Μετάβαση στο περιεχόμενο

DOCwin της ΑΒΒ - Προσομοίωση ηλεκτρικών εγκαταστάσεων


GeorgeS

Recommended Posts

Χμμ εμένα δουλεύει μια χαρά και στα vista, αν και αυτό που λες κάτι μου θυμίζει. Εψαξες καθόλου στο google μήπως βρεις καμιά λύση ? Η έκδοση 3.0 που είναι η τελευταία νομίζω τρέχει πάντως σε vista. Αλήθεια από που το κατέβασες ?! Έχω εντρυφήσει αρκετά στο πρόγραμμα οπότε αν θες κάτι πες μας. Να σε ενημερώσω ότι σε επικοινωνία που είχα με την SACE στην Ιταλία μου είπαν ότι σταδιακά θα περάσουν στην "παραθυρική" έκδοση του DOC (ενός παλιού λογισμικού). Εμένα δεν μου πολυάρεσε (τα έχω δουλέψει και τα δύο) από αισθητικής πλευράς. Το DOCWin είναι πολύ καλό και τεχνικά ελεγμένο. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ο κακός κειμενογράφος και αυτή η τραγικότητα (φοβερά ενοχλητικό) ότι δεν μπορείς να κάνει zoom in/out από τη ροδέλα του mouse.

Μικροπροβληματάκια έχει επίσης και με την ασφάλιση καλωδίων πυκνωτών για την αντιστάθμιση. Νομίζω δέχεται μόνο ασφάλειες τήξεως και όχι αυτόματους ισχύος. Τσέκαρε το και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν εχεις (s)vista δες τα permissions του φακελου που κανει extract το database. Εμένα μου χτύπησε το cat αλλά το docwin μπηκε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Stayros πολύ καλά τα λες, τα (s)vista είναι όντως τραγικά σε κάτι τέτοιο πιο εξειδικευμένα προγράμματα. Να σε ρωτήσω, αυτό το ριμάδι το DOC Academy σου δουλεύει εσένα ? Εννοώ τα video! Σου εμφανίζονται ? γιατί σε μένα ότι κι αν έκανα δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Stayro έχω και τις δύο αυτές αποτυχίες της Microsoft. Και τα svista στο laptop (με το ζόρι, τα είχαν προεγκατεστημένα) και XP στο σταθερό. Μπορεί όμως να μην έχεις το DOC Academy γιατί είναι ξεχωριστό προγραμματάκι. Τσέκαρε και όποτε μπορέσεις μας λες :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην σε άφηνα παραπονεμένο! Το δοκίμασα σε ΧΡ. Λοιπόν να τρέξω τα video μέσα από το academy δεν γίνεται. Όμως αν είσαι σε ένα unit κ πας να ανοίξεις ένα video από το κουμπί κάτω δεξιά που γράφει video τότε ανοιγει 1 σελιδα του browser που όμως δε δειχνει τελικά τιποτα αλλά έχει τη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ με το video που θέλεις. Είναι swf αρα πρέπει να το κάνεις drag n drop σε brower για να το δεις.

 

Πρόβλημα 1. Το κουμπί video δε γίνετε highlight σε καμία σελίδα του unit. Πρέπει να δεις τα security settings του flashplayer σου. Όταν πρωτοάνοιξα το academy με παρέπεμψε σε μια σελίδα της macromedia όπου κ τα άλλαξα. Έκανα safe όλα τα αρχεία του c:

Πρόβλημα 2. Κάνεις drag n drop αλλά τίποτα. Χρησιμοποιείς όπως κ εγώ firefox κ αν είσαι σαν κ εμένα δεν τον αλλάζεις ο κόσμος να χαλάσει :) Στη περίπτωση αυτή όμως πρέπει να κάνεις drag n drop το swf στον IExplorer. Εδώ που τα λέμε αν είχα κύριο browser τον IExplorer ίσως κ να άνοιγαν τα videaκια από το πρόγραμμα αυτόματα. Τεσπα...

 

Ότι άλλο θέλεις στη διάθεση σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δεν κατάφερα με κανέναν τρόπο να κάνω το docwin να δουλέψει στα vista.Οπότε το εγκατέστησα σε XP μέσα σε virtual machine και όλα λειτουργούν άψογα.Ως και το update(στην έκδοση 3.0.0.0106)

 

Το πρόβλημα με τα video του Doc Academy αντιμετωπίζεται με ρύθμιση των permissions του flash player, όπως είπε και ο stayros(ή με εγκατάσταση κάποια αρχαίας έκδοσης του flash player).

 

Κατά τα άλλα, το docwin είναι όντως πολύ χρήσιμο πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

shannon εγω το έβαλα με τη πρώτη χωρίς πρόβλημα. Και είναι κ παλαιότερη έκδοση!

Georges εσύ έχεις δουλέψει είπες 3 προγράμματα. Το Docwin, Ecodial και το Simaris αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να μας πεις συγκριτικά ποιο υπερέχει κατά τη γνώμη σου; Ξέρεις αν κανένα από αυτά περιλαμβάνει inverter και ΦΒ Πλαίσια;

Link to comment
Share on other sites

Stayro όντως τα έχω δει και τα 3. Θεωρώ ότι περισσότερες δυνατότητες έχει το DOCWin (αν και λίγο παλιομοδίτικο στο σχεδιασμό) καθότι επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη παραμετροποίηση και ίσως επειδή ξέρω πιο καλά το υλικό της ΑΒΒ. Επίσης είναι το μόνο που υποστηρίζει UPS στο σύστημα αν και δυστυχώς μόνο ένα.

Σχεδιαστικά υστερεί λίγο. Δεν μπορείς να κάνεις ζοομ και είναιθ λίγο σπαστικό και στον κειμενογράφο του. Σχεδιαστικά το Simaris είναι μια κλάση πιο πάνω όπως και το Ecodial. Γενικά το Simaris και Ecodial είναι πιο ευέλικτα αλλά και πιο αυτοματοποιημένα χωρίς πολύ σπουδαία παραμετροποίηση (το Ecodial λίγο καλύτερο από το Simaris, αλλά πιο αργό λόγω προγραμματιστικής γλώσσας)). π.χ. ενώ στο DocWin μπορείς να επιλέξεις εσύ τι στοιχεία θες να φαίνονται δίπλα στα φορτία, καλώδια κλπ. αυτό δεν μπορείς να το κάνεις στο Simaris το οποίο όμως είναι πιο μοντέρνο λίγο σε εμφάνιση και πιο εύκολο και στη χρήση του αλλά και στο να το μάθει κανείς. Υπολογιστικά νομίζω όλα είναι αξιόπιστα. Λίγες φορές θα χρειαστεί να κάνεις παρεμβάσεις κυρίως επειδή εφαρμόζουν αυστηρά τα πρότυπα τα οποία όμως ...δεν είναι πάντα τόσο αυστηρά :)... δηλ. τι θέλω να πω. π.χ. σε φορτίο που τραβάει ρεύμα 9.5Α θα δεις ότι ασφαλίζει με 10Α αυτόματο αφού βλέπει ότι η ανοχή του καλωδίου είναι ακόμα μεγαλύτερη. Μπορεί επίσης με 25Α αυτόματο να ασφαλίσει γραμμή 3x4 καθότι (σωστό μεν) το καλώδιο μπορεί να σηκώσει και πάνω από 25Α ρεύμα (υπο συνθήκες) ενώ εμείς το 4άρι το ασφαλίζουμε με 20Α (από τον παλιό καλό ΚΕΗΕ) και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.