Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Με αιτηση η διαδικασια διαρκει παρα πολυ ρε γαμωτο!

Μου ειπανε για ενα 20ημερο απο την αιτηση για να σου στειλουνε τον κωδικο πληρωμης και κανα 20ημερο ακομα ωσπου να την παραλαβεις...

Δηλαδη καλο Σεπτεμβριο...

Ηλπιζα οτι με το i-store θα ειναι πιο ευκολα και γρηγορα τα πραγματα

Τουλαχιστον θα εντοπισω τις αεροφωτογραφιες που θελω...

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε και το καλοκαίρι - άδειες κ.λπ.

Μάλλον θα πάει αρκετά μακρυά η ...βαλίτσα!

Ήδη, έχει αρχίσει και ο ΟΚΧΕ να έχει καθυστερήσεις (σχεδόν διπλασιάστηκε ο χρόνος).....

Link to comment
Share on other sites

Με αιτηση η διαδικασια διαρκει παρα πολυ ρε γαμωτο!

Μου ειπανε για ενα 20ημερο απο την αιτηση για να σου στειλουνε τον κωδικο πληρωμης και κανα 20ημερο ακομα ωσπου να την παραλαβεις...

Δηλαδη καλο Σεπτεμβριο...

Ηλπιζα οτι με το i-store θα ειναι πιο ευκολα και γρηγορα τα πραγματα

Τουλαχιστον θα εντοπισω τις αεροφωτογραφιες που θελω...

 

Αν μπορείς να τη δεις την αεροφωτογραφία τότε αξίζει να περιμένεις γιατί σε ηλεκτρονική μορφή είναι πολύ καλή η ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Ολα ΟΚ τελικως...

Παρηγγειλα μεσω i-store την αεροφωτογραφια μου, αναλογικη ειναι, δεν εχει preview αλλα ειναι σε κλιμακα 1:10000 και θα εχει καλη ευκρινεια στο ζουμαρισμα

Μου ειπαν πως απο την ημερα που θα πληρωσω (σημειωτεον πως ειναι κατα 9€ φτηνοτεροι αναλογικα απο τον ΟΚΧΕ) θελουν 2-3 μερες για να λαβουν το αιτημα αλλα ημερομηνια καταχωρησης ειναι η ημερομηνια που πληρωνω στα ταμεια και υστερα απο 5-6 μερες μεγιστο θα ειναι ετοιμη επειδη ειναι σκαναρισμενη.

Οποτε την επομενη εβδομαδα, αντε τη μεθεπομενη βαλε, ετοιμος!

Μετα περιμενω μια απο ΟΚΧΕ που ειναι Ιουνιος 2011 πιο πολυ για να δειξω οτι οι αυθαιρετες κατασκευες ειναι ολοκληρωμενες αλλα και με τις ΥΔ των ιδιοκτητων ειμαι και παλι καλυμενος.

Τζαμι! :mrgreen:

 

Ξερει κανεις αν απο τον ΟΚΧΕ μπορω να παραγγειλω απο εγχρωμη αεροφωτογραφια ασπρομαυρο σκαναρισμα για να μην πληρωσω 73,80€ αλλά 33,83€?

Κανενα τηλεφωνο δεν απανταει και δε θελω τσαμπα να παω να πληρωσω ενα ποσο που δε θα αντιστοιχει σε αυτο που θελω να κανω...

EDIT

Μου απαντησαν... Αν εχουν το Θεο τους... εγχρωμη Α/Φ δε σκαναρεται ασπρομαυρη αλλα εγχρωμη, οποτε 73,80€

Εκτος κι αν λαβω την εγχρωμη σε 24Χ24 κλιμακα και τη σκαναρω σε φωτογραφειο ουτως ωστε να εχω ικανοποιητικη ευκρινεια...

Αποδειξη γνησιοτητας εχω ετσι κι αλλιως στην Α/Φ που θα μου στειλουνε και στο ΤΔΑ. Και θα πρεπει να τη σκαναρω κιολας για να την στειλω ηλεκτρονικα...

Οποτε τι κι αν τη σκαναρω σε σκανερ μου η σε φωτογραφειο, το ιδιο ειναι...!

 

Και, ρε γαμωτο, ειναι Α/Φ του 2011 που απλως θελω να πιστοποιησω οτι οι κατασκευες υπηρχαν ηδη!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται για Α/Φ του 2011 που τη θελω καθαρα και μονο για να δειξω οτι οι αυθαιρετες κατασκευες κατασκευαστηκαν εμπροθεσμα, να ρωτησω το εξης αλλο...

Η Υ/Δ του ιδιοκτητη με καλυπτει η οχι?

Και αν παρω Α/Φ σε κλιμακα 1:15000 χωρις μεγεθυνση (που κοστιζει 75€) αλλα σε κανονικη κοπια και μετα τη σκαναρω σε φωτογραφο για να δωσω το αρχειο μου στο συστημα, θα υπαρχει προβλημα?

Η γνησιοτητα θα υπαρχει στην Α/Φ που θα μου δωσουν, η οποια ομως δε θα ειναι καθολου ευκρινης λογω κλιμακας και ετσι θα την εχω σκαναρει για να μπορω να δω κι εγω...

Σκαναρισμενη δε θα πρεπει να τη στειλουμε? Θα τη στειλω σκαναρισμενη ολοκληρη και απο εκει, ζουμαροντας θα φανει αυτο που θελουμε...

Δε θα απομονωσω καποιο κομματι για να κοψω τη φωτογραφια...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα και με φωτογραφο και μου ειπε πως το σκαναρισμα της αρχικης 24Χ24 φωτογραφιας δε θα δωσει αποτελεσμα ικανοποιητικο.

Ισως να μην ειχε τα καταλληλα εργαλεια για να το κανει, δε φαινοταν να μου εδινε και πολλη σημασια παντως...

Η προισταμενη του ΟΚΧΕ που μιλησα, μου εδωσε το τηλεφωνο της για να την παρω αυριο μηπως κατ εξαιρεση μου δωσει την Α/Φ σκαναρισμενη ασπρομαυρη παρα το οτι τραβηχτηκε εγχρωμη, για τη χρηση που τη θελω και αφου της εξηγησα οτι δεν τιθεται θεμα αλλοιωσης της γνησιοτητας της μιας και δεν πειραζεται το περιεχομενο αυτης παρα μονο ο τροπος εκτυπωσης της...

Αυριο θα ξερω, εν πολλοις, αν θα αγορασω εγχρωμη η ασπρομαυρη σκαναρισμενη...

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε οτι καποιος δηλωνει κατασκευη το 85

 

για να αποδειχθει λογικα με αεροφωτογραφια, πρεπει να επισυναφθουν 2 αεροφωτογραφιες:

 

1. μια του 82 για να δειξετε οτι δεν υπαρχει

 

2. μια μεταξυ του 83-2003 για να δειξετε οτι υπαρχει.

 

αυτη τη διαδικασια ακολουθειτε?

 

υγ. και αν δεν υπαρχει αεροφωτογραφια του 82, αλλα υπαρχει πχ του 78, τοτε παλι υπαρχει ασαφεια...

 

υγ2. αεροφωτογραφιες υπαρχουν για καθε ετος? απο ποια χρονια και μετα? για ολη την ελλαδα? δεν εχω ασχοληθει καθολου.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αποδείξεις ότι δεν είναι πριν το 83, όταν υποστηρίζεις ότι είναι 83-03. Απλώς μία α/φ προ του 04 που να φαίνεται το κτίσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.