερμηνειες των εκαστοτε Νομων...

Εγω ετσι τα βλεπω παντως...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.