Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

myri

Δεν μ' άρεσαν οι λογαριασμοί σου (με τα ποσοστά)

ίσως δεν πρόσεξες το "πλήρης κυριότητα" δηλ 100% που αναφέρει ο νόμος

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

άρα αμα δεν έχει πλήρη κυριότητα αλλου ακινήτου θεωρείται αυτοματα πως είναι κύρια και μοναδική κατοικία;

 

και τότε τι είναι το ιδανικό μερίδιο; δεν αφορά ποσοστα <100% ;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Πλήρης κυριότητα δεν σημαινει απαραίτητα ιδιοκτησία κατά 100%. Μπορει να έχει πχ το 50% της πλήρους κυριότητας. Η έννοια "πλήρης" εκφράζει το σύνολο της επικαρπίας και ψιλής κυριότητας, σε ότι ποσοστό κι αν ειναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει 2 τέκνα

σύμφωνα με το ορισμό της κύριας κατοικίας πρέπει να έχει εμβαδό 100μ2

αν όμως αυτά τα 100μ2 τα έχει κατά την κυριότητα με ποσοστά 75%-25% με κάποιον άλλον

θεωρείς ότι αυτή η κατοικία δεν αποτελεί την κύρια κατοικία σύμφωνα με το οριζόμενο εδώ

 

 

3. Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000).

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πλήρης κυριότητα δεν σημαινει απαραίτητα ιδιοκτησία κατά 100%. Μπορει να έχει πχ το 50% της πλήρους κυριότητας. Η έννοια "πλήρης" εκφράζει το σύνολο της επικαρπίας και ψιλής κυριότητας, σε ότι ποσοστό κι αν ειναι.

Συγνώμη συντοπίτη μου

Πλήρη κυριότητα σημαίνει ότι δεν υπάρχει ο διαχωρισμός επικαρπίας και ψιλής κυριότητας (συμφωνώ μαζί σου)

 

αλλά παρατηρώντας τον νόμο και ειδικά αυτό "πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία"

συμπεραίνω ότι το πλήρης πηγαίνει και στην κυριότητα –αναμφισβήτητο αυτό και πιστεύω να συμφωνείς- αλλά και στην επικαρπία και στην οίκηση

 

οπότε συμπεραίνω ότι αναφέρεται σε 100% των ποσοστών οποιοδήποτε από αυτά (κυριότητα-επικαρπία-οίκησης)

και αυτό επειδή δεν είδα ποτέ μου επικαρπία 50%-50% ή κατοίκηση 75%-25%

 

Ίσως όμως να είμαι και λάθος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε η φράση "...ή οίκησης..." για μένα θα ήταν ξεκάθαρο πως δεν θεωρείται κύρια κατοικία (με την προυποθεση φυσικά το υπόλοιπο 25% να μην το έχουν τα τέκνα ή η σύζυγος του).

Κι αυτό διότι, τη στιγμή που δεν έχει πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατά 100% τότε κοιτάμε το ιδανικο μερίδιο, το οποιο ειναι 75%Χ100τ.μ.=75τ.μ. < 100τ.μ. και άρα κυρια κατοικια γιοκ.

 

Αυτο που με μπερδευει ομως ειναι το "ή οικησης". Δηλαδή τι εννοει ο ποιητής? Οτι ακομα κι αν δεν ειναι δική του, αν ομως διαμένει σε κατοικια >100τ.μ. τοτε θεωρούμε ότι αυτη αποτελει την κυρια κατοικια του? Δηλαδή ακομα κι αν την νοικιάζει?!?!?!?

 

Edit:

Οσο για την επικαρπία 50%-50%, μου έχει τύχει και συγκεκριμένα στους γονεις μου: έχω σε καταστημα την ψιλή κυριότητα 100% και οι γονεις μου την επικαρπία απο 50% έκαστος.

 

Edit ξανα: Ναι συμφωνω με αυτο που λες, ίσως υπονοει ποσοστό 100%, επειδή μετά κανει αναφορά σε ιδανικά μερίδια.

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη ενισχύεται και από το "πλήρης κυριότατα οικοπέδου" που αναφέρεται στην συνέχεια

κάτι αντίστοιχο δηλαδή

 

Πότε θεωρούμε ότι έχεις πλήρη κυριότητα myri σε ένα οικόπεδο;;

όταν έχεις το 100% της κυριότητας του

 

αλλιώς θεωρείσαι συγκύρια και όχι κύρια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, προσπαθώντας να καταλάβουμε τη βουληση του νομοθέτη, λογικά αναφέρεται στη λογική που χρησιμοποιείται για την θεώρηση 1ης κατοικιας όσον αφορά την επιβολή ή όχι φόρου ΦΠΑ/ΦΜΑ στην αγορά κατοικίας, εκεί προσθέτουμε τα ιδανικά ποσοστά σε όλες τις κατοικίες που υπάρχει κυριότητα. Πχ 50% σε κατοικία 100τ.μ. (δηλ. 50τ.μ.) + 30% σε κατοικια 200τ,μ, (δηλ 60τ.μ.) κάνει αθροισμα 110τ.μ. και εξεταζεται αν ειναι μεγαλυτερο ή οχι του (πχ) 100τ.μ. Αρα κι εδώ, λογικά μετράει το συνολο των μεριδιων...

 

Απλές υποθέσεις κάνω, μην πάρω κανεναν στο λαιμο μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.