Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιές αποθήκες και πρόχειρες κατασκευές


Recommended Posts

alfisti1978

 

Δεν διαφωνω μαζι σου σε αυτα που λες παραπανω , οντως ειναι ενιαια κατασκευη αυτη που αναφερι ο φιλος παραπανω ,αλλα αν ερθει στο γραφειο σου καποιος και σου πει εχω μια αποθηκη αυθαιρετη της οποιας το προστιμο βγαινει ας πουμε 5000 ευρω και σου πει ,κοιταξε οταν θα ερθεις για αυτοψια ,φωτογραφιες κτλ εγω απο την μια πλευρα θα το ανοιξω τελειως για να το δηλωσεις με αναλυτικους οποτε μικροτερα προστιμα ,θα του πεις Οχι ...?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν πάω εγώ εκεί θα καταγράψω ότι δω . τίποτε άλλο. τίποτε άλλο

δεν θα γίνω εγώ αστυνόμος να ψάξω να δω ποιός το έκανε και πως

αυτή είναι δουλειά άλλων

Link to comment
Share on other sites

Iασονα ο kostavros απο τοι καταλαβα λεει να ναοιχτει η αποθηκη απο τη μια πλευρα ωστε να ειναι υποστεγο και να την δηλωσει με αναλυτικο...Εσυ τι λες γι αυτο?

 

Όχι βρε παιδιά. Μην κάνετε τέτοιου είδους ...."αλχημείες"!

θα σας δυσκολέψουν τη ...ζωή!

Δεν πληρώνεται εσείς το πρόστιμο του κάθε ιδιοκτήτη! Όφειλε να το γνωρίζει κτίζοντας κάτι αυθαίρετο!

Είναι άλλο πράγμα ένα στέγαστρο μεταλλικό με τρεις πλευρές κλεισμένες (που έχεις τη δυνατότητα να πας το πρόστιμο με αναλυτικό - ερμηνεύοντας έτσι το νόμο και "ρισκάροντας" λιγότερο) κι άλλο αυτή η "κατασκευή" που αναφέρει ο συνάδελφος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε περιπτωση που ειχα δηλωσα καποια τμ ως προχειρη κατασκευη. εξοφληθηκε ολο το προστιμο, αλλα δεν μπορω να προχωρησω σε οριστικη υποβολη.αν η επιτροπη δεν εγκρινει αυτη τη κατασκευη, το προστιμο που της αντιστοιχει θα επιστραφει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε περιπτωση που ειχα δηλωσα καποια τμ ως προχειρη κατασκευη. εξοφληθηκε ολο το προστιμο, αλλα δεν μπορω να προχωρησω σε οριστικη υποβολη.αν η επιτροπη δεν εγκρινει αυτη τη κατασκευη, το προστιμο που της αντιστοιχει θα επιστραφει;

 

Καλησπέρα. Έχω τον ίδιο προβληματισμό με τον/την συνάδελφο παραπάνω. Τι γίνεται με τις πρόχειρες κατασκευές τελικά; Έχει συσταθεί η επιτροπή; Τις επόμενες μέρες θα δηλώσω τις αυθαιρεσίες ενός πελάτη. Μεταξύ άλλων έχει και μια πρόχειρη αποθήκη. Κλεισμένη περιμετρικά και από πάνω με λαμαρίνα. Έστω τη δηλώνω ως πρόχειρη. Ο πελάτης πληρώνει το παράβολο κ εφάπαξ το πρόστιμο. Μένει όμως ξεκρέμαστος, λόγω της πρόχειρης κατασκευής. Και να θέλω να προχωρήσω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή δε μπορώ. Κ τι θα γίνει αν χρειάζεται τη βεβαίωση άμεσα; Τη χρειάζεται ώστε να διακόψει η πολεοδομία το πρόστιμο που τρέχει. Τι θα γίνει; Ως πότε θα περιμένει; Κ αν τελικά δεν εγκριθεί απ' την επιτροπή τι γίνεται;

Υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με τις πρόχειρες κατασκευές; Γιατί μπλέκει πολύ η υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανένα νέο για τις πρόχειρες κατασκευές;

Τι γίνεται τελικά; Έχει συσταθεί η επιτροπή; Τις επόμενες μέρες θα δηλώσω τις αυθαιρεσίες ενός πελάτη. Μεταξύ άλλων έχει και μια πρόχειρη αποθήκη. Κλεισμένη περιμετρικά και από πάνω με λαμαρίνα. Έστω τη δηλώνω ως πρόχειρη. Ο πελάτης πληρώνει το παράβολο κ εφάπαξ το πρόστιμο. Μένει όμως ξεκρέμαστος, λόγω της πρόχειρης κατασκευής. Και να θέλω να προχωρήσω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή δε μπορώ. Κ τι θα γίνει αν χρειάζεται τη βεβαίωση άμεσα; Τη χρειάζεται ώστε να διακόψει η πολεοδομία το πρόστιμο που τρέχει. Τι θα γίνει; Ως πότε θα περιμένει; Κ αν τελικά δεν εγκριθεί απ' την επιτροπή τι γίνεται;

Υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με τις πρόχειρες κατασκευές; Γιατί μπλέκει πολύ η υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις απάντηση;

Σε παρόμοια περίπτωση μου τον Γενάρη που ήθελαν πελάτες μου να μεταβιβάσουν το ακίνητο τους είχα θέμα με μια πρόχειρη κατασκευή στον ακάλυπτο τους!!

Περίμενα την επιτροπή, περίμενα διευκρινήσεις και τελικά όταν πήγα τότε στην ομάδα του ΤΕΕ για διευκρινήσεις και στο ΥΠΕΚΑ μου είπαν ακριβώς το ίδιο:

 

Απ.: Βγάλε και εσύ την Πρόχειρη κατασκευή απ το σύστημα τι την θέλεις;;;;

 

Δεν θα αλλάξει κάτι μιας και επιτροπή θα καθυστερήσει να συσταθεί....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω την εξής περίπτωση:

 

Πρόκειται να γίνει αγορα σε ένα οικόπεδο μέσα στο οποίο βρίσκεται ένα προσεισμικό δυόροφο σπίτι μισογκρεμισμένο, διότι κάηκε πριν από κάποια χρόνια και έχει καταστραφεί. Το σπίτι μαζί με κάτι αποθήκες δεν είναι σε καμία περίπτωση κατοικήσιμο, λείπουν στέγες, παράθυρα, σημειακά τοίχοι κτλ.

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις με την βεβαίωση για μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.