Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει περίπτωση με "Κοινωνικο Συντελεστή" (έχω έναν ιδιοκτήτη με >67% αναπηρία), θέλω να ρωτήσω, αν στην κυλιόμενη μπάρα ("Επικρατούσα χρήση"), θα πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει και να γίνει επιλογή "Κύρια και μοναδική κατοικία" ?? Για να το πώ αλλιώς : οι δύο αυτές επιλογές επιλέγονται αναγκαστικά μαζί???

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτρια έχει στην κατοχή της ένα διαμέρισμα 50 τ.μ. στο οποίο μετακόμισε πολύ πρόσφατα (Δ1) και ένα άλλο επίσης 50 τ.μ. στο οποίο διέμενε προηγουμένως (Δ2). Θέλει να τακτοποιήσει αυθαιρεσίες στο διαμέρισμα που μένει τώρα (Δ1). Θα θεωρηθεί κύρια και μοναδική κατοικία?

Θεωρώ πως από άποψη τ.μ. καλύπτεται, αλλά προφανώς στο Ε1 θα είχε δηλωμένο το Δ2, καθώς μάλιστα το Δ1 το είχε και νοικιασμένο.

Στην πραγματικότητα όμως, το Δ1 είναι πλέον η κύρια κατοικία της. Δεν θα δικαιούται το μειωμένο συντελεστή?

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι του ρεύματος το άλλαξε τώρα που μετακόμισε στο Δ1;

Να μπορεί να αποδείξει σε πιθανό έλεγχο ότι μένει από τάδε του μηνός (που είναι πριν την αίτηση του 4014) στο Δ1.

Και επίσης του χρόνου στο Ε1 να γράψει και τις 2 κατοικίες βάσει των παρακάτω οδηγιών:

 

8.Έχω αλλάξει κύρια κατοικία μέσα στο 2011, πώς το δηλώνω ;

Θα επιλέξετε το κίτρινο πλαίσιο και θα εισάγετε και τα στοιχεία της άλλης κατοικίας, θα την χαρακτηρίσετε, θα την καταχωρήσετε και θα επιλέξετε μεταφορά στη δήλωση.

Τέλος, θα επιλέξετε την τελευταία κύρια κατοικία και ξανά μεταφορά στη δήλωση.Τα στοιχεία της τελευταίας κύριας κατοικίας θα εμφανισθούν στον πίνακα 5.1α, ενώ το ποσό της αντικειμενικής δαπάνης της άλλης κύριας κατοικίας, θα μεταφερθεί στον κωδικό 707 για τον υπόχρεο και 708 για την σύζυγο.

ΠΡΟΣΟΧΗ στα μηνύματα που εμφανίζονται κατά την εισαγωγή των στοιχείων των ακινήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,

 

Κατοικία 66 μ2 < 70 μ2 (κύρια και μοναδική)

Αυθαίρετη προσθήκη στέγης με σοφίτα: 55 μ2

Σύνολο 121 μ2 > 70 μ2.

 

Με βάση τις απαντήσεις:

 

Β.27. Πότε υπολογίζεται ο μειωτικός συντελεστής 0,5 ;

α) Όταν βοηθητικός χώρος με βάση οικοδομική άδεια έχει μετατραπεί σε κύριας χρήσης χώρο;

β) Όταν η αυθαίρετη κατασκευή είναι βοηθητικός χώρος ; Αντιμετωπίζεται διαφορετικά υπόγειος χώρος με βοηθητική χρήση και ισόγεια αποθήκη ή garage ;

 

Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος).

 

Γ.21. Για τα πατάρια και τις σοφίτες υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόμησης, έστω και αν δεν έχουν τις προϋποθέσεις ύψους ;

 

Εφ’ όσον είναι προσβάσιμος χώρος με οποιαδήποτε χρήση υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόμησης και μειωτικός συντελεστής 0,5.

 

Θεωρώ ότι η σοφίτα ως βοηθητικός χώρος δεν προσμετράται στα μ2 για της κύριας κατοικίας και παραμένει 66 μ2. Οπότε μπορεί να γίνει χρήση του συντελεστή 0,4, και της μείωσης του προστίμου.

στις ειδικές κατηγορίες.

 

Το θεωρείτε σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός των 70 μ2 (κάπου το έχουμε ξανασυζητήσει) αφορά στις υπόλοιπες, πλην της ρυθμιζόμενης ιδιοκτησίας. Δηλ και 300 μ2 κύρια κατοικία να είχε εφόσον δεν έχει δεύτερη (> 70 μ2) δικαιούται τον συντ Κ κ Μ = 0,4.

 

Για τη σοφίτα χρησιμοποιούμε τον συντ ΒΧ = 0.5, όταν ο χώρος διατηρεί τα χαρακτηριστικά "σοφίτας", δηλ να έχει κεκλιμένη στέγαση και χαμηλό μέσο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Για sagiasd:

 

Από πού προκύπτει συνάδελφε ότι «Ο περιορισμός των 70 μ2 αφορά στις υπόλοιπες, πλην της ρυθμιζόμενης ιδιοκτησίας»;

 

Ο νόμος λέει:

 

“3. Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά είκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο.”

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να συμφωνείς με την άποψη της συναδέρφου που πόσταρε εδώ πριν λίγο καιρό το εξής:

Αμέσως μετά ακολουθεί η δική μου άποψη επί του ζητήματος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η κύρια κατοικία δεν μετράει στο άθροισμα αυτό.

Προκύπτει (κατά τη γνώμη μου) και από το "εφόσον" (θα ήταν "όταν"), αλλά νομίζω και από τη (δική μου) λογική.

Αλλιώς τον συντελεστή θα μπορούσαμε να τον χρησιμοποιήσουμε μόνο όταν η κατοικία εκτός από κύρια και μοναδική ήταν και μικρή για τις ανάγκες του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.