Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Κατάλαβα λάθος για το τι εννοούσες με την έδρα και κατοικίας σου. Ταυτόχρονα ίσως έχεις συμπληρώσει λάθος το Ε1, αλλά τώρα που το έλεγξα και γω λάθος το έχω, οπότε δεν πειράζει... :grin:

 

Κοίταξε, αν έχεις εύκαιρο, το Ε1 σου. Δες πρώτη σελίδα > πίνακας 1, διεύθυνση επαγγέλματος.... διεύθυνση κατοικίας, προσωπικά δεν το χω διπλοσυμπληρώσει επειδή εμένα συμπίπτουν και για αυτό δεν το χα προσέξει. Δες 3η σελίδα > πιν 5 ιδιοκατοικημένη, μισθούμενη ή παραχωρούμενη κύρια κατοικία (α), ό,τι έχεις συμπληρώσει εδώ είναι η ΚΥΡΙΑ κατοικία σου (την οποία δε χρειάζεται προφανώς να κατέχεις).

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ. αλλά δε μπορεί η μισθωμένη κύρια κατοικία να σου στερεί το δικαίωμα του μειωτικού συντελεστή. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι...

 

επίσης ανέφερες ότι ο όρος "κύρια και μοναδική" δεν πρωτοεμφανίζεται στον 4014. Που εμφανίζεται και τι σημαίνει? γιατί για την ώρα μόνο ερμηνείες που αφορούν το ιδιοκτησιακό καθεστώς έχω συναντήσει και όχι μισθώματα.

 

ο faethon έχει δώσει ένα link πιο πάνω για την κύρια κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Η αγορά κάποιος κατοικίας ως πρώτης κατοικίας έχει bonus όταν δεν έχεις άλλη κατοικία που μπορείς να κατοικήσεις (και με κάποιες προϋποθέσεις που δεν ξέρω)

Στην περίπτωσή μας όμως ο νόμος μιλάει για κύρια κατοικία.

Και κύρια κατοικία είναι αυτή που δηλώνει κάποιος στο Ε1 σαν κύρια κατοικία (εκτός αν είναι φιλοξενούμενος όπως εγώ). Αυτή μπορεί να είναι ιδιόκτητη αλλά μπορεί να είναι και ενοικιαζόμενη.

Αλλά σου το ξαναλέω. Εμάς δεν μας αγγίζει αυτό. Είναι θέμα που δηλώνει υπεύθυνα ο εντολέας μας.

Αυτός αποφασίζει και εμείς πράττουμε κατ'εντολή του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα τελικά του faethon, σόρρυ.

 

Βρήκα αυτό το λινκ http://www.prosvasis.../publica/?p=270 πχ.

Αναφέρει τον ορισμό που παρέθεσες για το κύρια κατοικία. Από εκει το βρήκες και εσύ;

Διαβάζοντας παρακάτω, όμως θα δεις ότι τα αλλάζει: Στη φορολογία εισοδήματος δεν απαντάται ο όρος πρώτη κατοικία, ενώ η έννοια της κύριας κατοικίας (σε αντιδιαστολή με την δευτερεύουσα), περιλαμβάνει την κατοικία της οικογένειας γενικά, ιδιόκτητη ή μισθωμένη. Πιας τ' αυτό και κούρευ'το. Τέλως πάντων.

 

Για το μοναδική και αν πρωτοεμφανίζεται στο 4014, είχα υπόψη μου ένα εύρημα του Μακιαβελι, δες:

http://www.michaniko...333#entry393333

έχει παρόμοιους ορισμούς, αλλά δεν αναφέρει τη λέξη μοναδική, νόμιζα ότι την ανέφερε, σόρρυ 2...

 

Επιμένω πάντως ότι η σχετ παρ του νόμου αναφέρεται στη χρήση του συντελεστή και όχι στον ορισμό κύρια και μοναδική. Αυτό σημαίνει ότι τους ορισμούς αυτούς τους χρησιμοποιούμε με βάση την "επίσημη" εκδοχή τους. Και αν το μοναδική δεν είναι επίσημο και χρειάζεται την επεξήγηση της διάταξης, το κύρια είναι (είναι?) δεδομένο. Ό,τι γράφεται στο Ε1.

 

Εν προκειμένω

Το σπίτι των 68->80 μ2, ακόμα και αν αποκτηθεί η πλήρη κυριότητα, δεν πληροί τις στεγαστικές ανάγκες. Επομένως, όσον αφορά στη ρύθμιση του σπιτιού των 100->270 μ2, το τελευταίο πληροί το κριτίριο της "μοναδικής".

Αντίθετα αν το σπίτι των 100->270 είναι δηλωμένο στο Ε9 πάνω από 100 (>100), τότε το σπίτι των 68 που θέλουμε να ρυθμίσουμε δεν πληροί το κριτίριο μοναδική. Αν όμως είναι λιγότερο ή ίσο με 100 μ2 τότε, για τη ρύθμισή του "παίζει" το μοναδική.

Μένει να διαπιστωθεί και ποιο πληροί το κύρια.

 

Προφανώς αν ρυθμίσουν και τα δύο τους συμφέρει να ρυθμίσουν ως κύρια και μοναδική το 100-270.

Συνεπώς ελέγχεις την Κύρια κατοικία στο Ε1 για να ξέρεις τι ακριβώς γίνεται. Αν έχουν κύρια το 68, πράττεις κατά συνείδηση, είτε δηλώνοντάς το (των 100) ως κύρια και μοναδική, ελπίζοντας-γνωρίζοντας ότι 1)έχω άδικο, 2)δε ζητείται το Ε1, 3)η δήλωση είναι του ιδιοκτήτη και εμείς δε φέρουμε ευθύνη, 4)η ερ/ση τάδε λέει δεν ελέγχουμε το ιδιοκτησιακό, 5)ποιος θα τα κοιτάξει όλα αυτά...,

είτε βάζοντάς τους όρο ότι αύριο κιόλας αλλάζουν τη διεύθυνσή τους στην εφορία (προσθέτοντάς το ως 6 στα παραπάνω), είτε δεν κάνεις τίποτα, δηλώνεις άλλη κατοικία, πληρώνουν ότι είναι να πληρώσουν, μπας και σωθεί η συνταξούλα του πατέρα μου, για να κοιμάσαι και εσύ πιο ήσυχος...

 

ΤΙP: Για την κατοικία των 68, αφού ο εντολέας σου δε μπορεί να το δηλώσει ως μοναδική, έλεγξε και τις προϋποθέσεις του παππού επικαρπωτή...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι και εγώ εκεί το βρήκα...

επίσης παρακάτω λέει "Το Έντυπο Ε9 λοιπόν και κατά συνέπεια το ΕΤΑΚ, έχει σχέση μόνο με την κύρια κατοικία της οικογένειας, δεν έχει σχέση με την πρώτη κατοικία." Αναφέρεται στο Ε9 η κύρια κατοικία? όχι... μήπως ο τύπος λέει μπούρδες τελικά και μας μπερδεύει χειρότερα!

 

Εγώ πάλι, που για να τακτοποιήσω ένα αυθαίρετο διάβασα μόνο τον 4014 λέω "Ο 4014 λέει ο συντελεστής δεν λαμβάνεται υπόψιν όταν...." άρα όταν δεν ισχύουν αυτά, λαμβάνετε. τελεία! και δεν νοιώθω να έχω κανένα άδικο :)

...................

edit 8:50

όσο το σκέπτομαι, τόσο εμμένω στην άποψή μου...

το ότι η ένοια κύρια κατοικία αναφέρεται στο Ε9, δεν σημαίνει οτι και ο τρόπος που εκεί χρησιμοποιείται αποτελεί και ορισμό αυτής.

Ορισμό έχουμε μόνο για την πρώτη κατοικία, σωστά?

Για "κύρια" ή "μοναδική" δεν έχουμε, πέραν του τη ερμηνεία μπορεί να δίνει ο καθένας όταν αρθρογραφεί, σωστά?

Γιατί λοιπόν να μην θεωρήσουμε ότι ο ορισμός "κύρια και μοναδική" είναι αυτός που προκύπτει από την περιγραφή στον 4014 όπου και πρωτοεμφανίζεται ο όρος?

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι τελικά ένας ιδιοκτήτης ο οποίος δηλώνει πρώτη κατοικία στην Αθήνα και του κάνω τακτοποίηση με ν.4014/2011 και ο οποίος έχει και σπίτι στο χωριό του το οποίο είναι κάτω των 3000 κατοίκων και το σπίτι μικρότερο των 70τ.μ. , μπορώ να δηλώσω πρώτη και μοναδική κατοικία για την τακτοποίηση στην Αθήνα ?

 

Θυμίζω τι γράφει το άρθρο 26 , παρ.3.

 

«Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα του έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες. και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα 70τ.μ. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται 30τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και 20 τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν

τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο»

 

 

Επίσης η ΣΤ4.ορίζει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο συντελστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας όταν η κατοικία είναι κύρια αλλά όχι μοναδική έστω και αν η κύρια κατοικία είναι μικρότερη των 70,00 τ.μ.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Εάν είναι το χωριό κάτω των 3000 κατοίκων έτσι όπως το διαβάζω το άρθρο 26 δεν μπορεί να έχει και παραπάνω από 70τ.μ. ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.