Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξεις τακτοποίησης και αναλογισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 8 months later...

Καλημέρα, οικόπεδο που ρυμοτομήθηκε για να γίνει πλατεία, είναι οικοδομίσημο με το αρ.25 του 1337, έχει συνταχθεί το 1990 μια πράξη τακτοποίησης η οποία εμφανίζει λάθος όρια και εμβαδόν για το οικόπεδο με συνέπεια το ρυμοτομούμενο και το οικοδομίσημο εμβαδόν που φαίνεται στην πράξη να είναι λάθος, συγκεκριμένα ρυμοτομούνται 33τμ και οικοδομούνται 77τμ ενω η πράξη δείχνει ότι ρυμοτομούνται 43τμ και οικοδομούνται 71τμ. Κατατέθηκε φάκελος για άδεια δόμησης και η πολεοδομία δεν εγκρίνει το τοπογραφικό γιατί λέει ότι θα έπρεπε να σεβαστώ τα τμ που δείχνει η πράξη. Αφού τους απέδειξα ότι η πράξη είναι λάθος μου ζητήσαν να καταθέσω φάκελο για ανασύνταξη της πράξης και η άδεια δόμησης θα προχωρούσε, σήμερα και αφού έχουν περάσει 2 μήνες με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να δώσουν την άδεια δόμησης αν δεν τελεσιδικήσει η ανασύνταξη της πράξης. 

 

Από την στιγμή που το λάθος είναι του μελετητή που συνέταξε την πράξη πριν 26 χρόνια γιατί δεν επιτρέπουν την έκδοση άδειας δόμησης μέχρι να διορθώσουν αυτοί το δικό τους λάθος; Είναι δυνατόν ένα οικοδομήσιμο οικόπεδο να μην μπορεί να χτίσει επειδή η πολεοδομία έχει κάνει λάθος στα τμ; Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη 

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος δεν είναι σίγουρα του μελετητή γιατί, τουλάχιστον στην πολεοδ. Θεσσαλονίκης η  εμβαδομέτρηση των επιφανειών επί του τοπογραφικού διαγρ. της πράξης, γινόταν από υπάλληλο της υπηρεσίας γραφικά! (με κλιμακόμετρο) και μετά συντασσόταν και το λεκτικό της πράξης, από τον ίδιο πάντα υπάλληλο. Επομένως να ξέρεις τα αναγραφόμενα στο λεκτικό εμβαδά είναι γραφικά.  Οι διαφορές που αναφέρεις για κλιμακες 1/200 είναι μεγάλες. Τα 10μ2 στα ρυμοτομούμενα είναι πολλά. Σίγουρα έχει να κάνει & με την τοποθέτηση της Ρυμοτ.- ή  οικοδομ. γραμμής. Αν είναι Θεσσαλονίκη την παίρνεις γραφικά από τα 500άρια του Δήμου!(?) Αλλά και πάλι 10μ2.(?) Πρέπει όμως πρώτα να φανεί ότι είναι δικό τους λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά που προκύπτει είναι αφενός επειδή στο διάγραμμα της πράξης το οικόπεδο φαίνεται να έχει πρόσωπο 10m σε δρόμο και 120τμ εμβαδόν, ενώ στην πραγματικότητα έχει 9m πρόσωπο και 110τμ εμβαδόν και αφετέρου γιατί έχει γίνει κακή εφαρμογή της οικοδομικής γραμμής. Το θέμα είναι ότι και με το εμβαδόν που δίνει η πράξη το οικόπεδο είναι οικοδομίσημο και με το εμβαδόν που δίνω εγώ και ο συνάδελφος που συνέταξε παλιότερο τοπογραφικό συμβολαίου και το κτηματολόγιο είναι οικοδομίσημο, οπότε δεν μπορεί να ισχυριστεί η πολεοδομία ότι το κάνουμε με δόλο για να χτίσει. Όλα αυτά τα απέδειξα στην πολεοδομία και συμφώνησαν και αυτοί ότι η λύση που δίνω εγώ είναι η σωστή αλλά δεν εγκρίνουν την άδεια δόμησης μέχρι να τελεσιδικήσει η ανασύνταξη της πράξης. 

Link to comment
Share on other sites

To κτηματολόγιο δείχνει το οικόπεδο με τα τμ που δείχνω και εγώ και έχει και με ξεχωριστό ΚΑΕΚ τα ρυμοτομούμενα τα οποία πάλι τα δείχνει όσο τα έχω υπολογίσει εγώ και όχι η πράξη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, 

 

«έχω» ένα αγροτεμάχιο παρά το όριο του εγκεκριμένου ρυμοτομικού 1500 τ.μ..

 

Το 1995 τροποποιείται το ΡΣ και ένα τμήμα από τον αγρό βρίσκεται εντός, συγκεκριμένα 450 μέτρα λωρίδα γίνεται δρόμος. Κάποιος από τους γείτονες επισπεύδει το 2003 μια πράξη σύμφωνα με την οποία μετά τις αυτοαποζημιώσεις, εισφορές κτλ απομένει αποζημίωση για 150 μέτρα για τον πελάτη μου. Η πράξη δεν κυρώθηκε ποτέ. Σήμερα είναι σε διαδικασία δικαιοπραξίας και η εφορία ζητά αντικειμενική αξία σαν οικόπεδο εμβαδού 450 μέτρων (εξωφρενικό ποσό). Σκέφτομαι να τους ζητήσω να λάβουν υπόψη τα 150 μέτρα αλλά η πράξη δεν έχει κυρωθεί. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;    

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Aπό πότε το ΓΠΣ έχει θέση πράξης εφαρμογής??? 

Τροποποιήθηκε το εγκεκριμένο ρυμοτομικό??? ΑΝ ναι τότε γίνεται η πράξη αναλογισμού....... ΑΝ όχι και είναι μόνο στο καθορισμό χωρικών χρήσεων γης ...... τότε δεν μπορεί να γίνει ο αναλογισμός άρα και ότι υπολογίζεται είναι στον αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.