Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση του συστήματος χορήγησης βεβαιώσεων του Τ.Ε.Ε.


Recommended Posts

Θυμίζω ταυτοχρόνως και το εξής "κουφό":

 

Το οποίο μας αποδεικνύει το πως σκέφτεται ο "νομοθέτης" του ΥΠΕΚΑ. Νέος νόμος για την έκδοση αδειών δόμησης.

Θα υποβάλλονται και ιδιοχείρως τα σχέδια κ.λπ. όχι μόνον ηλεκτρονικά!!!

 

Ρωτάω λοιπόν εγώ, μήπως αυτός ο "μάγκας" ο νομοθέτης θέλει οι Υπηρεσίες Δόμησης να έχουν στα αρχεία τους (αυτά τα άψογα και περιποιημένα αρχεία τους" και τους φακέλους του Ν.4014;

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα

Τα καταθετεις τα σχεδια σε 2η φαση και ολα ΟΚ...

Ηλεκτρονικα ολα...

Και εστω εφευρισκουν (που δεν το θεωρω εφευρεση αλλα πιθανο ενδεχομενο) καταθεση φακελου μετα την ολοκληρωση της ηλεκτρονικης διαδικασιας και στην οικεια Πολεοδομια...

Καταθεση, οχι ελεγχο... Αλοιμονο αν επανελεγχουν ΟΛΟΙ οι φακελοι που εχουν κατατεθει ηλεκτρονικα εκ νεου... Μονο το 5% δειγματοληπτικου ελεγχου...

Και πως να εχεις υπολογισει λαθος το προστιμο? Να εχεις κανει λαθος στην ΤΖ? Ειδες ποτε κανεναν στην Πολεοδομια να την ελεγχει για τον 3843? Οτι δηλωσεις... Αυτο βεβαια δε σημαινει πως θα δηλωσεις χαμηλοτερη προς οφελος του πελατη σου επ ουδενι... Κανουμε αυτα που οριζει ο Νομος...

Το να ξαναπερασει πληρη και εξονυχιστικο ελεγχο ο φακελος απο την Πολεοδομια το θεωρω εξαιρετιικα τραβηγμενο απο τα μαλλια...

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα τι λες?

Μια χαρα γινονται οι αγοραπωλησιες και απο τωρα, αρκει να εχει εξοφληθει το προστιμο εξ ολοκληρου...

Οταν πας και βγαλεις βεβαιωση νομιμοτητας δεν κλικαρεις καπου στο τελος οτι δηλωνεις υπευθυνα οτι εχεις στην κατοχη σου ολα τα απαραιτητα στοιχεια που θα ζητηθουν στη β' φαση ουτως ωστε να προχωρησεις στην υποβολη αυτων οταν ζητηθουν?

Ε με αυτο τελειωνεις τη δουλεια τωρα, εκδιδεται η βεβαιωση (εφοσον εχει πληρωθει το προστιμο), εκτυπωνεις και τη Δηλωση και εισαι ετοιμος για συμβολαιογραφικη πραξη...

 

Νομιζεις δεν εχουν γινει πραξεις ως τωρα μετα απο ολοκληρωμενες υπαγωγες στο προγραμμα?

Με τα ματια μου το εχω δει...

Έχει δίκαιο ο Inzaghi: η μεταβίβαση προχωράει και ο μηχανικός έχει σε εκκρεμότητα να στείλει τα σχέδια και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά αργότερα. Πώς θα συντάξει όμως διάγραμμα κάλυψης σε μια παλιά άδεια π.χ. του 1960 όταν δε γνωρίζει τι γίνεται σε κάθε διαμέρισμα της πολυκατοικίας; Ή αν δεν έχει υπολογίσει σωστά το πρόστιμο (βλ. λάθος στον αναλυτικό προϋπολογισμό ή στην Τ.Ζ. ) τι γίνεται; Το πρόβλημα θα το έχει ο μηχανικός και όχι ο πρώην ιδιοκτήτης που θα έχει ήδη μεταβιβάσει...Εγώ πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να προχωρούμε σε οριστική υπαγωγή αν δεν δοθούν κι άλλες διευρκινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα (μετά από 2 μήνες!!!!) που ψιλο-διορθώθηκε το σύστημα του ΤΕΕ για τις βεβαιώσεις, τις βεβαιώσεις για μη αυθαιρεσίες που έχουμε δώσει και έχουν γίνει ήδη δεκτές από υποθηκοφύλακα, να τις περάσουμε και στο σύστημα του ΤΕΕ και να κρατήσουμε στο αρχείο μας τον αριθμό ακινήτου ή όχι? Μήπως κατά τη δεύτερη αγοροπωλησία (η πρώτη είπαμε έγινε πετυχημένα ήδη) μας ζητηθεί τόοοοτε ο αριθμός του ακινήτου και μαζί "εξηγήσεις" γιατί δεν είχαμε περάσει τις βεβαιώσεις στο σύστημα?

Μας καλύπτει το ότι οι βεβαιώσεις δόθηκαν προ 4030 ?

 

ΣΑΤΑΝΙΚΟ ή τυχαίο????? ΑΥΤΟ το ποστ μου είναι το 666 μου !!!!!! :evil:

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να κατσουνε να ελεγχθουν οι φακελοι...με τιποτα....εδω καποτε που βγαζαμε αδειες...χαχα...ο υπαλληλος ελεγχε 1-2-3 αντε 4 σοβαρες αδειες την ημερα.....δηλαδη σκεφτειται + ολες τις αλλες δουλειες που θα εχουν οι λιγοστοι πλεον υπαλληλοι των υπηρεσιων δομησης να ελεγχουν και φακελους αυθαιρετων......που εγω σε καθε περιπτωση θα του εχω και ποσες εναλλακτικες λογω αλλης ερμηνειςας του νομου......αρα?????μονο σε περιπτωσης καταγγελιων....νεων αδειων....κλπ θ ελεγχονται ...ετσι πιστευω εγω..

Link to comment
Share on other sites

Το Βρήκα !

 

 

Η «Βεβαίωση Μηχανικού» της παρ. 4 του άρθρου 23 που είναι απαραίτητη στα συμβόλαια μεταβίβασης, εκδίδεται κι αυτή ηλεκτρονικά;
Ποιά στοιχεία χρειάζεται να συμπληρωθούν;

Το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων έχει ήδη επεκταθεί, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο και των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων.

Στην περίπτωση αυτή, ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει όλα τα στοιχεία του ακινήτου, όπου υπάρχουν (Χρήση, οικοδομική άδεια κλπ) - πλην των φύλλων καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στη συνέχεια, υποβάλει τη δήλωση και ακολουθεί την αντίστοιχη περίπτωση μέσω σχετικών ερωτημάτων του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΑ...ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ...Εχω βγαλει πριν 3-4 μερες βεβαιωση για αδομητο.Το συμβολαιο δεν εγινε ακομα και η συμβολαιογραφος τωρα μου ζηταει την καινουργια βεβαιωση για τα αδομητα....ΠΩΣ ΣΚ@Τ@ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.