Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Η εφαρμογή αναζήτησης είναι τραγική όχι απλά δύσχρηστη, το quick look μου το εμφανίζει με Internet Explorer, με firefox δε μου λειτουργεί, επίσης ο χάρτης δε μου λειτουργεί με κανένα και μπορώ να κάνω αναζήτηση μέσω Δημων μόνο

Link to comment
Share on other sites

 

Αναμένω απο εβδομάδα να διαπιστώσω αν θα μπορώ να διακρίνω κατοικία κτισμένη το 1940 (ή προγενέστερη) σε α/φια του 45 με κλ. 1:42000 σε μεγέθυνση

 

Πάρα πολύ δύσκολο σε αυτή την κλίμακα ειδικά στις αεροφωτογραφίες της ΓΥΣ.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, έχω την ίδια σκέψη.

Ενδεχομένως να αναθέσω και φωτοερμηνεία στη συνέχεια. 

Στην εποχή που ο ΟΚΧΕ υπήρχε, η αίτηση για ανάλογη αερ/φια του 45 είχε λάβει αρνητική απάντηση. Στη ΓΥΣ τουλάχιστον υπάρχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Να διαλέγεις κλίμακες γύρω στις 1:6000 και ψηφιακές αεροφωτογραφίες (ζουμάρεις μόνος σου όσο σου επιτρέπεται).

Γιατί όμως θέλεις του 45 κι όχι πιό κοντά π.χ. στο 75;;;;

Link to comment
Share on other sites

στη δική μου περίπτωση, θέλω να αποδείξω ύπαρξη κατοικίας προ 55 ώστε να δηλώσω τις μετέπειτα αυθαιρεσίες, οι οποίες έχουν γίνει κατά δήλωση των ιδιοκτητών σε διαφορετικές χρονολογικές φάσεις. Η τελευταία τους έγινε το 2001.

Αν δεν βγει άκρη με την συγκεκριμένη α/φια (πράγμα πολύ πιθανό) θα ακολουθήσω τη σκέψη σου δηλώνοντας ότι μπορεί να δηλωθεί ως προ 75. Δεν γνωρίζω στη περίπτωση που υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες αν μπορεί κανείς να έχει 2 φύλλα καταγραφής με 2 διαφορετικές κατηγορίες

αυθαιρέτων.

 

Στις πολύ παλιές α/φιες, αν δεν κάνω λάθος δεν βρίσκεις κλίμακες διαφορετικές από 1:42000 ή 1:43.000 και υποθέτω ότι δεν τις έχουν ψηφιακές. Στο ευρετήριο παραγγελίας δεν έδινε τη δυνατότητα για να αγοράσεις ψηφιακή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχει ο νέος νόμος έχει "εξισωθεί" πιά το προ του 55 με το προ του 75. Εκεί είναι τι κλειδί.

Υποθέτω ότι θα μπορείς να τα χωρίσεις σε προ του 75, προ του 83, προ του 2003 σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής.

Μπορεί να χρειαστείς 3 αεροφωτογραφίες (75, 83, 03).

 

Αυτές οι κλίμακες είναι σαν ....να μην υπάρχουν!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ΦΩΝΑΖΩ τρία χρόνια τώρα. Ολοκληρώστε με τον 4014. Αλλά ποιός ακούει......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.