Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Πιστεύω πως το τιμολόγιο πληρωμής της α/φ και το σιντι ίσως μα το χαρτί της κούριερ μας καλύπτει από πλευράς παραστατικών.Οποιος από τους ελεγκτές τα αμφισβητήσει ας αποδείξει το αντίθετο ή ας παραπονεθεί στον ΟΚΧΕ για την επιλογή αυτή που μας δίνει με το σιντι.

Πάντως να πω πως έχω στείλει με μέιλ την πληρωμή από της 10/5 και ακόμα δεν ήρθε ο κούριερ.Δεν σηκώνουν και τα τηλέφωνα στον ΟΚΧΕ......

Link to comment
Share on other sites

Στείλε mail.

Πάντως κάνουν κανά 15ήμερο για να σκανάρουν και να σου τα στείλουν.

Τηλέφωνο λίγο δύσκολο να πιάσεις, με mail όμως έχεις τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους χρόνους παραλαβής,

Manolis_gon μην περιμένεις άδικα να σηκώσουν το τηλ...ούτε εγώ κατάφερα να μιλήσω μαζί τους ώστε να επιβεβαιώσω τη παραγγελία.

Απλά περίμενα απάντηση μέσω email ότι η παραγγελία είναι έτοιμη (και η οποία ήρθε την 9η εργάσιμη μετά τη πληρωμή) και μετά έδωσα εντολή στο courier να πάει να παραλάβει.

 

p.s. εκ παραδρομής έγραψα 5 εργάσιμες ημέρες στο post-review παραπάνω. Ήταν συνολικά 10 εργάσιμες μέχρι να έρθει στη πόρτα μου...έχουμε χάσει την αίσθηση του χρόνου με όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Thodoris4 εάν θέλεις δώσε παραπάνω πληροφορίες για τη διαδικασία αναζήτησης-παραγγελίας, το κόστος και τη μορφή των αεροφωτογραφιών από τη ΓΥΣ για κάποιον που δεν βρίσκεται στην Αθήνα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπαίνεις στη σελίδα τους και επιλέγεις το Γεω-Ευρετήριο από εδώ: http://web.gys.gr/po...&_schema=PORTAL

 

Καλύτερα με internet explorer εμενα μου λειτούργησε.

Εκεί διαβάζεις τις οδηγίες στο πως μπορείς να βρεις ποιες αεροφωτογραφίες υπαρχουν για την περιοχή.

Είτε βάζεις συντεταγμένες που τις βρίσκεις από το Site του κητματολογίου είτε με διαδοχικά ζουμαρίσματα.

 

Μετά συμπληρώνεις μία αίτηση που υπάρχει πάλι στο site σε μορφή pdf και την στέλνεις με mail στην gys.

 

Είναι γραμμένα όλα στο site. Μετά θα επικοινωνήσουν με mail οι ίδιοι και καλό θα είναι τότε να τους πάρεις τηλέφωνο ώστε να το διευκρινήσετε τι θέλεις να παραγγείλεις.

 

Όλα πρέπει να τους τα γράφεις και στο mail ώστε να δίνουν πρωτόκολλο στο τι ζητάς.

 

Μετά κάνεις κατάθεση σε μία τράπεζα που σου λένε και περιμένεις καμιά 20 μέρες, ώστε να τους καλέσεις για να δεις αν είναι έτοιμα. Αυτοί με το που κάνεις κατάθεση ενημερω΄νονται από το σύστημα την επόμενη μέρα.

 

Στέλνεις κούριερ με φωτοτυπ[ία της απόδειξης κατάθεσης και τον αριθμό της αίτησής σου και τα παραλαμβάνει για σένα.

 

Εγώ έχω παραγγείλει και σκαναρισμένο αλλά και μεγενθυμένο από 1:15.000 σε 4 φορές μεγαλύτερο.

Σε λίγεες μέρες θα τα έχω στα χέρια μου και θα σας πω ποιότητα. Ψάχνω δύσκολη κλίμακα και είμαι περίεργος αν θα φαίνετια καλά. Μόλις τα έχω θα ποστάρω...

 

Η συνεννόηση γίνεται πολύ εύκολα πάντως και είναι αρκετά ευγενικοί και εξυπηρετικοί ακόμα και στο τηλέφωνο.

 

υγ. Αν χρειαστεί κανείς βοήθεια ρωτάει

Edited by Thodoris4
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά παρέλαβα τις αεροφωτογραφίες, τόσο σε σαρωμένη εκτυπωμένη όσο και σε ηλεκτορινική μορφή.

Εκτυπωμένη σε τέτοια κλίμακα, 1:15.000, ελάχιστα με βοήθιησε.

Ωστόσο στην ηλεκτρονική της μορφή είναι πάρα πολύ καλή. Με ανάλυση κάνωντας ζουμ βρίσκεις αρκετά καλή λεπτομέρεια. Και φανταστέιτε σε μένα είναι το 1980 η αεροφωτογραφία.

Τώρα πως θα χρησιμοποιηθεί για την απόδειξη δε ξέρω, διότι

1. Είναι σε cd και θα αποδεικνύεται με το τιμολόγιο που μου αποστείλλανε και πίσω από την εκτυπωμένη υπάρχει σραγίδα της gys

2. Χρειάζεται φωτοερμηνεία και αν ναι, σε ποιον πρέπει να ρωτήσω;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω καποιες αποριες αναφορικα με αεροφωτογραφιες...

Προκειται να αιτηθω 2 αεροφωτογραφιων ενος οικοπεδου στο οποιο προυπηρχε κτισμα προ 1983, το οποιο και επεκταθηκε μεταγενεστερα, σε πρωτη φαση προ 2003 και σε δευτερη το 2010, οποτε θα πρεπει να δικαιολογησω παλαιοτητα δις και τμηματικα, ανα χρονολογια και μεγεθος κατασκευης...

Τι ειναι πιο γρηγορο απο πλευρας χρονου? Παραγγελια απο ΓΥΣ η απο ΟΚΧΕ?

Και αναφορικα με την ευκρινεια? Ειναι εφαμιλη αυτης των χαρτων google maps κι ετσι η μιλαμε για πολυ καλυτερη ποιοτητα?

Δε νομιζω να χρειαστει φωτοερμηνεια απο τη στιγμη που δε θα ειναι ευδιακριτες οι διαστασεις, μιας και θελω να αποδειξω υπαρξη κτισματος εκει μοναχα!

Μετα, μεγαλωνοντας το κτισμα τμηματικα, αλλαζε και η γεωμετρια του σε κατοψη, οποτε συγκρινοντας τις αεροφωτογραφιες μεταξυ τους και σε αντιπαραβολη με την κατοψη την ιδια, θα ειναι εμφανης η διαφορα..

 

Το θεμα ειναι απο που προτεινετε εσεις να κανω την παραγγελια, ποσο κοστιζουν αυτες και αν εχουν ικανοποιητικη ευκρινεια...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

H ευκρίνεια εξαρτάται και από το ύψος λήψης και τη χρονολογία. Εγώ έχω προμηθευτεί έντυπες, ασπρόμαυρες, σε μεγέθυνση από αρχική κλίμακα μέχρι 1:7000 και το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από γοογλε (αν εξαιρέσεις το χρώμα). Σχήματα και ακμές φαίνονται καθαρά. Νεώτερες ασπρόμαυρες ίδιας κλίμακας ήταν ευκρινέστερες. Πήρα και μία έγχρωμη από 1:4000 - φαίνεται τι μάρκα τσιγάρα καπνίζει ο άλλος στη βεράντα του!

Μόνο από ΟΚΧΕ έχω πάρει...

Κόστη δες αναλυτικά στα σαιτ. Χονδρικά 30-35 € οι ασπρόμαυρες, 60-65 οι έγχρωμες χωρίς το ΦΠΑ. Εσύ θα χεις και τα έξοδα αποστολής. Μάλλον το cd θα σου ρθει πιο φθηνά...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι πιο γρηγορο απο πλευρας χρονου? Παραγγελια απο ΓΥΣ η απο ΟΚΧΕ?

 

 

Εκανα αίτηση χθές στον ΟΚΧΕ και σήμερα μου ήρθαν και οι 2 απαντήσεις που στέλνουν.Πρώτα ότι δεν υπάρχει ψηφιακή αεροφωτο και μετά ήρθαν οι ημερομηνίες των αναλογικών φωτο.Σφαίρα πάνε τώρα.Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πληρώσω σε πόσο καιρό θα πάρω το cd.Σε προηγούμενη περίπτωση ήτανε 20 μέρες.Τώρα στο μέιλ τους γράφουν 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.