Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Η μονη φωτό που με καλύπτει είναι 1:20000

 

Εχω καμμια ελπίδα αν παραγγείλω την μεγενθυμένη 50Χ60 τυπωμένη (1;10.000 δηλαδή) , ή υποχρεωτικά την σκαναρισμένη;

 

Θαρρώ πως σε αμφότερες περιπτώσεις, η κλιμακα δε βολεύει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η μεγενθυμένη θα είναι καλύτερης κλίμακας, περίπου x8-10 από ΟΚΧΕ.

Πολλοί προτείνουν την σκαναρισμένη ως καλύτερη λύση. Στην περίπτωσή σου θα βοηθήσει και στα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς θα βοηθήσει στα εξοδα αποστολής;

 

Ειτε σε εντυπη μορφή είτε σε ψηφιακή (tiff) με κούριερ θα τα στείλουν. Θαρρώ πως το tiff θα το γράψουν σε κάνα cd. Εκτός και αν εννοείς πως τις στέλνουν με μαιλ, που χλωμό το κόβω!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως μου έχουν στείλει ΑΦ με email αλλά επειδή το αρχείο στο cd ήταν κατεστραμμένο και δεν μπορούσε να διαβαστεί από το cd rom. Βέβαια τους είχα επισυνάψει το τιμολόγιο αγοράς και την απόδειξη του courier για κάθε ενδεχόμενο.

 

Εκεί στον ΟΚΧΕ κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν περίμενα καν να απαντήσουν στο αίτημά μου και όχι μόνο απάντησαν σε μια ημέρα αλλά είχα και το κατεστραμμένο αρχείο ηλεκτρονικά μέσω mail πολύ σύντομα!

 

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τη τύχη μου ζητώντας απευθείας ηλεκτρονική αποστολή της tiff ΑεροΦωτογραφίας και όχι απόστολή με courier...Εαν γίνει και αυτό, απλά μπράβο τους!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

 

Εκεί στον ΟΚΧΕ κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν περίμενα καν να απαντήσουν στο αίτημά μου και όχι μόνο απάντησαν σε μια ημέρα αλλά είχα και το κατεστραμμένο αρχείο ηλεκτρονικά μέσω mail πολύ σύντομα!

 

 

επιβεβαιώνω και εγώ

έχω παραγγείλει καμιά 10αριά το τελευταίο τρίμηνο και ήταν άψογοι

 

μπράβο και από μενα στα παιδιά στον ΟΚΧΕ

Link to comment
Share on other sites

Και πως έρχεται βρε παιδιά ένα αρχείο που συνήθως είναι 300 GB με email;;;;;

 

Μήπως το "μικραίνουν" και στη συνέχεια δεν μπορείτε να το μεγεθύνεται και να "εστιάσετε" στο θέμα;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλώς!!!!

 

Κι αν κάποια στιγμή στο μέλλον "ζητηθεί - απαιτηθεί" αποδεικτικό στοιχείο της συγκεκριμένης αεροφωτογραφίας "χειροπιαστό" θα το γράψετε εσείς σε CD και θα επισυνάψετε την "αλληλογραφία - παραστατικά" του ΟΚΧΕ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι.

Αν και πιστεύω πως το καλύτερο αποδεικτικό είναι το τιμολόγιο που πάντα θα εκδίδεται, είτε με ηλεκτρονική είτε με "χειροπιαστή" αποστολή.

 

Εξάλλου και σε κάτι cd που έλαβα, δεν είδα κάποιο διακριτικό γνησιότητας....λευκά φάκελα με nonamed cd μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάποια στιγμή στο μέλλον "ζητηθεί - απαιτηθεί" αποδεικτικό στοιχείο της συγκεκριμένης αεροφωτογραφίας "χειροπιαστό" θα το γράψετε εσείς σε CD και θα επισυνάψετε την "αλληλογραφία - παραστατικά" του ΟΚΧΕ;;;;

Μάλλον ναι.

Αν και πιστεύω πως το καλύτερο αποδεικτικό είναι το τιμολόγιο που πάντα θα εκδίδεται, είτε με ηλεκτρονική είτε με "χειροπιαστή" αποστολή.

Εξάλλου και σε κάτι cd που έλαβα, δεν είδα κάποιο διακριτικό γνησιότητας....λευκά φάκελα με nonamed cd μέσα..

Το τελευταίο αυτό ζήτημα με κάνει να αναρωτιέμαι ξανά πώς αποδεικνύεται η γνησιότητα του προσκομιζόμενου αποδεικτικού παλαιότητας.

Πρόκειται μετά από κάμποσο καιρό να προμηθευτώ α/φ από τον ΟΚΧΕ (και μάλιστα για περιοχή που έχω γενικότερο ενδιαφέρον) και σκέπτομαι σοβαρά την επιλογή για πρώτη μου φορά σκαναρισμένης α/φ.

Το τυπικό για πολλούς - ουσιαστικότατο, όμως, για μια υποβολή σε δημόσιο φορέα "δημοσίου" εγγράφου χωρίς θεώρηση, με προβληματίζει. Οι υπόλοιποι προχωράτε χωρίς ενδοιασμούς;

 

Συγγνώμη αν δημιούργησα σύγχηση προηγουμένως με τα έξοδα αποστολής. Φαντάστηκα ότι η ογκοδέστερη τυπωμένη α/φ έχει μεγαλύτερη χρέωση αποστολής από ένα cd. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.