Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

αλικη καλησπερα,

σε ενδιαφερει το κυρια -οχι το μοναδικη -αφου ειναι σε κατω απο 3000 κατοικους

Επομενως

όπου καθεται ειναι η κυρια και να θεωρησεις σαν ενιαια και κυρια ιδιοκτησια αυτα που ειναι λειτουργικα συνδεδεμενα...

Αυτο που νοικιαζει σε τριτον ή εδωσε να καθεται δωρεαν καποιος δεν ειναι.

 

Το Ε1 το φετεινο για το 2011 δεν το εκανε ακομα...αρα πιθανον απο 1-1-2011 να καθονταν εκει...ετσι σου δηλωνει...

Δικαιουται να δηλωσει σαν κυρια αυτο που θελει

Βεβαια πρεπει να δεις το Ε2 ποιος καθεται και πού, μην τυχον το εκμισθωνει σε τριτον...ή μην τυχον το γραφει "κενο"...ή δωρεαν παραχωρηση

και το Ε9 σαν κατ' αρχας αποδειξη παλαιοτητας...

 

Και επειδη ανεφερες για παλλονοστουντες.

Απο όσα εχουν αναφερθει εδω

πρεπει να υπαρχει σφραγιδα παλλινοστων στο διαβατηριο..

ετσι ειναι?..

τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη περίπτωση που μου έτυχε εκτός σχεδίου διώροφη κατασκευή με οικοδομική άδεια στο ισόγειο να έχει καταστήματα και στον όροφο γραφεία. Ο ιδιοκτήτης έχει μετατρέψει τα γραφεία σε κατοικία και θέλει να το δηλώσει με μείωση 80% για παλιννοστούντες. Δικαιούται την μείωση ως κύρια και μοναδική κατοικία ή ο νόμος αναγνωρίζει μόνο την επίσημη κατάσταση του χώρου (γραφεία) και δεν θεωρείται αυτό ως κατοικία; Στην πραγματικότητα είναι κατοικία του ανθρώπου (και η μοναδική που κατέχει). Στο Ε1 του δεν γράφει τίποτα, είναι δηλαδή κενό ο χώρος για κύρια κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

αλικη

αν μπορείς, πές μας αν και πώς προχώρησες με το #170..

 

Για το #172

Εισαι εκτος σχεδιου. Εχεις ΟΑ για ισογεια καταστήματα και γραφεια στον 1ο όροφο.

Νομίζω οτι θέλεις να κανεις αλλαγη χρησης απο γραφεια σε κατοικια?

 

Ειπες οτι διαμενει στον 1ο.

Αν το γραφει κενο...και βεβαια δεν κατοικει...αφου δεν ειναι κυρια κατοικια, αρα δεν μπορει να παρει μειωτικο συντελεστη...

Προφανώς κάπου διαμένει...

Αν καταλαβαόνω σωστα πιθανον νά διαμένει στον 1ο, να παιρνει ρευμα απο το ισόγειο και να το δηλώνει κενό...δεν ξέρω για ποιόν λόγο.

Εν πάσει πεπιπτώσει

κύρια ειναι εκεί που διαμένει με βαση το Ε1, δεν το νοικιαζει σε αλλον με βάση το Ε2 και με το Ε9 αποδειχνεται η παλαιότητα σε συνδυασμο και με ΔΕΗ κλπκλπ[ιδ. ΣτΕ...]

 

υγ

αν μπορεις πες μας πως αποδειχνεις οτι ειναι παλλινοστούντες...

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος έχει στο ονομά του αυθαίρετο 85μ2 που θέλει να το δηλώσει. Η γυναίκα του έχει στο όνομά της σπίτι 61μ2 στην Αθήνα, το 33% δηλαδή 26μ2 σε σπίτι σε οικιδμό κάτω των 2000 κατοίκων και 20μ2 σε ένα άλλο σπίτι . Ο σύζυγος έχει την ψιλή κυριότητα σε 20μ2 στην Αθήνα και ένα οικόπεδο μη οικοδομήσιμο. Μπορεί το αυθαίρετο να ληφθεί ως κύρια και μοναδική κατοικία για τον σύζυγο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

βλέπεις το 26 παρ. 3 του 4014

 

λες η συζυγος εχει 61 τμ. [+ 26 σε οικισμο κατω απο 3000 άρα αυτα δεν μετράνε,] + άλλα 20 τμ. σε άλλο σπιτι [άρα πανω απο 3000 κατοικους] συνολο 81 τμ. Δικαιουνται 70 + αν έχουν ανήλικα τέκνα...

 

σύμφωνα με το ανω άρθρο

Η ψκ δεν υπολοιζεται το μη οικοδομησιμο δεν υπολογιζεται

..τα ξαναμετράς και τα λέμε...

[..και πραγματι κατοικούν στο αυθαιρετο...και αυτη την διεύθυνη γραφουν στο Ε1....]

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατοικούν στο αυθαίρετο και το Ε1 δεν αναφέρει αυτή τη διεύθυνση, αλλά με έχουνε ζαλίσει να το δηλώσουμε σαν μοναδική και κύρια κατοικία. Εάν το δηλώσουμε έτσι εγώ θα έχω κάποιο πρόβλημα? Το αναφέρω κάπου που υπογράφω? ( έχω καιρό να ασχοληθώ με αυθαίρετα και δεν θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για την βοήθεια σου, αλλά επειδή αυτός ο πελάτης είναι πολύ περίεργος εάν το δηλωσω σαν κύρια και μοναδική κατοικία εγώ προσωπικπά θα έχω κάποιο πρόβλημα? Στην τεχνική έκθεση δεν αναφέρουμε εάν είναι κύρια κατοικία. αναφέρεται κάπου αλλού εκτός από την Υ/Δ του ιδιοκτήτη? Η Λεμπέση απο ότι είδα λέει Ε9 ή Ε1

Link to comment
Share on other sites

..λέει επίσης οτι...

"...άρα...αφου έχει..[και άλλη επικαρπία] [εδω μπορείς να βάλεις και άλλη κατοικία ή άλλη κατοικία ή κάθεται σε άλλη κατοικια.]....δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον μειωτικό συντελεστή..."

 

απευθυνόμενη σε σένα που πατάς τα κουμπιά...

αυτή είναι η γνώμη μου

 

[κάποιος συμπληρωματικά ή αντίθετα???]

Link to comment
Share on other sites

..λέει επίσης οτι...

"...άρα...αφου έχει..[και άλλη επικαρπία] [εδω μπορείς να βάλεις και άλλη κατοικία ή άλλη κατοικία ή κάθεται σε άλλη κατοικια.]....δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον μειωτικό συντελεστή..."

 

απευθυνόμενη σε σένα που πατάς τα κουμπιά...

αυτή είναι η γνώμη μου

 

[κάποιος συμπληρωματικά ή αντίθετα???]

κάποια γνώμη?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.