Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

όταν δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες και δημόσια έγγραφα (παρά μόνο τιμολόγια υλικών) τι μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι δεν έγινε η προσθήκη μετά το 2011? (η Ο.Α του κτιρίου είναι του 2000)

 

Iσχύει "ακόμα" η υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη - υποστήριξη στην τεχνική έκθεση του μηχανικού (και η επισύναψη των τιμολογίων υλικών).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ ιάσονα, διάβασα όμως σε παλαιότερα post ότι τα τιμολόγια δεν αποδεικνύουν τίποτα καθώς θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει τα υλικά και να τα χρησιμοποιήσει οπουδήποτε και όχι στην συγκεκριμένη ιδιοκτησία, επίσης δεν διεκδικώ κανένα συντελεστή παλαιότητας αφού η αυθαιρεσία έγινε το 2010 ...έχω κουραστεί με αυτή την ιστορία πια.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω:

Iσχύει "ακόμα" η υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη - υποστήριξη στην τεχνική έκθεση του μηχανικού (και η επισύναψη των τιμολογίων υλικών).

Βεβαίως τα υλικά μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος οπουδήποτε, έλα όμως που τα χρησιμοποίησε στη συγκεκριμένη αυθαιρεσία. Ας αποδείξει κάποιος άλλος ότι, τα χρησιμοποίησε αλλού.

Και ναι, χρειάζεται αποδεικτικό ότι μια αυθαιρεσία έγινε πριν τον 7.2011.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια απορια της τελευταιας στιγμης...

Εχω περιπτωση αυθαιρετης κατασκευης εκτος σχεδιου που κατασκευαστηκε τμηματικα

α. Ενα τμημα της προυπηρχε κατα το 1988

β. Ενα αλλο δωματιο κατασκευαστηκε εν ετει 2001

γ. Ενα ακομα δωματιο το 2007 και

δ. Το τελευταιο δωματιο το 2010

 

Και ερωτω εγω τωρα

Θελω σιγουρα μια αεροφωτογραφια της περιοχης (θα την παρω σκαναρισμενη σε tiff) πριν το 2003 για να αποδειξω την υπαρξη προ 2003 των αυθαιρετων 1988 και 2001

Θελω και ακομα μια αεροφωτογραφια το 2011 ας πουμε για να αποδειξω την κατασκευη των γ και δ?

Η αυτα τα παιρνω αυταποδεικτα χωρις συντελεστη παλαιοτητας?

ΠΙστεύω ότι εφόσον φαίνονται στον γεωγραφικό εντοπισμό, δε χρειάζεται να μπεις σε επιπλέον έξοδο για προ του 2011...

Link to comment
Share on other sites

Ο γεωγραφικος εντοπισμος ειναι παλαιοτερης χρονολογιας και φαινονται ουτε οι μισες κατασκευες...

Ουτε στεγαστρα ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ψαξω να βρω αεροφωτογραφιες για προ 2003 και προ 2011 και για οτιδηποτε υπαρχει τωρα και δε φαινεται εκει, θα βαλω τον πελατη μου να κανει ετσι κι αλλιως ΥΔ που να οριζει την ημερομηνια κατασκευης των αυθαιρεσιων...

Μπορει καποια στεγαστρακια να τα εχει αποπερατωσει προ Ιουλιου 2011 αλλα να μη φαινονται στις αεροφωτογραφιες...

Δε σημαινει πως θα τα ριξει ή δε θα τακτοποιηθουνε...

Link to comment
Share on other sites

Από ΓΥΣ:

 

''οι αεροφωτογραφιες σε εντυπη μορφη φερουν στη πισω οψη τους σφραγιδα της Γεωγραφικης Υπηρεσιας Στρατου, οπου φαινονται ολα τα στοιχεια αυτης(ετος,κλιμακα,φυλλο χαρτη και ο αριθμος της αεροφωτογραφιας). Οι αεροφωτογραφιες σε ψηφιακη μορφη δεν μπορουν να κατοχυρωθουν με καποιο τροπο, γιατι μπορει να παρεμβει οποιοσδηποτε σε αυτη και να κανει τροποποιησεις.''

 

Διαβάζοντας κι εγώ αυτή τη σημείωση της ΓΥΣ αναρωτιέμαι σε ποια μορφή πρέπει κανείς να προμηθευτεί τις α/φ προκειμένου να τις υποβάλλει στο σύστημα για απόδειξη παλαιότητας. Εφόσον πρέπει να υποβληθούν ψηφιακά, αν τις προμηθευτούμε σε ψηφιακή μορφή δε μας κατοχυρώνει η ΓΥΣ την ημερομηνία λήψης. Αν τις προμηθευτούμε έντυπες και σκανάρουμε τις δύο όψεις φαντάζομαι είμαστε ΟΚ, παρότι θεωρητικά η πίσω όψη θα μπορούσε να αντιστοιχεί σε άλλη α/φ.

 

Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το μέγεθος του αρχείου για τις δορυφορικές εικόνες που μπορεί κανείς να προμηθευτεί από ιδιωτικές εταιρίες για τεκμηρίωση της παλαιότητας της κατασκευής. Ρωτάω, γιατί εφόσον οι φωτογραφίες καλύπτουν έκταση 25km2 κι έχουν ανάλυση 1μ, εικάζω πως το μέγεθός τους θα είναι πολύ μεγαλύτερο των 20ΜΒ που επιτρέπει το σύστημα. Σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος κροπάρει τη φωτογραφία για να περιορίσει το μέγεθός της, δε θεωρείται παρέμβαση;

 

Εχει προμηθευτεί κανείς τέτοια φωτογραφία να μας διαφωτίσει για το μέγεθος και τον τρόπο υποβολής της;

 

Πάνω που νομίζω πως βρίσκω κάποια "λύση" στα νομικά θέματα, κολλάω στα πρακτικά της εφαρμογής τους!

Edited by andyk
Link to comment
Share on other sites

Από ΓΥΣ

αεροφωτογραφία σε tiff grayscale αρχείο : μέγεθος 210ΜΒ

Από ΟΚΧΕ

αεροφωτογραφία σε tiff color αρχείο : μέγεθος 247ΜΒ

Θα κρασάρει το σύστημα!!!!!!!!!!!!

Edited by dpsemmas
Link to comment
Share on other sites

Εγω, παντως, θα τις παραγγειλω σε ηλεκτρονικη μορφη, για να εχω τουλαχιστον εγω στα χερια μου τα αποδεικτικα παλαιοτητος και θα περασω στο συστημα σκαναρισμενα και το δελτιο αποστολης, στο οποιο θα ζητησω να φαινονται και τα στοιχεια της καθε Α/Φ

Και αν θελουν περαιτερω αποδεικτικο, τους στελνω και το cd οπως με το στειλανε...

Ελεος, δε θα πρεπει να αποδεικνυουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.