Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Εχω κι εγω καποιες αποριες αναφορικα με αεροφωτογραφιες...

Προκειται να αιτηθω 2 αεροφωτογραφιων ενος οικοπεδου στο οποιο προυπηρχε κτισμα προ 1983, το οποιο και επεκταθηκε μεταγενεστερα, σε πρωτη φαση προ 2003 και σε δευτερη το 2010, οποτε θα πρεπει να δικαιολογησω παλαιοτητα δις και τμηματικα, ανα χρονολογια και μεγεθος κατασκευης...

Τι ειναι πιο γρηγορο απο πλευρας χρονου? Παραγγελια απο ΓΥΣ η απο ΟΚΧΕ?

Και αναφορικα με την ευκρινεια? Ειναι εφαμιλη αυτης των χαρτων google maps κι ετσι η μιλαμε για πολυ καλυτερη ποιοτητα?

Δε νομιζω να χρειαστει φωτοερμηνεια απο τη στιγμη που δε θα ειναι ευδιακριτες οι διαστασεις, μιας και θελω να αποδειξω υπαρξη κτισματος εκει μοναχα!

Μετα, μεγαλωνοντας το κτισμα τμηματικα, αλλαζε και η γεωμετρια του σε κατοψη, οποτε συγκρινοντας τις αεροφωτογραφιες μεταξυ τους και σε αντιπαραβολη με την κατοψη την ιδια, θα ειναι εμφανης η διαφορα..

 

Το θεμα ειναι απο που προτεινετε εσεις να κανω την παραγγελια, ποσο κοστιζουν αυτες και αν εχουν ικανοποιητικη ευκρινεια...

 

Το έχουμε πει κατ' επανάληψη, από ΟΚΧΕ παίρνουμε Α/Φ μεγάλων και μεσαίων κλιμάκων ενώ από τη ΓΥΣ, κυρίως, μικρών κλιμάκων (συνήθως 1:40.000).

Link to comment
Share on other sites

Καθησα και διαβασα με την ησυχια μου ολες τις σελιδες του τοπικ και μπορω να πω οτι κατατοπιστηκα ως ενα μεγαλο βαθμο...

Ευχαριστω οσους εσπευσαν να απαντησουν

Μην ξεχνάμε ότι, και για όσα έγιναν από το 2003 έως και 7.2011 χρειάζονται αποδεικτικά - αεροφωτογραφίες (αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο).

Για να μην το ξεχναμε πρεπει να το ξερουμε. Και για να το ξερουμε πρεπει να μας εχει ζητηθει. Προσωπικα δε θα κατσω να ασχοληθω με παλαιοτητα κατασκευων μετα 2003

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ξεχναμε πρεπει να το ξερουμε. Και για να το ξερουμε πρεπει να μας εχει ζητηθει. Προσωπικα δε θα κατσω να ασχοληθω με παλαιοτητα κατασκευων μετα 2003

 

Φίλε μου, παραθέτω απόσπασμα του Ν.4014 όπως αυτός έχει συμπληρωθεί:

 

 

"Ν.4014/2011...........Στο σώμα της αίτησης και της υπεύθυνης δήλωσης πρέπει να βεβαιώνεται από δημόσια αρχή η γνησιότητα της υπογραφής του αιτούντος. Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. (N4030/11 49§5) Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, προ της 31.1.1983 (Ν4042/11 50§1) και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης".

 

Δηλαδή, δεν χρειάζεται "απόδειξη παλαιότητας" μόνον όταν αιτούμαστε παλαιότητα σε μια δήλωση, αλλά αντιθέτως ΚΑΘΕ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ από αποδεικτικό του χρόνου ολοκλήρωσης της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω αλλα anyway

Ως μηχανικος, σε οικοδομη του 2010 ας πουμε δεν ειμαι υποχρεωμενος να ελεγχω αν ο ιδιοκτητης που μου ζηταει να τακτοποιησουμε τη Χ αυθαιρεσια την εκανε εμπροθεσμα η εκπροθεσμα...

Αν παω να τακτοποιησω αυθαιρεσια με εκδοση ΟΑ μετα τον Ιουλιο 2011 θα ειμαι βλακας

Αλλα για τα υπολοιπα η ευθυνη βαραινει αυτον. Γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να περιλαμβάνει δηλαδή αυτή η "τεχνική έκθεση μηχανικού".

Ο πελάτης ισχυρίζεται ότι είναι κτισμένο κάτι τον Ιούνιο του 2011. Εγώ πως μπορώ να το ξέρω? Τι στο καλό να γράψω δηλαδή στην τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ζητήσεις κάποιου είδους αποδείξεις είτε είναι δελτία αποστολής είτε ημερομίσθια ή ότι άλλο θα σε βοηθήσει εσύ να βγάλεις απόφαση και αυτά τα δεδομένα μπορείς να τα αναφέρεις στην Τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβανω εγω...

Κλεινει καποιος μπαλκονι το καλοκαιρι του 2010 και του το τακτοποιω εγω...

Τιμολογια δεν εχει (να γλιτωσει το ΦΠΑ θελει ο ανθρωπος), οι αεροφωτογραφιες δεν δειχνουν τιποτα.

Αρκει μια ΥΔ, οταν δεν υπαρχουν δημοσια η ιδιωτικα εγγραφα....

Νομιζω το αναφερει χαρακτηριστικα...

Και που να ξερω εγω αν τα κουφωματα που κλεισαν το μπαλκονι μπηκαν Ιουλιο του 2011 η Αυγουστο του 2011?

Και που να ξερω εγω οτι το υπογειο εγινε κατοικησιμος χωρος και αλλαξε χρηση παρανομως εμπροθεσμα η εκπροθερμα?

Για κατι τετοια που αποδειξεις δεν υφιστανται, υπαρχει η ΥΔ και μια τυπικη τεχνικη εκθεση του Μηχανικου.

Αν υπηρχαν στοιχεια, εστω τιμολογια και ΔΑ, τοτε δε θα τα χρειαζομασταν τα υπολοιπα...

Τελος παντων, ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...

Link to comment
Share on other sites

Από ΓΥΣ:

 

''οι αεροφωτογραφιες σε εντυπη μορφη φερουν στη πισω οψη τους σφραγιδα της Γεωγραφικης Υπηρεσιας Στρατου, οπου φαινονται ολα τα στοιχεια αυτης(ετος,κλιμακα,φυλλο χαρτη και ο αριθμος της αεροφωτογραφιας). Οι αεροφωτογραφιες σε ψηφιακη μορφη δεν μπορουν να κατοχυρωθουν με καποιο τροπο, γιατι μπορει να παρεμβει οποιοσδηποτε σε αυτη και να κανει τροποποιησεις.''

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εκτός απο τον ΟΚΧΕ, που δεν διαθέτει αεροφωτογραφίες της περιοχής και περιόδου που ζήτησα, πιστεύετε ότι η ΓΥΣ είναι η καλύτερη επιλογή που έχω για αεροφωτογραφίες κατοικίας εντός σχεδίου? ρωτάω απο άποψη κλίμακας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.