Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο δεν έχει ΜΘΧ, γιατί είναι ολόκληρο ΜΘΧ... (δεν έχει ούτε κεντρική, ούτε AC)

Άσε που από την άλλη πλευρά έχει κλείσει ένα μπαλκόνι κανονικότατα, αλλα εκεί μιλάμε για επαγγελματική δουλειά, με κανονικό χτίσιμο κτλ, αν δε μου το λεγε ο μπαρμπας, παιζει να μη το παιρνα καν χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

Το συμπεριλαμβάνεις γιατί είναι χώρος που έχει χρήση και φυσικά σαν Μ.Θ.Χ. καθότι είναι ενεργειακά αδρανής χωρίς απαιτήσεις για θέρμανση ψύξη και αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nzerman

άσχετο, τα ΤΜ ετσι θα βγουν αρκετά περισσοτερα απο αυτά του συμβολαιου ενοικιασης... πρέπει οι αριθμοί ενοικιαστηρίου - ΠΕΑ να συμπίπτουν ?

Link to comment
Share on other sites

Με τις συμβολαιογραφικές πράξεις έχει λυθεί το θέμα με σχετική εγκύκλιο κατά την οποία ο/η συμβολαιογράφος ελέγχει μόνο τη νομιμότητα του Π.Ε.Α. και το επισυνάπτει. Με την εφορία δεν ξέρω πως αλλά γνωρίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 εικόνα, 1000 λέξεις... καμια ιδέα τι κάνουμε με δαύτο ?

 

 

1000120wtf.jpg

Τώρα πάλι εμένα γιατί μου φαίνεται για Η/Χ που απλά έχει κλείσει με επάλληλα τα 2/3 τις πρόσοψης; Το αριστερό τμήμα (αυτό ανάμεσα στην κολόνα και το διαχωριστικό τζάμι με το μπαλκόνι του διπλανού διαμερίσματος) άνοιγμα σκέτο (χωρίς κούφωμα) δεν είναι; Και το διαχωριστικό στο μπαλκόνι δεν είναι ανοιχτό από κάτω; Με άλλα λόγια "θερινό", έστω "ήμι-θερινό". Θέλω να πω δεν θα το εξέταζα σαν μ.θ.χ. Δεν θα το λάμβανα καν υπόψη.

Εκτός κι αν με γελάνε τα μάτια μου (πολύ μεγάλη πιθανότητα :grin: :grin: ).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σαν ΜΘΧ θα το αντιμετώπιζα (και αυτό έκανα σε μία περίπτωση που μου είχε τύχει). Αν είχε 10 μοίρες απόκλιση από νότο, ίσως και σαν ηλιακό χώρο. Αν θερμαίνεται ή ψύχεται (συνηθισμένη περίπτωση) κανονικά στα τετραγωνικά.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Βασικα...

ΑΝ οι μπαλκονοπορτες προς το μπαλκονι που εχει κλεισει παραμενουν στη θεση τους και κλειστες, κατα γενικη ομολογια, παιζει και να το αγνοουσα παντελως...

Ειδικα αν η κατασκευη ειναι κακιστη και μπαζει απο παντου... Μου εχει συμβει...

 

Σε διαφορετικη περιπτωση, παρτο σαν ΜΘΧ αλλα να εισαι προετοιμασμενος να βγαζεις αναλυτικα τα U των επιφανειων αναλογα με το ποσα τ.μ. ειναι Panel, γυψοσανιδα η τι σκ@τα εχει τοποθετηθει κατω απο το τζαμι, ποσα ειναι αλουμινιο και ποσα γυαλι...

 

Κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.