Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Παραγγελία σκαναρισμένες (προσοχή είναι τεράστια αρχεία).

Μικραίνω το αρχείο "εστιάζοντας" στο θέμα μου.

Μεγέθυνση όσο μπορώ για να είναι καθαρό.

Εκτύπωση σε φωτογραφικό χαρτί.

Στέλνω το "εστιασμένο" αρχείο αναγράφοντας τον ΑΑ της αεροφωτογραφίας και την ημερομηνία λήψης αυτής, αφού πρώτα μετατραπεί σε pdf.

Συνδεδεμένο αρχείο στο pdf (2η σελίδα το έγγραφο απάντησης του ΟΚΧΕ).

Στο αρχείο μου το CD και το τιμολόγιο (αν χρειαστούν).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειμαστε σοβαροι?

Επικοινωνησα με το ΓΥΣ

Εκτος του οτι το συστημα μου κολλαει και δε μπορω να βρω το σημειο που θελω Α/Φ για να κανω αιτηση να ψαξουν να με πουν, με ενημερωσαν τηλεφωνικα οτι μπορω να κανω αιτηση και να τη στειλω με φαξ, θα μου απαντησουν σε 20 μερες με 2 μηνες μεγιστο και η παραγγελια απο την πληρωμη κι επειτα θα κανει κανα μηνα να μου ερθει...

Τα ζωα μου αργα.... Μια διαδικασια που ξεκινησε αρχες Ιουνιου με τον ιδιοκτητη να θελει να πληρωσει εφαπαξ θα ολοκληρωθει το... Σεπτεμβρη?

Ζωα...

 

Τουλαχιστον ο ΟΚΧΕ μου απαντησε αμεσα αλλα μετα το 1999 ειχε Α/Φ του 2011

Και αν και του 2011 μου αρκει για να αποδειξω οτι οι κατασκευες ολοκληρωθηκαν εμπροθεσμα και του 1999 μου καλυπτει τις αυθαιρεσιες κατασκευασμενες το 1988, τι κανω με ενα δωματιο που κατασκευαστηκε το 2001 και δεν καλυπτεται απο Α/Φ?

Περιμενω το 3μηνο του ΓΥΣ ή καλυπτομαι απο ΥΔ και προχωραω?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ό,τι μπορείς να πάρεις...

Για τα υπόλοιπα Υπεύθυνη Δήλωση ιδιοκτήτη και υποστήριξη αυτής στην τεχνική σου έκθεση.

Ακόμα ισχύει ο νόμος, ο οποίος τα κάνει αποδεκτά.

Η γνωμοδότηση της ολομέλειας του ΣΤΕ αναμένεται τον Σεπτέμβριο.

Αν και πιστεύω ότι, όπως γίνεται κάθε φορά στην Ελλάδα, θα βγει η απόφαση αφού λήξει ο νόμος (εκ των υστέρων)....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειμαστε τωρα για να περιμενουμε ποτε θα φιλοτιμηθουν να μας απαντησουν απο το ΓΥΣ

Και μου πουλουσε και πνευμα η κρατικοδιαιτη στο τηλεφωνο...

"Δεν ειστε μονον εσεις κυριε, ολη η Ελλαδα μας ζηταει"

"Εχουμε καποια διαδικασια, η αιτηση μετα απο 3 μερες πρεπει να φτασει στο διοικητη, μετα απο 3 μερες να φτασει στο πρωτοκολλο, μετα να γινει η αναζητηση και παει λεγοντας"

Μαλλον ειχα ξεχασει με ποσο ταχεις ρυθμους κινειται ο στρατος...

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω στους εκλεκτούς συναδέλφους οτι το στελεχος οικ. άδιεας αποτελεί δημόσιο έγγραφο χρονολογίας κατασκευής. Με συνήθη αποδεκτή χρονολογία 2-4 έτη απο την έκδοσή της.

 

Για δωμάτια και αλλαγές χρήσεων προφανώς οι αεροφωτογραφίες δεν βοηθούν. Κάθε πρόσφορο μέσο για ακεί που χρειάζεται. Δεν είναι δια πάσαν νόσον...

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω στους εκλεκτούς συναδέλφους οτι το στελεχος οικ. άδιεας αποτελεί δημόσιο έγγραφο χρονολογίας κατασκευής. Με συνήθη αποδεκτή χρονολογία 2-4 έτη απο την έκδοσή της.

 

Πως μια ΟΑ π.χ. για ακίνητο 150 τ.μ. με θεώρηση για ρευματοδότηση π.χ. το1984, αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας της αυθαίρετης προσθήκης κατ' επέκταση π.χ. 40 τ.μ. ή της αυθαίρετης προσθήκης καθ' ύψος π.χ. 40 τ.μ.;;;;;;

Προσοχή......

Link to comment
Share on other sites

Και τι να σου κανει το στελεχος?

Θα πρεπει να ειναι χαζος καποιος να ισχυριστει οτι η αυθαιρετη κατασκευη ολοκληρωθηκε πριν την ημερομηνια εκδοσης της ΟΑ

Γιατι μονο αυτο αποδεικνυει η ΟΑ. Οτι μετα την ημερομηνια εκδοσης της εγινε η αυθαιρετη κατασκευη η αλλαγη χρησης.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως οι αυθαιρεσίες συντελούνται κατά την κατασκευή. πχ κλεισιμο η/χ. Εξάλλου αυτο διαπιστώνεται παρατηρώντας το όλο κτίσμα.

Απλά δεν θεωρώ οτι οι α/φ είναι πανάκεια για κάθε αυθαίρετο.

 

ινζακι εννοείται μετά την έκδοση αδειας.

Link to comment
Share on other sites

Απορια....

Μπορει να μου τη λυσει συναδελφος που εχει παραγγειλει απο το ΓΥΣ αεροφωτογραφιες...

Βρηκα 2 εξαιρετικες αεροφωτογραφιες του 2002 για την περιοχη που με ενδιαφερει σε 1:10000 κλιμακα και τις παρηγγειλα σκαναρισμενες

Τι πρεπει να κανω για να μου ερθουν στα χερια μου?

Χρησιμοποιησα το γεωευρετηριο, παρηγγειλα με την κλασσικη διαδικασια του i-store τη μια εκ των δυο.

Απο κει και υστερα θα μου δωσουν κωδικο πληρωμης στην τραπεζα? Πως θα πληρωσω το αντιτιμο?

Και απο τη στιγμη που θα πληρωσω τι χρονικο οριζοντα εχω μεχρι να μου τα στειλουνε?

Κατι μου ειπανε στο τηλεφωνο για 20 μερες μεχρι να απαντησουν για τη διαθεσιμοτητα που εχουνε και αλλο ενα 20ημερο μεχρι να μου αποσταλει αλλα δεν καταλαβα καλα.

Τωρα, προφανως, με την αναζητηση και παραγγελια απο το ηλεκτρονικο καταστημα εχω γλιτωσει το αρχικο 20ημερο.

Αλλα για τα υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει μέσω του i-store αλλά με αίτηση.

Κάποια στιγμή σου στέλνουν ένα mail με οδηγίες πληρωμής και τι ευθύνες έχεις που την αποκτάς.

Πηγαίνεις σε μία τράπεζα, δε λέω το όνομα, αλλά μπλέκεται σε σκάνδαλα φυσικά, πληρώνεις και γράφεις τον κωδικο που σου στείλανε και το ονοματεπώνυμό σου.

Περιμένεις καμιά 20αριά μέρες και πάιρνεις τηλ να δεις αν είναι έτοιμη.

Στέλνεις κούριερ με αντίγραφο της πληρωμής σου (εγώ έβαλα και το χαρτί από το mail που στείλανε περιγράφοντας τι ακιρβώς θέλω για να μη ρωτάνε τον κούριερ, και μετά πηγαίνει ο τύπος και στο φέρνει στη διεύθυνσή σου.

Πάνε στη γενική ταχυδρομική γιατί από και προς Αθηνα και Θεσσαλονίκη έχει καλή τιμή. 6 ευρώ περίπου για να πάει και να στη φέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.