Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Τι απορίες έχεις ακριβώς;

Αναφέρονται οι προϋποθέσεις στο άρθρο 26 παρ. 3.

 

Σχετική είναι και η Ε/Α 3Θ'.

 

Για αυτές τις προυποθέσεις έχω το θέμα μου

1. Εξετάζουμε το υπό ρύθμιση ακίνητο αθροιστικά με τυχόν άλλη ιδιοκτησία ; π.χ κατοικία 100τ.μ + γκαρσονιέρα 30 τ.μ = 130 τ.μ>70 ; ή 70>30τ.μ;;

2. Στην περίπτωση που έχουμε 200 τ.μ χωρίς οικ. άδεια που δεν φαίνετε στο Ε9 και γκαρσονιέρα των 30 τ.μ ;;; αντίστοιχα με πάνω 230 τ.μ>70 ή 70>30;;

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο αποτελεί κύρια και μοναδική κατοικία συζύγων εξ αδιαίρετου.

 

Σήμερα, ο πατέρας του συζύγου θέλει να του μεταβιβάσει κατά πλήρη κυριότητα την πατρική κατοικία.

 

Χάνεται το δικαίωμα του συντελεστή κύριας και μοναδικής κατοικίας? Αφού κατά τη στιγμή της αυθαιρεσίας ήταν κύρια και μοναδική και επιπλέον ο νόμος ζήτα το Ε9 του 2010 προφανώς...

 

Παρακαλώ τη γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

1. Η κατοικία που θέλεις να έχεις το ευεργέτημα πρέπει να είναι καταρχάς η κύρια σου. Για τον έλεγχο "μοναδική" δεν αθροίζεις τα μέτρα της σε τυχόν άλλα ακίνητα.

2. Δεν το έπιασα.

 

 

 

Αυθαίρετο αποτελεί κύρια και μοναδική κατοικία συζύγων εξ αδιαίρετου.

 

Σήμερα, ο πατέρας του συζύγου θέλει να του μεταβιβάσει κατά πλήρη κυριότητα την πατρική κατοικία.

 

Χάνεται το δικαίωμα του συντελεστή κύριας και μοναδικής κατοικίας? Αφού κατά τη στιγμή της αυθαιρεσίας ήταν κύρια και μοναδική και επιπλέον ο νόμος ζήτα το Ε9 του 2010 προφανώς...

 

Παρακαλώ τη γνώμη σας

Θα εξετάσεις άμα είναι κύρια και μοναδική του παππού...

Ο παππούς μένει στο ίδιο σπίτι; Μένει αλλού; Άμα μένει αλλού (άρα δηλώνει άλλη κατοικία ως κύρια) ΔΕΝ μπορεί να τύχει του ευεργετήματος.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

1. Η κατοικία που θέλεις να έχεις το ευεργέτημα πρέπει να είναι καταρχάς η κύρια σου. Για τον έλεγχο "μοναδική" δεν αθροίζεις τα μέτρα της σε τυχόν άλλα ακίνητα.

2. Δεν το έπιασα.

 

1. Συνεπώς αν έχω κύρια κατοικία 100 τ.μ ελέγχω αν πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες στα τυχόν αλλα ακίνητα

και

2. Αν έχω ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο 200 τ.μ και μια άλλη ιδιοκτησία 50 τ.μ τί κάνω; είναι κύρια και μοναδική το ακίνητο των 200 τ.μ;;

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο πάππους...?

μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρη... πάμε πάλι

Ζευγάρι έχει κατοικία στην οποία υπάρχουν αυθαιρεσίες και επιθύμει να ενταχθεί στον 4014. Αυτή τη στιγμή η εν λόγω κατοικία είναι κύρια και μοναδική.

Ο πάππους θέλει να μεταβιβάσει στο γιο (τον σύζυγο εν προκειμένω) άλλο (άσχετο ακίνητο) ΣΗΜΕΡΑ.

 

Παύει να ισχύει το δικαίωμα του μειωμένου συντελεστή για το πρώτο ακίνητο?

 

Και αυτό με την κύρια κατοικία που πρέπει να μένεις κιόλας μέσα από που προκύπτει?

Δηλαδή αν έχουν ένα και μοναδικό ακίνητο και μένουν στο νοίκι σε άλλη πόλη, δεν είναι κύρια και μοναδική?

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο αποτελεί κύρια και μοναδική κατοικία συζύγων εξ αδιαίρετου.

 

Σήμερα, ο πατέρας του συζύγου θέλει να του μεταβιβάσει κατά πλήρη κυριότητα την πατρική κατοικία.

 

Χάνεται το δικαίωμα του συντελεστή κύριας και μοναδικής κατοικίας? Αφού κατά τη στιγμή της αυθαιρεσίας ήταν κύρια και μοναδική και επιπλέον ο νόμος ζήτα το Ε9 του 2010 προφανώς...

 

Παρακαλώ τη γνώμη σας

 

Πρώτα η τακτοποίηση και μετά η δωρεά.

 

Στο άλλο ερώτημα, προφανώς δεν είναι καν κατοικία του άρα δεν μπορεί να είναι κύρια και μοναδική :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά αδύνατον, Faethon!!!! :)

 

εγώ δε βλέπω κόλλημα γιατί κατά τη στιγμή της αυθαιρεσίας ήταν κύρια και μοναδική και θα προσκομίσουμε Ε9 του 2010....

 

αν δηλαδή τους έπεφτε μια κληρονομιά και αποκτούσαν σπίτι από το πουθενά?

 

μπορώ να κάνω τη δήλωση πριν τη δωρεά και να πληρώσουν το παράβολο μετά? για να τους δώσω λίγο χρόνο?

τη γνώμη σας ζητάω... σιγουριά στο χάος δεν ελπίζω να βρούμε...

 

ποιο είναι το άλλο ερώτημα? για το ζευγάρι ρωτάω όχι για τον παππού!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.