Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, στέλνουν ακριβώς αυτό που έχεις ζητήσει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Τελικά πρόσεξα πως υπάρχει διαφορά στα φ, λ της σελίδας τους ΟΚΧΕ και στο google earth...κατά τα λοιπά όντως απαντούν σε ότι τους ζήτησες και θέλω να πιστεύω πως θα μου έρθει η ΑΦ για τη σωστή περιοχή...θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ ,Θέλω να εντοπίσω ενα δωματιο 3Χ4 και ένα μικρό κιόσκι στη ταράτσα

 

 

Η ερώτηση αυτή σε ποια άλλη κολλάει;

Link to comment
Share on other sites

post 238 kai 239 παροντος topic,sorry για την ασαφεια!!!

 

Αναφέρεσαι, βέβαια, σε post άλλου συναδέλφου, ενώ εγώ έψαχνα για δικό σου.

Εν πάση περιπτώσει, ένα τόσο μικρό κτίσμα (3Χ4) είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να το εντοπίσεις σε Α/Φ κλίμακας 1:20000. Σε μεγέθυνση, όμως, Χ10 του τμήματος της Α/Φ που σε ενδιαφέρει μπορεί να το εντοπίσεις και ακόμη καλλίτερα εάν έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά στοιχεία (πχ ύψος, επικάλυψη κλπ) από το κύριο (όμορο) κτίσμα.

 

Με δεδομένο ότι βρίσκεσαι στην Αθήνα, προτείνω να επισκεφθείς την υπηρεσία (Τιμ. Βάσσου, κοντά στην Αμερ. Πρεσβεία) και να ζητήσεις να δεις την Α/Φ που σε ενδιαφέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο προτεινω κ εγω.

Οποιος ειναι στην Αθηνα, ειναι καλο να πηγαινει να βλεπει αν του κανει η αεροφωτογραφια, προτου παραγγειλει και πληρωσει.

Οποιος παλι δεν ειναι στην Αθηνα (οπως εγω) μαλλον τελικα τον συμφερει να παραγγελνει αεροφωτογραφιες με ληψεις μολις πριν το 1955, 1983 ή 2003 (αναλογα για ποια περιοδο ενδιαφερεται) εαν προτειθεται να χρησιμοποιησει μειωτικο συντελεστη λογω παλαιοτητας.

Αν ενα κτισμα π.χ. κατασκευαστηκε το 1970 ή 1980, η αεροφωτογραφια λιγο πριν το 1983 θα το δειξει.

Αν ενα κτισμα π.χ. κατασκευαστηκε το 1985, η αεροφωτογραφια λιγο πριν το 2003 θα το δειξει.

Εαν καποιο κτισμα δε φαινεται στην αεροφωτογραφια πριν το 2003, τοτε μπαινει στην κατηγορια παλαιοτητας μετα το 2004, χωρις μειωτικο συντελεστη (εφοσον μπορουμε να αποδειξουμε οτι ο φ.ο. εχει κατασκευαστει πριν την 28/7/11).

Απλα τα πραγματα.

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι, και για όσα έγιναν από το 2003 έως και 7.2011 χρειάζονται αποδεικτικά - αεροφωτογραφίες (αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα την πρώτη μου αεροφωτογραφία από τον ΟΚΧΕ και παραθέτω κάποια στοιχεία που ίσως φανούν χρήσιμα σε όποιον ενδιαφέρεται.

 

Η ΑΦ που ζήτησα είναι ασπρόμαυρη σαρωμένη 1000 dpi grayscale tiff κλίμακας 1:20000.

Εκτιμώ πως απεικονίζει μια περιοχή 5x5 τετραγωνικά χιλιόμετρα.

Το zoom της είναι ικανοποιητικό και εάν το συγκρίνω με το google earth η ποιότητα στην αεροφωτογραφία χάνεται μετά τα 600μ eye altitude όπου και αρχίζουν να φαίνονται πιο έντονα τα pixels.

 

Σε ότι αφορά την ουσία,

μια κατασκευή σε μέγεθος συμβατικής αγροτικής αποθήκης φαίνεται καθαρά σε ένα καθαρό αγροτεμάχιο. Προφανώς και δεν μπορεί κανείς να διακρίνει φοβερές λεπτομέρειες αλλά το περίγραμμα διακρίνεται ικανοποιητικά.

Πιο εύκολα ίσως είναι τα πράγματα στους οικισμούς όπου δεν υπάρχει φυτοκάλυψη, εκεί τα περιγράμματα των κτιρίων διακρίνονται επίσης ικανοποιητικά.

Σε αγροτεμάχια με πολλά δέντρα και άναρχη βλάστηση, θεωρώ πως υπάρχει πρόβλημα στο να διακριθεί καθαρά το περίγραμμα ενός κτιρίου αλλά δεν είναι αδύνατον.

Συνεπώς σε μια αεροφωτογραφία με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω παραπάνω, διακρίνεις ή αποκλείεις την ύπαρξη μιας κατασκευής χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επί του διαδικαστικού,

το χρονικό διάστημα μεταξύ παραγγελίας και παραλαβής (με courier μιας και δεν είμαι στην Αθήνα) ήταν 5 εργάσιμες ημέρες. Κόστος 33,83 + 12 ευρώ για να έρθει στη πόρτα μου.

 

Δυστυχώς το cd δεν φέρει κανένα λογότυπο ή σφραγγίδα του ΟΚΧΕ, συνεπώς το μόνο "επίσημο" χαρτί που έχω στα χέρια μου είναι το τιμολόγιο αποστολής.

Το μέγεθος της ΑΦ είναι 86mb και διαχειρίζεται εύκολα από ένα μέτριο σε επιδόσεις pc.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 για τις πληροφορίες και την περιγραφή σου yian.

 

Εγώ να τίσω (εκ του τίθω) και πάλι το ζήτημα του πως στοιχειοθετείται το γνήσιο του Δημοσίου Εγγράφου του tiff...

 

Eμμένω στην άποψη μου και συμβουλεύω μόνο έντυπες α/φ. Άλλες απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.