Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιές αποθήκες και πρόχειρες κατασκευές


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!

 

Είμαι νέος μηχανικός και μου έτυχε να δηλώσω μία πρόχειρη κατασκευή. Έγινε η δήλωση, πληρώθηκε το παράβολο (δεν είχε υπόλοιπο πρόστιμο), αλλα δεν μπορεί να γίνει οριστική υποβολή καθώς μέσα στη δήλωση υπάρχει πρόχειρη κατασκευή, όπως μου βγάζει το σύστημα.

 

1) Γνωρίζει κάποιος τί διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω τώρά;; Θα πρέπει να περιμένω την επιτροπή να περάσει... ή πρέπει να κανώ κάποια σχετική αίτηση στην πολεοδομία για να γίνει έλεγχος (για όσο το γίνεται πιο γρήγορη ολοκλήρωση της διαδικασίας); Μετά πως θα μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία;; Θα γίνει μέσω πολεοδομίας;

 

2) Την αμοιβή να την πάρω ολόκληρη απο τον πελάτη, ή απλά μια προκαταβολή σε περίπτωση ακύρωσης της τακτοποίησης

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μη βιάζεσαι..

θα πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθεί το σύστημα ΤΕΕ ώστε να μπορεί να πάρει σχέδια φωτογραφίες κλπ

και κατόπιν αφού τα περάσεις σ' αυτό (στο συστ ΤΕΕ) να τα εκτυπώσεις και να τα υποβάλλεις όλα μαζί

στην πολεοδομία σου

Περίμενε επίσης να συσταθούν οι επιτροπές, να εξεταστούν κλπ και αν εγκριθούν τότε θα προχωρήσεις σε ολοκλήρωση

της δήλωσής σου στο ΤΕΕ

Όσο για την αμοιβή κανονικά πρέπει να την πάρεις όλη -αλλά είναι δικαίωμά σου να πάρεις ότι θέλεις

 

υ.γ κάνε όμως ένα συμφ/κό για να κατοχυρωθείς

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Άρα να μην ανησυχώ προς το παρών :grin:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ΚΑΝΑ!

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα..επανερχομαι στο θεμα γιατι εχω μπλεξει λιγο...

Εχω αποθηκη εμβαδου 300τ.μ. οσο και το οικοπεδο(υπερκαλυψη).ειναι εντος σχεδιου αλλα δεν εχει καθολου αδεια...

Πως προτείνετε να το δηλωσω?

Ειχα σκεφτει αρχικα να βαλλω το 70% προς εκδοση αδειας και το 30% με τακτοποιηση αλλα νομιζω στην πολεοδομια οταν παω για την εκδοση της αδειας του 70% δε θα το δεχτουν γιατι στην κάτοψη θα φανει οτι κανω υπερκαλυψη(αφου θα πρεπει να δειξω και το 30% καλυμμενο ασχετα αν ειναι με τακτοποιηση αυτο) και θα μου πουν οτι επρεπε να το παω ολο με τακτοποιηση..

αν το παω ολο με τακτοποιηση βγαινει πολυ μεγαλο ποσο παρολο που ειναι Β.Χ. και αυτη η αποθηκη εχει πολυ προχειρη κατασκευη(περιμετρικα με τσιμεντολιθους και πανω με ελενιτ χωρις εσωτερικα χωρισματα) για να πληρωθει ενα ποσο ανω των 17000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να το πας όλο με υπαγωγή στον 4014 και μέσα σε 3 χρόνια να βγάλεις άδεια για ότι μπορεί να βγει.....

αυτό που λες νομιζω ότι δεν γίνετε

Link to comment
Share on other sites

ολο δε μπορω να το παω με αδεια γιατι ειναι καλυμμενο ολο το οικοπεδο οποτε το 30% πρεπει να κατεδαφιστει,εστω να φυγει η μεταλλικη στεγη(εμενα μου αρεσει πολυ σαν λυση αλλα αντιδρουν οι ιδιοκτητες...)

τεθηκε η ιδεα να παω το μερος του ακαλυπτου σαν στεγαστρο(στεγασμενος χωρος)ωστε να παω το πισω μερος με αναλυτικο αλλα δε νομιζω οτι ειναι σωστο και στον ελεγχο θα εχω προβληματα πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

ασε τι θέλουν οι ιδιοκτήτες - εσύ υπογράφεις

θα δηλώσεις ότι ακριβώς είναι τώρα - ούτε στέγαστρα ούτε τίποτα- αν θέλουν στέγαστρα ας υπογράψουν τα παιδιά τους να πάνε αυτά μέσα - εσύ θα κάνεις ακριβή αποτύπωση

 

μετά θα κοιτάξεις σε διάστημα 3 ετών να νομιμοποιήσεις ότι νομιμοποιείται

το τμήμα που είναι στον ακάλυπτο δεν μπορείς να το νομιμοποιήσεις όπως λες (βασικά με κανένα τρόπο)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

μαζι σου...

και εγω ετσι πιστευω αλλα επειδη δεν ειναι καποιο αξιολογο κτιριο σκεφτομαι μηπως εχει καποιος συναδελφος καμια αλλη ιδεα περι του θεματος...

γιατι εγω στερεψα στο συγκεκριμενο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

εννοείς μάλλον ως πρόχειρη κατασκευή....όπως μου το περιγράφεις δεν το βλέπω να εντάσετε ως τέτοια

βέβαια και τα 17000€ πολλά είναι ... αλήθεια πότε κατασκευάστηκε και αν επιτρέπεται σε ποιά περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν υποστεγο εστω ανοιχτο τελειως απο τη μια πλευρα τοτε θα μπορουσες να το πας με αναλυτικο αλλα αφου ειναι κλειστο και απο τις 4 πλευρες τοτε με υπερβαση δομσης βχωρου. Αυτο που γραφεις παραπανω να βγαλεις αδεια για το 70 % και να τακτοποιησης το 30% γινεται συμφωνα με τον Ν. 4014 ,πληρωνεις παραβολο για τα 300 τ.μ. και διαφορα προστιμου για τα 100 περιπου τετραγωνικα που ειναι το 30 % και βγαζεις αδεια για τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.