Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύουν άλλα κριτήρια για τη βεβ μεταβίβασης και άλλα για την ένταξη στο Ν 4014;;


Recommended Posts

μέχρι τώρα και μέχρι εδώ (χρονικά εννοώ)

 

απλώς γελοιοποιούνται μόνο οι υπάλληλοι του ΥΠΕΚΑ

στα μάτια μας

 

Φοβάμαι ότι αργότερα θα γελοιοποιηθούμε και εμείς και αυτοί

στα μάτια όλου του κόσμου και θα ξεφτιλιστούμε συλλήβδην

ως επιστήμονες

 

και αυτό θα συμβεί αν δεν καθοριστούν γρήγορα και άμεσα

ορισμένα στάνταρς και αν δεν σταματήσει το κρυφτούλι τους

 

Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω και τα εξής δύο:

 

1. Γελοιοποιείται και το ΤΕΕ με αυτά που κάνει και με αυτά που δεν κάνει (κοινώς με το να "ξανθοπουλίζει" κ.λπ.).

2. Γελοιοποιείται και ο κλάδος των μηχανικών με τη συμπεριφορά ορισμένων από μας "π.χ. στα δύο το ένα δώρο, 500 όλα μέσα" κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω και τα εξής δύο:

 

1. Γελοιοποιείται και το ΤΕΕ με αυτά που κάνει και με αυτά που δεν κάνει (κοινώς με το να "ξανθοπουλίζει" κ.λπ.).

2. Γελοιοποιείται και ο κλάδος των μηχανικών με τη συμπεριφορά ορισμένων από μας "π.χ. στα δύο το ένα δώρο, 500 όλα μέσα" κ.λπ.

 

Κατ’ αρχάς

«χρόνια πολλά και καλή χρονιά» σε όλους

 

Να προσθέσω και ένα άλλο παράδοξο

οι πολεοδομίες στον (εννοούμενο ως εξονυχιστικό) έλεγχο του 5% των αδειών του 2009-2010 που έκαναν δεν θεώρησαν ως παραβάσεις

 

ούτε τις εσωτερικές αλλαγές

ούτε τις αλλαγές ανοιγμάτων

ούτε την αλλαγή των εσωτερικών ελευθ υψών των ορόφων

ούτε την αλλαγή στάθμης ορόφων

ούτε την αλλαγή εξωτ διαστάσεων σε ποσοστό >2%

ούτε την αλλαγή θέσης

 

αλλά μόνο τις υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης και τις υπερβάσεις ύψους μόνο στην περίπτωση που ξεπερνούσαν το μεγ ύψος της περιοχής

 

έρχεται τώρα ο νόμος 4014 και όλα τα παραπάνω που ή ίδια ή αρμόδια υπηρεσία του Δημοσίου δηλ η πολεοδομία δεν τα θεώρησε ως «παρανομία» τα θεωρεί παράνομα

 

πως το κρίνετε

δεν είναι παράλογο;

 

Έρχεται σήμερα πελάτης, με καταγεγραμμένες τις αυθαιρεσίες (σε πρόσφατο μάλιστα χρόνο) από την πολεοδομία να μεταβιβάσει αυτό το ακίνητο και

εγώ σαν μηχανικός του αναγκάζομαι όχι μόνο να διαψεύσω τα της πολεοδομίας αλλά και να προσθέσω και ΧΧ παραβάσεις

 

Δεν θα θεωρήσει ή εμένα ή την πολεοδομία ως τρελούς και αναξιόπιστους;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ καλή χρονία. Φαντάζομαι πως δεν έκαναν καν αναφορά σε αυτά τα θέματα, όχι πως τα θεώρησαν νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαζί με όλα τα παραπάνω να προσθέσω και αυτό (ευχαριστώ τον συνάδελφο armenopoulo που το ανακάλυψε)

 

http://www.michaniko...post__p__390291

 

με ιδιαίτερη σημασία ειδικά σε όσους θεωρούν ότι εντάσσοντας το αυθαίρετο στο νόμο 4014 φαντάζονται προσθήκες ορόφων κλπ

 

Υ.Γ παιδιά, αμάν συγνώμη (γεράματα βλέπετε) στο παρακάτω θέμα ήθελα να το προσθέσω (κάποιος ας το μεταφέρει-εδώ είναι άσχετο με το θέμα)

http://www.michanikos.gr/topic/25613-%ce%a3%cf%8d%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-30-40-%cf%87%cf%81%cf%8c%ce%bd%ce%b9%ce%b1-%ce%b3%ce%af%ce%bd%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%b9-%ce%b9%cf%83%cf%87%cf%8d%ce%b5%ce%b9/page__fromsearch__1

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε τις παρακάτω εμφανέστατες περιπτώσεις παράνομων Ο.Α
  1. Οικοδομική άδεια εκδοθείσα σε μη άρτιο οικόπεδο (εκδόθηκε κανονικά-ενώ έπρεπε ΟΧΙ μόνο να μην εκδοθεί, αλλά και να ανακληθεί-παρόλα αυτά δεν ανακλήθηκε ποτέ)

 

Πότε
λαμβάνονται
υπόψη τα στοιχεία της Ο.Α
;;

όπως π.χ ΕΜΒΑΔΟ, ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ και ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ οικοπέδου;;

και
πότε δεν λαμβάνονται;;

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου μία τέτοια περίπτωση ακινήτου εντός ζώνης όπου αγροτεμάχιο ενός στρέμματος το παρουσίασαν με δικαστική απόφαση 2 στρέμματα προ του 77 (ψευδώς και αυτό) κτλ.... για να μπορέσουν να πάρουν αρτιότητα και να εκδώσουν ο.α. το 90

 

Ο άνθρωπος ήθελε να μεταβιβάσει και χρειάστηκε τοπογραφικό και βεβαίωση για το ακίνητο που μέσα έχει ένα συνεργείο με ο.α. και χωρίς άλλες παραβάσεις πέρα της αρτιότητας του αγροτεμαχίου.

 

Φοβούμενος για τις συνέπειες του πα χαριτολογώντας να βρεί έναν ηλικιωμένο μηχανικό που θα είναι έτοιμος να βγει στην σύνταξη για να του δώσει βεβαίωση.

 

Εσείς τι πιστεύεται και τι τελικά θέλει το υπουργείο? Είμαστε σε θέση να ακυρώσουμε μία ο.α. ακόμα και μετά από 20 χρόνια ( πράγμα που νομικά νοιμίζω δεν στέκει καθώς κάθε παρανομία μετά απο 20 χρόνια θα έχει παραγραφεί). Πρέπει τελικά να ελέγχουμε και την νομιμότητα της Ο.Α και ειδικά το θέμα της αρτιότητας?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι θα κάνει τελικά αλλά δεν γίνεται να δείξει μεγαλύτερη την ιδιοκτησία του γιατι υπάρχει και κτηματολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχει οικοδομική άδεια για το ακίνητο δεν είναι στην αρμοδιότητά μας να εξετάσουμε τη νομιμότητα της.

Στο καινούργιο δε τοπογραφικό προφανώς θα απεικονίζεται η έκταση όπως πραγματικά έχει.

Προσωπικά θα συζητούσα με το συμβολαιογράφο (εάν σκοπεύει ο ιδιοκτήτης να μεταβιβάσει το ακίνητό του) γιατί θεωρώ πως συμβολαιογραφικά θα κολλήσει το θέμα και παράλληλα θα ενημέρωνα τον πελάτη για όλα τα ενδεχόμενα που μπορεί να προκύψουν..

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτής της άποψης, ότι δεν μπορούμε να ελέγξουμε την νομιμότητα μίας ο.α. είμαι αλλά ο συμβολαιογράφος δεν νομίζω να το καλό σκεφτεί αφού από την στιγμγη που θα πάρει βεβαίωση μη αυθαιρέτων είναι ξέγνοιαστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.