Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει από το google earth

 

Οκ, γραφεις οτι δεν υπαρχει προβλημα.

Μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο??

Διοτι ο νομος μιλαει για δημοσια εγγραφα.

Το google earth δημοσιο εγγραφο δεν το θεωρεις.

Ουτε μπορουν να θεωρηθουν την αεροφωτογραφια.

Δεν εχω κατι με σενα και μενα θα με βολευε η χρηση του google earth, αλλα κρινω οτι ειναι εντελως ακυρη.

Φυσικα παιζει και το ενδεχομενο να μην ελεγχει τιποτα και τσαμπα καθομαστε και σκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι στο άρθρο 50 του Ν. 4042/12 που γίνεται τροποποίηση του Ν 4014/11 και συγκεκριμένα

. Στο προτελευταίο εδάφιο της περίπτωσης β΄ της παρ. 2 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209), όπως ισχύει, απαλείφονται οι λέξεις «προ της 31.1.1983» και προστίθενται οι λέξεις «και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης».

Άρα αν αποδεδειγμένα, έχοντας κάνει αίτηση σε ΓΥΣ και ΟΚΧΕ και δεν έχω βρει αεροφωτογραφία, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω την υ.δ. του ιδιοκτήτη και μέσα στη τεχνική μου έκθεση να αναφέρω και το google earth; Αυτο εννοώ. Ίσως να μη το καταλαβαίνω σωστά, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για να τεκμηριώσεις ότι χτίστηκε πριν τις 26/7/2011. Είναι μία απόδειξη για μένα. Πάντα προσωπική γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι εκκρεμει η αποφαση του ΣτΕ σχετικα με τηνΥΔ του ιδιοκτητη.

 

Ναί αλλά ώς τότε, οφείλουμε να εφαρμόζουμε το Νόμο..... που λέει ότι λέει, τουλάχιστον μέχρι αυτός να αλλάξει.

Φυσικά ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ενημερώσουμε τον ιδιοκτήτη (ΣΤΕ κλπ) και να γράψουμε στην τεχνική μας έκθεση όλα εκείνα τα στοιχεία που τεκμηριώνουν τους ισχυρισμούς του ιδιοκτήτη.

Τέλος αν υπαρχει υπόνοια ότι το κτίριο είνα "φρέσκο πράγμα" λέμε στον "πελάτάκο" μας να πάει σε άλλο "συνάδελφο" να του συνάξει την ΤΕ και να τακτοποιήσει.

Edited by lefgrter
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, γραφεις οτι δεν υπαρχει προβλημα.

Μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο??

Διοτι ο νομος μιλαει για δημοσια εγγραφα.

Το google earth δημοσιο εγγραφο δεν το θεωρεις.

Ουτε μπορουν να θεωρηθουν την αεροφωτογραφια.

Δεν εχω κατι με σενα και μενα θα με βολευε η χρηση του google earth, αλλα κρινω οτι ειναι εντελως ακυρη.

Φυσικα παιζει και το ενδεχομενο να μην ελεγχει τιποτα και τσαμπα καθομαστε και σκαμε.

 

Κατ' αρχας ψυχραιμια... To Googlearth γινεται στην περιοχη μου δεκτο παντου (ακομα και για νομιμοποιηση γεωτρησεων). Μαλιστα το συνιστουν ευθεως οι δημοσιες υπηρεσιες στον κοσμο για επιταχυνση διαδικασιων.

 

Εγω προσωπικα το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες ως τωρα σε νομιμοποιησεις στην πολεοδομια (οχι τακτοποιησεις), στο ΙΚΑ, στο Δασαρχειο, στην Διευθυνση Περιβαλλοντος κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έστειλα αίτηση ηλεκτρονικά στον ΟΚΧΕ. Μου απάντησαν σε μία ημέρα (μπράβο τους!). Έχουν έναν κατάλογο με αεροφωτογραφίες για την περιοχή που με ενδιαφέρει σε κλίμακες γύρω στο 1:10.000. Υπάρχουν μεγεθύνσεις που θα είναι 8-10 φορές μεγαλύτρες.

 

Άρα στην καλύτερη φτάνω στην 1:1000.

 

Σε τέτοια κλίμακα εντός σχεδίου είναι δυνατόν να φανεί μία επέκταση εξώστη, μία πέργκολα, μία επέκταση ορόφου και γενικά μικροπαραβάσεις ?

 

Ενδεικτικά δείτε πως είναι η 1:1000 από ktimanet.gr

 

56777006.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Αν η λήψη είναι καλή ίσως να φαίνεται σαν μια κουκίδα , ειδάλλως δεν θα είναι εμφανές ούτε το σπίτι , αν αυτό σε διαστάσεις είναι μικρό , γενικά υπάρχει θέμα με τις λήψεις ΟΚΧΕ ΓΥΣ .

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι αυτό που μας δείχνεις εδώ είναι και έγχρωμο, οπότε μπορείς και ξεχωρίζεις περισσότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία με τις αεροφωτογραφίες μου φαντάζει σαν κακόγουστο αστείο. Άντε να είχες ένα άδειο οικόπεδο και έχτισες ένα αυθαίρετο. Αυτό (κατά πάσα πιθανότητα) διακρίνεται σε μια αεροφωτογραφία.

Σε περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρει ο nik, τι θα φαίνεται σε μια αεροφωτογραφία. Δεν ξέρω τι ευκρίνεια ή λεπτομέρεια έχουν. Αν είναι όπως αυτές από το ktimanet.gr, γεια σας.

Και τι προϊόν είναι αυτό που το πληρώνεις χωρίς καν να το έχεις δει. Γουρούνι στο σακί. Πώς θα ξέρω ότι αυτό που αγοράζω ικανοποιεί τις ανάγκες μου; Τι να πεις στους πελάτες σου "Πλήρωσε 100, 200, 300€ για αεροφωτογραφίες και φωτοερμηνείες" οι οποίες όμως δεν αποδεικνύουν τίποτα. Δεν ξέρω, λίγο παράλογα όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.