Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Επειδή δεν κάθομαι να διαβάσω 69 σελίδες τσακωμών με τους μισούς που ξέρουν τι τους γίνεται και τους μισούς καταστροφολόγους που εκτός το ότι πιστεύουν οτι σπουδάσαμε τσάμπα, πίστευαν οτι θα καταστραφεί ο κόσμος το 2012 ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, τελικά :
1)έχοντας μαθήματα επι μαθημάτων και εργαστήρια και εργασίες και αποτυπώσεις και και και... σε τοπογραφίες, σε ειδικά θέματα τοπογραφίας, σε συστήματα GPS κτλ, μπορώ να υπογράψω ένα τοπογραφικό;

2)δικαιούμαι, αν δεχτούμε οτι το ΤΕΕ με αφήνει να υπογράψω το παραπάνω τοπογραφικό, να κάνω τακτοποίηση του Ν 4178/13;

3)μπορώ να κάνω αυτήν την εργασία μόνος μου, ή θα χρειαστεί να έχω και κάποιον (κηδεμόνα) μηχανικό από ΑΕΙ στην ομάδα έργου;

 

Καταλαβαίνω πως τομέας μου είναι η οδοποιϊα, τα συγκοινωνιακά γενικά, τα λιμενικά κτλ, αλλά τοπογραφία διδάχτηκα και αρκετά καλά.

Πολιτικός μηχανικός Έργων Υποδομής, εγγεγραμμένος στο βιβλίο τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ, απο ΑΤΕΙ Πατρών.

 

και θα παρακαλούσα να απαντήσουν όσοι ξέρουν απο ΤΕΕ και όχι για το Ελλαδιστάν ή για την χώρα μας και άλλα τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα συναδελφε? αφου τουλαχιστον  στον 4014 στα εγγραφα στις ειδηκοτητες που μπορουν να υπογραψουν τοπογραφικο ήταν μεσα και οι υπομηχανικοι

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό διάγραμμα (εξαρτημένο ΕΓΣΑ):Απαιτείται στην ομάδα των μηχανικών να συμετέχει ένας τουλάχιστον με ειδικότητα Αγρονόμου

Τοπογράφου Μηχανικού ή/και Πολιτικού Μηχανικού, Πτυχιούχου Τοπογράφου Μηχανικού αποφοίτου Τ.Ε.Ι., Πολιτικών Υποηχανικών

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο που το αντεγραψες.

 

Εγω διαβαζω αυτο που επισυναπτω, σελ 5.

 

 

ΥΓ. Το ΤΕΕ τα αλλαζει που και που. Ισως εχω καποια παλιά εκδοση.

 

ΥΓ2. Αλλο οι Υπομηχανικοι, αλλο οι Πτυχιουχοι ΤΕΙ.

note20120601-2.pdf

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο αυτο το εγγραφο το βρηκα που ειναι παρομοιο με το δικο σου. νομιζω παντως οτι το δικο μου ειναι πιο επικαιρο.

note20120601-2.pdf

Link to comment
Share on other sites

1)έχοντας μαθήματα επι μαθημάτων και εργαστήρια και εργασίες και αποτυπώσεις και και και... σε τοπογραφίες, σε ειδικά θέματα τοπογραφίας, σε συστήματα GPS κτλ, μπορώ να υπογράψω ένα τοπογραφικό;

Καταλαβαίνω πως τομέας μου είναι η οδοποιϊα, τα συγκοινωνιακά γενικά, τα λιμενικά κτλ, αλλά τοπογραφία διδάχτηκα και αρκετά καλά.

 

Αν και δεν είναι το ζήτημα πόσα μαθήματα έχεις κάνει, αλλά από ποιά σχολή έχεις αποφοιτήσει, έχεις κάνει μόνο δύο εξάμηνα τοπογραφίας.

Β' Εξάμηνο

. Τοπογραφία

Γ' Εξάμηνο

. Ειδικά Θέματα Τοπογραφίας

Σε άλλα ΤΕΙ έχουν μόνο ένα εξάμηνο.

 

Ούτε Γεωδαισία Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, Ανωτέρα Γεωδαισία Ι,ΙΙ, Θεωρία Σφαλµάτων- Μέθοδος Ελαχίστων Τετραγώνων Ι,ΙΙ, μεγάλες γεωδαιτικές ασκήσεις Ι,ΙΙ,ΙΙΙ κτλ.

Και αυτά τα δύο (ή το ένα ή τα τέσσερα ή τα έξι) είναι υποστηρικτικά για να ασχοληθείς με έργα οδοποιίας, συγκοινωνιακά, λιμενικά. Όχι για να εκπονείς τοπογραφικές μελέτες. Αυτές τις εκπονούν οι απόφοιτοι των σχολών Αγρονόμων & Τοπογράφων ΑΕΙ και Τοπογράφων ΤΕΙ.  Και εγώ έχω κάνει 8 εξάμηνα μαθηματικά αλλά δεν διεκδικώ το δικαίωμα να διδάσκω μαθηματικά στο γυμνάσιο. Τα έχω διδαχθεί ως υποστηρικτικά των γνώσεων που πρέπει να έχω ως τοπογράφος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.