Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιές αποθήκες και πρόχειρες κατασκευές


Recommended Posts

Αυτό είναι το πλέον σίγουρο με όσα έχουμε δει από τον υπάρχον νόμο. Εξάλλου η περιβόητη επιτροπή δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι μια τέτοια κατασκευή θα θελήσει να την τακτοποιήσει. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση αντίο παράβολο και τυχόν προκαταβολή για τον ιδιοκτήτη. Όμως αν το δούμε λογικά; τέτοιες κατασκευές πρέπει να παραμένουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά κ καλή χρονιά. Το ερώτημά μου είναι : Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 5000μ2 εξ' αδιαιρέτου 20% (1000μ2) έχει κατασκευάσει κατοικία 12μ2 ξυλοκατασκευή αυτό θεωρείται πρόχειρη κατασκευή??

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδιά έχω 2 άδειες (λήγουσες σε 5) στις οποίες υπάρχουν

στη μία κοτέτσι (7.5χ2.0 ύψους 2.0 μ) και στην άλλη φούρνος (1.35χ2.2 ύψους 2)

 

Καταγράφτηκαν στο φύλλο αυτοψίας και επιβλήθηκαν και πρόστιμα

Τί να κάνω τώρα;

να τα δηλώσω;

να μην τα δηλώσω;

(θα πληρώνουν πρόστιμα οι άνθρωποι)

τι να κάνω;;

να κάνω ένσταση στην επιτροπή αυθαιρέτων;

Link to comment
Share on other sites

Δες αν μπορείς με ΕΕΜΚ να γλυτώσεις το φούρνο και το κοτέτσι αν δεν το γκρεμίσουν δήλωσέ το και το πρόστιμο δεν μπορεί να είναι παραπάνω από το παράβολο.Ετσι δε θα έχει διατήρησης αλλά θα γλιτώσουν και το πρόστιμο ανέγερσης που με 500€ τιμή ζώνης θα τους βγεί 2250€

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω που σωστά λέει ο Μανώλης, δεν θα έχεις και ιστορίες με το ΙΚΑ, οπότε δήλωσέ τα πιο καλά για να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω κι εγώ μία περίπτωση σαν της chrissanth μόνο που το κοτέτσι, ο στάβλος και η αποθήκη (αποθήκευσης ζωοτροφών) είναι οπτοπλινθοδομές και η αποθήκη έχει και δίρριχτη στέγη. Στον 4014 θα δηλωθούν ως βοηθητικοί χώροι; Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποια εγκύκλιο που να αναφέρεται σε τέτοιου τύπου κατασκευές, για τρόπο δόμησης τους, διεκρινήσεις ύψους, υλικών κλπ;

Επίσης είναι εκτός σχεδίου και είναι τοποθετημένες στα όρια του γηπέδου, θα υπολογίσω και παραβίαση πλάγιων αποστάσεων;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

να κάνω ένσταση στην επιτροπή αυθαιρέτων;

 

Σε παρόμοια περίπτωση, έκανα ένσταση στην επιτροπή αυθαιρέτων, έβαλα τον ιδιοκτήτη να κάνει τακτοποίηση βάσει του 4014 και κατόπιν κατέθεσα στην επιτροπή τα αποδεικτικά της τακτοποίησης. Το θέμα έληξε και φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Makiaveli

 

Συντοπίτη

 

Οι άδειες αναφέρονται στον οικισμό «Σιδηροχωρίου» και Μεγ Δερείου

εγώ παιδιά έχω 2 άδειες (λήγουσες σε 5) στις οποίες υπάρχουν

στη μία κοτέτσι (7.5χ2.0 ύψους 2.0 μ) και στην άλλη φούρνος (1.35χ2.2 ύψους 2)

Το Σιδηροχώρι είναι μεν οικισμός αλλά το αν είναι

οικισμός προ του 1923

ή

οικισμός <2000

κανένας δεν ξέρει

σαν στάσιμος πάντως χαρακτηρίζεται στο ΦΕΚ 292Δ/12-7-83 (αποφ Υπ Χω Οικ. Περ)

 

πέραν αυτού έχει και τα εξής προβλήματα

 

το πρώτο είναι ότι δεν μπορεί να οριοθετηθεί λόγω του τρόπου δόμησης (μαχαλάδες ανά 500-600μ) κτισμένοι όχι ακριβώς μέσα σε δασικές εκτάσεις αλλά σε ξέφωτα

και λόγω αυτής της ιδιομορφίας έμεινε εκτός οριοθετήσεων των οικ του ΠΔ 1985

 

το δεύτερο είναι ότι λόγω του ότι δομούν εντός «κληροτεμαχίων» δεν μπορούν να κατατμήσουν και

 

το τρίτο επειδή οι κλήροι αναφέρονται σε προπαππούδες σήμερα μέσα σε ένα κλήρο βρίσκονται 5 οικογένειες από ξαδέρφια α’ ή β’

 

εξέδωσα μια άδεια που έληγε σε 5 και πήγαν τα παιδιά της πολεοδομίας (χωρίς φυσικά να τα κακίζω-τι δουλεία τους κάνανε)

βρήκαν 5 οικοδομές με τις αποθήκες και τα κοτέτσια τους και το πρόστιμο

βγήκε συνολικά 149.000 (φυσικά θα κάνω ένσταση με τον 1337/85)

 

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τη βοήθεια σας

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.