Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία για πρώτη δόση


Recommended Posts

άρα όσοι υπέβαλλαν αίτηση το 2012 θα πρέπει μέσα σε ένα μήνα από την ημερομηνία της αίτησης, να πληρώσουν και παράβολο και πρώτη δόση. σωστά?

 

Μα τι σημαίνει υπέβαββαν αίτηση? Η ημερομηνία μετράει μετά την προσωρινή υπαγωγή, δηλ μετά την υποβολή που κάνουμε όταν έχει πληρωθεί το πα΄ράβολο.Συνεπως συμφωνώ με το Φαέθον στο #28

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά εγώ έχω κάνει ημερομηνία εισαγωγής στις 7/11/2011

Πληρώνω παράβολο που καλύπτει και πρόστιμο 2/12/2011

Στις 20/12/2011 εισαγάγω και μια μικροπαράβαση 500 ευρώ

Δεν την πλήρωσα μέχρι 31/12/2012

Και τώρα δεν μου δίνει την δυνατότητα να την πληρώσω και την έχει αφήσει ανεξόφλητη

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα...

 

η Λεμπεση στο σεμιναριο του Ιεκεμ τεε την δευτερα ανεφερε για την β' φαση οτι η τεχνικη εκθεση μηχανικου πρεπει οσο το δυνατο να εξαντληται στις 4000 λεξεις...

 

που αναφερεται στον νομο για 4000 λεξεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα νόμου αλλά αντοχής του συστήματος. Και είναι γράμματα όχι λέξεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

α) αν το αυθαιρετο μου ανηκει στην κατηγορια της παρ.6 του αρθρου 24, και εχω να πληρωσω π.χ 1500 ευρω, πληρωνω παραβολο 500 + 1000 ή 1500 + 500(παραβολο) ?

β) το συστημα το εμφανιζει αυτο ή το υπολογιζει κανονικα χωρις να παιρνει υποψη του την παρ.6 του αρθρου 24?

γ) στις ερωτησεις Δ' ερωτηση 8, γινεται ερωτηση "η διαταξη της παρ.6β του αρθρου 24 για τις παραβασεις μεχρι 20τμ ειναι υποχρεωτικη? και η απαντηση εναι : οχι, εαν υπαρχουν περισσοτεροι του ενος τροποι υπολογισμου του προστιμου τοτε ο ενδιαφερομενος επιλεγει τον πλεον συμφεροντα"

 

ερωτηση : τελικα ποιο τροπο επιλεγουμε? γιατι αν δεν παω με την παρ6 του αρθρου 24 μου βγαζει προστιμο λιγοτερο απο το ποσο τον 1500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα νόμου αλλά αντοχής του συστήματος. Και είναι γράμματα όχι λέξεις...

 

Χαρακτήρες είναι (π.χ. δηλαδή, μετράνε και τα κενά διαστήματα)!!!!

Καλό ε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω κάνει ημερομηνία εισαγωγής στις 7/11/2011

Πληρώνω παράβολο που καλύπτει και πρόστιμο 2/12/2011

Στις 20/12/2011 εισαγάγω και μια μικροπαράβαση 500 ευρώ

Δεν την πλήρωσα μέχρι 31/12/2012

Και τώρα δεν μου δίνει την δυνατότητα να την πληρώσω και την έχει αφήσει ανεξόφλητη

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Ευχαριστώ

Δεν πολυκατάλαβα.Πλήρωσες το παράβολο στις 2/12. Από τότε μέχρι της 20/12 δεν ξαναέκανες υπαγωγή, ώστε από αρχική υποβολή να πάει στην προσωρινή υπαγωγή και να σε ρωτήσει πως θα πληρώσεις το πρόστιμο εφάπαξ η μέ δόσεις?Το έκανες αυτό?

 

 

 

α) αν το αυθαιρετο μου ανηκει στην κατηγορια της παρ.6 του αρθρου 24, και εχω να πληρωσω π.χ 1500 ευρω, πληρωνω παραβολο 500 + 1000 ή 1500 + 500(παραβολο) ?

β) το συστημα το εμφανιζει αυτο ή το υπολογιζει κανονικα χωρις να παιρνει υποψη του την παρ.6 του αρθρου 24?

γ) στις ερωτησεις Δ' ερωτηση 8, γινεται ερωτηση "η διαταξη της παρ.6β του αρθρου 24 για τις παραβασεις μεχρι 20τμ ειναι υποχρεωτικη? και η απαντηση εναι : οχι, εαν υπαρχουν περισσοτεροι του ενος τροποι υπολογισμου του προστιμου τοτε ο ενδιαφερομενος επιλεγει τον πλεον συμφεροντα"

ερωτηση : τελικα ποιο τροπο επιλεγουμε? γιατι αν δεν παω με την παρ6 του αρθρου 24 μου βγαζει προστιμο λιγοτερο απο το ποσο τον 1500 ευρω.

Προχωράς κανονικά με το πρόστιμο που σου δείχνει.Το σύστημα αναβαθμίστηκε και δέχεται πρόστιμα μικρότερα του 1500.Προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το παράβολο μπορούν να το πληρώσουν μέχρι 28/2/2012 και από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου έχουν ένα μήνα για την 1η δόση.

 

Κατα συνεπεια εχεουν και ενα μηνα απο την πληρωμη του παραβολου για την εφ'απαξ καταβολη και την εκπτωση 20%, σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.