Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατηρητέο κτήριο - απαγόρευση πρόσβασης για φοιτητική εργασία


dott

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Είμαι φοιτήτρια του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ και κάνω τη διπλωματική μου πάνω σε ένα διατηρητέο κτίριο από φέρουσα τοιχοποιία.

Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την ενοικιάστρια του κτιρίου, η οποία για διάφορους λόγους δε μου επιτρέπει να μπώ να το αποτυπώσω και καθυστερεί πολύ τη διπλωματική μου.

 

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να υπερασπίζει τον τυχόν μελετητή? Δηλαδή εάν είναι υποχρεωμένοι να με αφήσουν να το δώ από τη στιγμη που είναι διατηρητέο.

Το κτίριο μου ανατέθηκε από καθηγητές της σχολής και η συγκεκριμένη κυρία το χρησιμοποιεί σαν αποθήκη, δεν κατοικεί εκεί.

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα απολύτως. Εξάλλου δεν είσαι μελετητής, μία εργασία κάνεις και ο νόμος δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να αξιώσεις πρόσβαση το κτίσμα. Είναι γνωστό το πρόβλημα, δυστυχώς όταν παίρνεις για εργασία ένα μη δημόσιο ή μη ερειπωμένο κτίσμα έχεις τέτοια μπλεξίματα. Σε κάθε περίπτωση όμως η ευθύνη είναι του καθηγητή που σου το ανέθεσε.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σιγουρέψου ότι είναι ενοικιάστρια είναι όντως ενοικιάστρια.

 

Αν δεν έχει ενοικιαστήριο σου αρκεί το ΟΚ από τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου 'χε τύχει κ μένα στην πτυχιακή μου, αλλά ήταν δημόσια όλα.. Άτυχη είσαι. Εγώ τότε είχα πάει στην αρμόδια υπηρεσία κ μου 'χαν εκδόσει χαρτί άδειας εισόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.