Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Εγώ τις Μητσοπούλου το έχω γιατί μας το είχαν δώσει για την στατική ΙΙ.Έχει από ισοστατικούς,υπερστατικούς,γραμμές επιρροής μέχρι την μέθοδο μετακινήσεων και (περισσότερο) την μέθοδο δυσκαμψίας.Έχει επίσης οδηγίες για το πως να προσομοιώνεις φορείς στο SAP.Έχει και λυμένες ασκήσεις..(αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου..:D).Του Hibbeler δεν το έχω,αλλά έχω του Ghali,Neville το οποίο έχει τα άπειρα(στατική μέχρι δυναμική,πλάκες και πεπερασμένα!!).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα βέβαια και ο θείος Γκαρούτσος...

 

Ωπα παιδια, ο Γκαρουτσος ειναι και θα ειναι για να παρεις το 5ρακι. Μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βιβλίο "Στατική των δομικών φορέων" - Σταυρίδης, ποιος από τους δύο τόμους θεωρείται ότι αναφέρεται σε πρακτικά θέματα; Ο πρώτος τόμος, με βάση τη λίστα περιεχομένων, μου φάνηκε πολύ θεωρητικός και χρήσιμος μάλλον για φοιτητές κυρίως. Για πρακτικές γνώσεις, προτείνεται και τους δύο τόμους;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μηπως μπορει κανεις φοιτητης απο το δημοκριτειο της θρακης να ανεβασει τις σημειωσεις απο το eclass.duth.gr στα μαθηματα που αφορουν το οπλισμενο σκυροδεμα?

ειχε πολυ καλεσ σημειωσεις αλλα τωρα τα μαθηματα ΚΟΣ ΚΟΣ ΙΙ κλπ ειναι κλειδωμενα και δεν υπαρχει προσβαση ουτε στα προπτυχιακα αυτα αλλα ουτε και στα επισης συναφη μεταπτυχιακα.επισης και στο eclass της πατρας οι σημειωσεισ του καθηγητη Φαρδη ειναι πολυ ενδιαφερουσεσ αλλα φαινεται οτι ειναι κομματι καποιου μεγαλυτερου τμηματος σημειωσεων που δινονται στουσ φοιτητες αλλα δεν ειναι ανεβασμενεσ.μπορει κανεισ να βοηθησει?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!! Έχω δει τους τίτλους των βιβλίων που παραθέτετε για το οπλισμένο σκυρόδεμα και θα ήθελα να ρωτήσω μια διευκρίνηση: Ποιο από αυτά είναι τόσο πλήρες όσο και διδακτικό για κάποιον προπτυχιακό φοιτητή ως συμπλήρωμα/βοήθημα των διανεμόμενων από τη σχολή βιβλίων για το μπετό 1, 2 κλπ;

(Είμαι φοιτητής στο 3ο έτος, δεν έχω κάνει ακόμα μπετό, πέραν του μαθήματος "Εισαγωγή στο Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα" που ειναι συνδυασμός αντοχής υλικών και στοιχείων σχεδιασμού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.