Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Οπότε για Α/Φ, ΓΥΣ - ΟΚΧΕ κ ξερό ψωμί.

Όσο για την αναζήτηση καταγγελίας δεν είναι τίποτα σπουδαίο Μανώλη. Όταν κάνω καναν έλεγχο κτιρίου για αγοραπωλησία, πάντα περνάω από τον Έλεγχο κατασκευών και ρωτάω αν υπάρχει κάποια καταγγελία. Δεν καταγγέλλω κανέναν, απλά εξασφαλίζω το περιεχόμενο της ΤΕ μου.

Θα κρατήσω και την απάντηση τους (ΓΥΣ - ΟΚΧΕ) ότι δεν υπάρχει τίποτα για την συγκεκριμένη περίοδο, και τον τακτοποιώ.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για Α/Φ, ΓΥΣ - ΟΚΧΕ κ ξερό ψωμί.

Όσο για την αναζήτηση καταγγελίας δεν είναι τίποτα σπουδαίο Μανώλη. Όταν κάνω καναν έλεγχο κτιρίου για αγοραπωλησία, πάντα περνάω από τον Έλεγχο κατασκευών και ρωτάω αν υπάρχει κάποια καταγγελία. Δεν καταγγέλλω κανέναν, απλά εξασφαλίζω το περιεχόμενο της ΤΕ μου.

Θα κρατήσω και την απάντηση τους (ΓΥΣ - ΟΚΧΕ) ότι δεν υπάρχει τίποτα για την συγκεκριμένη περίοδο, και τον τακτοποιώ.

 

 

Και πολύ σωστά κάνεις. Αλίμονο να μην γνωρίζουμε αν έχει κάποια καταγγελία το ακίνητο που μας ενδιαφέρει....

 

Συνέχεια ρωτάω στο τμήμα αυθαιρέτων για τις υποθέσεις που έχω, απ την στιγμή που για τον Α ή Β λόγο συντάσσω Τεχνική Έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

και ήρθε η απάντηση...

"Για την περιοχή που θέλετε, στην Πεντέλη, υπάρχουν αεροφωτογραφίες από 1/1/2011 μέχρι και 23/6/2012.

Μία μεγέθυνση σε διαστάσεις 60Χ60 εκ. κοστίζει 150€.

 

Για την Geomatics Α.Ε."

 

Οπότε πάω να τις δω και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφιες δεν ξερω αν γινονται δεκτες απο αλλους φορεις, ιδιωτικους κυριως...

 

Αυτό προκύπτει από κάπου?

 

Ρωτάω γιατί στην αρχική μορφή του 4014 αναφέρεται σε αεροφωτογραφίες (γενικά) ή δημόσια έγγραφα, όχι σε Α/Φ από φορείς του δημοσίου. Αλλωστε και οι Α/Φ που χρησιμοποίησε το ΥΠΕΚΑ για τη δημοσιοποίηση αυθαιρέτων στις Κυκλάδες, από ιδιωτική εταιρία είχαν αγοραστεί.

 

Το πρόβλημα που έχω εγώ σε δύο περιπτώσεις σε νησιά είναι πως ούτε ο ΟΚΧΕ ούτε η ΓΥΣ έχουν Α/Φ για την περίοδο που τις χρειάζομαι, άρα σε μερικές περιπτώσεις η αναζήτηση Α/Φ από ιδιωτικές εταιρίες είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

όταν σου λένε να σου δώσουν δορυφορική με ανάλυση 1μ, σε dvd και σε εκτύπωση μπορείς να δείς αποθήκη 2Χ2 ή είναι ανώφελο?

Link to comment
Share on other sites

Το pixel size 1 μ σημαίνει ότι το μικρότερο μέγεθος που μπορείς να διακρίνεις είναι 1 μ. Μια αποθήκη 2*2 σημαίνει 2*2 pixels που νομίζω ότι δεν μπορεί να διακριθεί σε σ΄χεση με το περιβάλλον.

Αναλογική Α/Φ κλίμακας 1:2500 (τέτοια κλίμακα από δημόσιο φορέα δεν υπάρχει) σημαίνει ότι μπορεί το μάτι σου να διακρίνει μέγεθος εώς 0.5 μ. Λίγο καλύτερο αλλά και πάλι υπάρχει δυσκολία εκτός και αν γίνει μεγέθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.