Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Έχει κανείς παραγγείλει αεροφωτογραφίες από ΓΥΣ; Έχω εντοπίσει στο Γεω-Ευρετήριο ότι υπάρχουν κάποιες σχετικά κοντά στην περιοχή που μ' ενδιαφέρει. Δε μπορώ να είμαι σίγουρος, όμως, αν όντως την καλύπτουν ή αν θα τις παραγγείλω άσκοπα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή τύπου ΟΚΧΕ με ακριβή εντοπισμό με συντεταγμένες στη ΓΥΣ;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx και κατέγραψε τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ του οικοπέδου σου στο κέντρο του.

Μετά πάνε στο Γεω-ευρετήριο και πάτησε αναζήτηση μέσω συντεταγμένων κατά ΕΓΣΑ στα πλαίσια που βγαίνουν πάνω δεξιά περίπου.

Αυτό θα σου κεντράρει κάπως το χάρτη στο γεωευρετήριο στην περιοχή του οικοπέδου σου.

Μετά όταν ψάχνεις τις αεροφωτογραφίες κάποιες, ανάλογα με την περιοχή έχουν και κάτι σε preview. Για όσες δεν έχει τότε το ρισκάρεις, εφόσον ξέρεις πότε έγινε και τις ημερομηνίες.

Ακόμα και 1:15.000 σε ηλεκτρονική μορφή tiff φαίνεται άψογα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Μήπως γνωρίζετε αν σε περίπτωση που δεν βρίσκω αεροφωτογραφία από ΟΚΧΕ ή ΓΥΣ, μπορώ να χρησιμοποιήσω το google earth; Στην περίπτωση μου η φωτογραφία στο google earth είναι τραβηγμένη τον Απρίλιο του 2003, κάτι που με εξυπηρετεί απόλυτα, δεν γνωρίζω όμως αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και εάν ναι πώς μπορώ να την τυπώσω με την ημερομηνία επάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

στο print screen δεν εκτυπώνει και την ημερομηνία. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση; Όσο για το αν γίνεται δεκτή έχω ένα άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Στο google earth, επάνω αριστερά, εμφανίζεις τη μπάρα του χρόνου λήψης των φωτογραφιών και πας εκεί που θες εσύ. Τώρα εάν φαίνεται στην μπάρα αυτή με μορφή MM/DD/YYYY η ημερομηνία λήψης. Οπότε με το print screen είσαι ΟΚ.

 

Στην περίπτωσή σου, θα είχα άγχος για οτιδήποτε άλλο και όχι το εάν δεχτούν ή όχι το goolge earth...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Μήπως γνωρίζετε αν σε περίπτωση που δεν βρίσκω αεροφωτογραφία από ΟΚΧΕ ή ΓΥΣ, μπορώ να χρησιμοποιήσω το google earth; Στην περίπτωση μου η φωτογραφία στο google earth είναι τραβηγμένη τον Απρίλιο του 2003, κάτι που με εξυπηρετεί απόλυτα, δεν γνωρίζω όμως αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και εάν ναι πώς μπορώ να την τυπώσω με την ημερομηνία επάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει από το google earth

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει το google earth αλλά αν κάποια στιγμή χρειαστεί να επισυνάψω αεροφωτογραφία μάλλον θα επιλέξω από το ktimanet.gr .Μου κάνει πιο πειστική πηγή ως τεκμήριο χρόνου σε σχέση με το google earth.

Εξάλλου αναφέρεται ξεκάθαρα πως "Οι ορθοφωτογραφίες προέκυψαν από φωτοληψίες περιόδου 2007 έως 2009..."

 

Και αυτό μόνο ως προς τη απόδειξη ύπαρξης του ακινήτου πριν την έναρξη του νόμου...δε νομίζω να μπορεί βασιστεί συντελεστής παλαιότητας με ΑΦ εκτός από ΓΥΣ και ΟΚΧΕ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

μπορείς όμως να τη χρησιμοποιήσεις στην τεχνική έκθεση που θα κάνεις η οποία θα συνοδεύει την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για την παλαιότητα του κτίσματος, από τη στιγμή που δε βρίσκεις άλλα αποδεικτικά, ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.