Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Υπάρχει άρση εδώ και αρκετό καιρό της απόφασης του Κτηματολογίου περί υπογραφής εξαρτημένων τοπογραφικών μόνο από Αγρονόμους Τοπογράφους, Πολιτικούς Μηχανικούς, Τοπογράφων Τ.Ε.
Γίνονται δεκτά εκ νέου τα εξαρτημένα τοπογραφικά από Πολιτικούς Μηχανικούς Τ.Ε και από Πολιτικούς Υποδομής Τ.Ε. (Α.Π.:ΟΙΚ 1429111/ΔΛΚ 538 της 07/10/2014).

Επιπλέον υπάρχει απόφαση του Συνήγορου του Πολίτη με αριθμό πρωτοκόλλου: 179579/24091/2014 της 8/5/2014 που αναφέρεται ότι επιτρέπεται η υπογραφή εξαρτημένων τοπογραφικών διαγραμμάτων από τις ανωτέρω ειδικότητες μηχανικών μέχρι να εκδοθούν τα υπό εκκρεμότητα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

   Periklis1 Δείξε μου σε ένα πρόγραμμα σπουδών οποιασδήποτε σχολής πλην Τοπογράφων Μηχανικών (πολυτεχνική-τει), που έχει ως στόχο-αποστολή να προάγει αποφοίτους με το ανάλογο υπόβαθρο γνώσεων, για την σύνταξη τοπογραφικών μελετών πάσης φύσεως(κτηματογραφικές, γεωδαιτικές, τοπογραφικές, φωτογραμμετρικές, τηλεπισκόπισης,χαρτογράφησης). Αν ψάξεις και δεν μπορείς να το βρεις αυτό ίσως κάτι να σημαίνει..

Link to comment
Share on other sites

η αρχιτεκτονική του ΕΜΠ 1972-1977/8 που ξέρω, είχε

αντιθέτως οι τοπογράφοι ΔΕΝ έκαναν πολεοδομικές μελέτες που βασίζονται σε τοπογραφικά υπόβαθρα (και δεν νομίζω να κάνουν μέχρι σήμερα)

παρεμπιπτόντως δικαίωμα υπογραφής της δήλωσης του ν.651/77 έχουν όλοι όσοι είναι υπόχρεοι να κρίνουν την αρτιότητα

(η δήλωση δεν εξαρτάται από τα ΕΓΣΑ :mrgreen: )

επίσης οι αρχιτέκτονες είναι ικανοί -κατά τον αλαβάνο- να κάνουν χάραξη θεμελίων αλλά όχι τοπογραφικά (θου κύριε και mod)

Edited by imhotep
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω σαν μηχανικος Δομικών έργων μπορώ να υπογράψω τοπογραφικό με ΕΓΣΑ για συνταξη συμβολαίων??για οικοδομική άδεια μου ζητάν συνυπογραφή Πολιτικου Μηχανικου απο την πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μακράν το κορυφαίο σχόλιο του θέματος.

 

Γιατί επιδιώκεις να δυναμιτίσεις το καλό κλίμα μεταξύ συναδέλφων μηχανικών ΤΕ και ΠΕ?

 

Το έχεις κάνει σε άλλα 3 θέματα του φόρουμ σήμερα,επιχειρώντας το ίδιο πράγμα.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους, θελω να ρωτησω αν εχει κανεις ενημερωση για μια προσφατη αποφαση του ΣΤΕ(Φεβρουαριος 2016) για την υπογραφη απο μηχανικους Τ.Ε. τοπογραφικων? Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη όλο αυτό το κατεβατό είναι ? εδώ

 

Σε απλά Ελληνικά μπορείς να συνοψίσεις αν οι ΠΜ απο ΤΕΙ έχουν δικαίωμα υπογραφής εξαρτημένου τοπογραφικού ή όχι? 

(ή ειδικότητες ναι ή όχι?)

και αν η αποφαση αυτή είναι δεσμευτική για πολεοδομίες ή και υποθ/κια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.