Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Το πρόβλημα που έθεσε η γνωμοδότηση του ΝΣΚ και όλα τα άλλα που συζητάμε , είναι ότι υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται με τοπογραφικά επί δεκαετίες , έχουν επενδύσει σε εξοπλισμό , ιδιαίτερα οι Εργων Υποδομής και ξαφνικά βρέθηκαν χωρίς αντικείμενο . 

 

Προφανώς όσοι δεν ασχολούμαστε με τοπογραφικά , ούτε εξοπλισμό έχουμε , ούτε ασκούμε την δυνατότητα που δίνουν τα ΕΔ . Αλλά δεν μπορούν ξαφνικά να αλλάζουν τα δεδομένα , ανατρέποντας προγραμματισμούς ετών . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

    Άποψη μου για το θέμα των εξαρτημένων τοπογραφικών είναι να συντάσσονται από Τοπογράφους Μηχανικούς και περιοριστικά ίσως από Πολιτικούς Μηχανικούς σε αποτυπώσεις μικρής κλίμακας ιδιωτικών ή δημοσίων οικοδομικών εργασιών. Κάποτε, τα τοπογραφικά διαγράμματα ήταν κροκκί με ακρίβεια μετροταινίας και συντάσσονταν από τον "καθένα" διότι δεν απαιτούσαν και ιδιαίτερες γνώσεις γεωδαισίας αλλά γεωμετρίας που όλοι έχουν. Σήμερα όμως απαιτείται κάτι περισσότερο ως ακρίβεια και δεν είναι μόνο το πόσο σωστά θα μετρήσεις, αλλά το πόσο υπεύθυνη είναι η εργασία που θα παραδώσεις.

 

Πιπιλάμε μια καραμέλα εξαρτημένο και εξαρτημένο...Γιατί πότε ένα τοπογραφικό δεν ήταν εξαρτημένο;

 

Εγω 13 χρόνια που δουλεύω με το συναίτερο ΑΤΜ (αυτός που μου μαθε τη δουλειά φυσικά) πάντα εξαρτημένα τοπογραφικά κάναμε. Εξαιρώ φυσικα τις παλιές ζωγραφιές-τοπογραφικά συμβολαίων για μεταβιβάσεις αγρών...

 

Και να σου πώ και το άλλο. Ερχεσαι στο χωριό μου πχ, όπου ΔΕΝ υπάρχει ούτε ένα τριγωνομετρικό hatt για να εξαρτηθείς. Δεν υπάρχει ούτε ένα γωνιακό ορόσημο. Αν δε σου δώσω εγώ ο "παλιός" στάσεις, απο που θα κάνεις...το εξαρτημένο σου;

Θα το εξαρτήσεις μόνον απο δικτυο ΕΓΣΑ; και πως θα βάλεις τα χωρίσματα της διανομής; (δε μιλάμε για ιδιοκτησίες οπου πας με το rover και καθ'υποδειξη του ιδιοκτήτη εμβαδομετρείς).

 

Και θα ρθείς να πείς "θα αποτυπώσω ολο το ΟΤ και θα βάλω τα χωρίσματα. Κι όμως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει συστηματικό σφάλμα μετακίνησης. Πως θα κοιμάσαι τα βράδυα οτι παρέδωσες σωστή δουλειά;

 

Πραγματικά δεν ήθελα να μπω καν στη κουβέντα, αλλά τόσα χρόνια που εργάζομαι στο αντικείμενο, έχω δεί δουλειές ντροπής, τόσο απο ΑΤΜ, όσο και απο ΠΜ, όσο και απο ΤΕ είτε τοπογράφους είτε όχι...

 

Σίγουρα όλα δεν μπαίνουν στο σακί "τοπογραφικά". Οταν δεν εχω ασχοληθεί με μελέτες, δε θα μπώ στα ανώτερα λέβελ "τοπογραφίας".

 

Αλλά και για κεί έχω ράμματα για τη γούνα τεράστιων γραφείων μελετητικών. Εχω φρεσκαδούρα παράδειγμα τοπογραφικη΄μελέτη 100+ χιλιάδων ευρώ με ίδρυση δικτύου τριγωνομετρικών που με αυτά που έμαθα, θα τους έκραζε και το παρδαλό κατσίκι.

 

Υ.Γ. αναφερεσαι σε ακριβεια...για ποιά ακρίβεια μιλάς; που οι διανομές του 28 στα αγροτεμάχια γινόντουσαν με σταδία, χωροβάτη, κορδέλα; τα αγροκτήματα που επίτηδες χαθηκαν τα ορόσημα απ'τις τοπογραφικές, γιατί δε κλείναν και δε λύνοντας ποτε; για τριγωνομετρικά που δε κλείνουν;

Και έρχεσαι σήμερα να μιλήσεις και να απαιτήσεις "ακρίβεια" επειδή εχεις ένα total που χτυπάει 5 km με ενα πρίσμα, ή πήρες ενα ζευγάρι gps; ή που χρησιμοποιείς ΕΓΣΑ με τιμές του 74' που χουν αλλάξει ήδη;

Edited by Kane
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  Το αντικείμενο του Πολιτικού μηχανικού(όλων των ειδικοτήτων), είναι τόσο ευρύ που προσφέρει εναλλακτικές λύσεις στο επάγγελμα. Για τον εξοπλισμό έχεις δίκιο και γι αυτό το λόγο, αν ρυθμιστεί αυτό το θέμα από το κράτος να μην έχει αναδρομική ισχύ από ένα χρονικό όριο κ πριν. Κύριο αντικείμενο των έργων υποδομής θεωρώ δεν είναι τα τοπογραφικά διαγράμματα οπότε είναι υπερβολικό να λέμε βρέθηκαν χωρίς αντικείμενο. Και στην τελική αν αντιστρέψουμε το θέμα, θα ήταν δίκαιο να υπογράφουμε σχέδια ισογείων κτισμάτων (πχ αποθηκών)?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν έπιασες το σκεπτικό μου, αλλά δε θα δώσω συνέχεια. Δε με ενδιαφέρει η κουβέντα.

 

Στη τελική, σφραγίδες υπάρχουν.

 

Εδώ υπάρχουν ατομα που ΔΕΝ πήραν ποτέ το πτυχίο τους σε διαφορες σχολες και ειναι τοπογράφοι με δανεικές σφραγίδες 30 χρόνια τώρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Δεν ανανεώθηκε η σελίδα γι αυτό και δεν απάντησα αμέσως συνάδερφε Kane. Το σίγουρο είναι δυστυχώς πως κακοί επαγγελματίες πάντα θα υπάρχουν..Συμφωνώ σε πολλά που ανέφερες και μπορούμε να εξειδικεύσουμε την κουβέντα στο αντικείμενο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι οφφ τοπικ και θα κουράσει τον κόσμο. Εγώ είμαι υπέρ της άποψης των συνεργασιών συναδέρφων και κατά της λογικής τα κάνω όλα και συμφέρω και διάγραμμα από το google earth και κτιμανετ(αλλά σε ελεύθερη οικονομία είμαστε :D)...Βέβαια, αν έχεις τα απαραίτητα προσόντα κάντο, αλλά να αναλάβεις και την διοικητική και ποινική ευθύνη της υπογραφής και σφραγίδα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πολλοι συναδερφοι ( κυρίως ΤΕ) δεν εχουν καταλαβει ( η τεμπελιαζουν να διαβάσουν)  ακομα τι εχει βγεί και λειτουργούν με την λογική του κουτσοβολέματος σε τοιπικό επιπεδο. Κύριοι το κουτσοβόλευα ( του σαλαμοποιημένου ΒΔ72 στα 3 ) έλαβε ΤΕΛΟΣ.

Edited by Dimitris ilias
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kαλά , τι πίνουν εκεί στο συντονιστικό των συμ/φων ?! Προτείνουν το ανάποδο από αυτό που λέει η απόφαση του ΣτΕ την οποία επικαλούνται ?!  :blink:

Link to comment
Share on other sites

η συζητηση αυτη εχει ξαναγινει, αναλυτικα...

εδω

http://www.michanikos.gr/topic/25902-Δικαίωμα-υπογραφής-τοπογραφικού-διαγράμματος/?p=846815

 

 

τι "θυμηθηκαν" σημερα, μετα απο 9 μηνες οι συμβολαιογραφοι???]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.