Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

ιαμβλιχε

για το #239

το ιδιο ειναι και...εντος πολης...

για αυτο που εχεις και το δηλωνεις, -ολοκληρο -για κυρια και μοναδικη κατοικια, είτε ειναι 70 είτε 170 τμ.

δικαιουσαι μειωτικο συντελεστή

 

για το 240...

..θελει συζητηση..

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. Ως νόμιμα μέτρα λαμβάνω λογικά τα 74τ.μ. του ισογείου, όμως είναι αυτό δυνατόν εφόσον δεν υπάρχει κάποιο χαρτί που να λέει εξαίρεση από κατεδάφιση κατοικίας τόσων τ.μ. ή αυτό είναι δεδομένο από τη στιγμή που υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία?

2.Είναι δυνατόν να δηλωθεί ως κύρια και μοναδική κατοικία η 'προσθήκη' ?

i)εάν δηλωθεί ως Κ.Χ.

ii)εάν δηλωθεί ως Β.Χ. (ταιριάζει με το Ε9)

 

(Θεωρώ πως μπορεί να πάρει το 0,50, τι λέτε? )

 

1. Εσύ λογικά δε θέλεις να δηλώσεις το ισόγειο αφού έτσι και αλλιώς έχει πληρωθεί. Έχει πληρωθεί όμως λάθος (?) για 69μ2 ή τα ορθά 74μ2; Αν ισχύει το 2ο δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Έχεις ένα ισόγειο 74μ2, πλήρωσες για 74μ2, υπάρχει σχέδιο για 74μ2. Τώρα άμα έχει πληρώσει για 69μ2, ίσως μπορεί να πληρώσει τώρα τα υπόλοιπα 5μ2. Υπάρχει βέβαια μία "σχολή" που λέει ότι από τη στιγμή που η δήλωση είναι ψευδής (του 1983) δε μπορεί να ισχύσει κτλ. Διευκρίνισε μας λίγο τι παίζει ακριβώς με τα μέτρα για να το πιάσουμε από κάπου.

 

2. Στο Ε1, πίνακα 5, τι δηλώνει για κύρια κατοικία;

Γνώμη μου είναι (αφού ζυγίσει λίγο το φορολογικό κομμάτι) να δηλώσει τη σοφίτα ως χώρο ΚΧ που όμως έχει το προνόμιο του 0,50 ως σοφίτα (πατάρι, υπόγειο).

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

dimitris GM

Μα ο νόμος λέει δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής εφόσον πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, δηλαδή για κατοικία που υπερβαίνει τα 70 τ.μ.

 

ssouanis

1.το τι έχει πληρωθεί δεν ξέρω πού να το διασταυρώσω, στην εφορία? στο φάκελο της πολεοδομίας δεν υπάρχει ούτε καν το παράβολο, αλλά στον υπολογισμό της συμβατικής αξίας από το μηχανικό αφαιρούνται 10.000, το οποίο υποθέτω είναι το παράβολο. Η αρχική δήλωση το '83 μπορεί να βασίζεται στην λανθασμένη επιμέτρηση από τον ιδιοκτήτη, τα σχέδια του μηχανικού είναι το '85. Υπάρχει και η μεγάλη σχολή που λέει εφόσον υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία έχει κάνει β' φάση. Και εφόσον υπάρχει φάκελος , έχει πληρώσει, αλλιώς δεν θα υπήρχε φάκελος.

 

2.Το Ε1 δεν το έχω πάρει αλλά στην πραγματικότητα το ισόγειο και η προσθήκη έχουν ανεξάρτητη είσοδο το καθένα. Μάλλον θα πρέπει να πάει ως άλλη κατοικία με το 0,50, βοηθητικός χώρος στα πλαίσια του νόμου με κύρια χρήση! Ο ιδοκτήτης μένει στη ''σοφίτα'', κάτω ο ενήλικος γιος με την οικογένειά του.

Link to comment
Share on other sites

ιαμβλιχε,

λες "...δηλαδη για κατοικια που υπερβαινει τα 70 τμ."

ο νομος εννοει οτι η αυθαιρεσια να ειναι σε κατοικια -οσων μετρων και αν ειναι...αρκει να ειναι κυρια και μοναδικη.

Τα 70 ειναι το οριο "αλλης κατοικιας" για να μην ειναι "μοναδικη" αυτη με το 150 τμ.

Λειπει το "αλλης"

αλλα δεν πειραζει.Ετσι παει...

 

Δλδ. τακτοποιεις σε κυρια κατοικια εμβαδου 150 τμ...πολυ σωστα

εστω οτι εχει αλλο διαμερισμα 60 τμ.

Παιρνεις την μειωση.

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.................................

Τα 70 ειναι το οριο "αλλης κατοικιας" για να μην ειναι "μοναδικη" αυτη με το 150 τμ.

Λειπει το "αλλης"

αλλα δεν πειραζει.Ετσι παει...

 

Δλδ. τακτοποιεις σε κυρια κατοικια εμβαδου 150 τμ...πολυ σωστα

εστω οτι εχει αλλο διαμερισμα 60 τμ.

Παιρνεις την μειωση.

αυτα

Εάν στα 150 παίρνεις μείωση, ε τότε τι να πούμε για 74 + (66τμ ''βοηθητικού χώρου κύριας χρήσης'' σοφίτας με επιπλέον 6τμ αποθήκης)

 

Ότι μπορείς να κρύψεις καλό είναι. Αυτός ο νόμος θα βγάλει πολλά μπερδέματα μελλοντικά. όχι κατοικία, όχι αποθήκη που εξυπηρετεί την κατοικία, επομένως κατοικία

Εγώ λέω να δηλώσω τη σοφίτα με 0,50 και ως κύρια και μοναδική ανεξάρτητα αν είναι αυτοτελής και να παν να γουρευτούν

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

ωστε,

για τα 150 συμφωνησαμε

Για τα 74τμ. ...αν ειναι ζευγαρι χωρις παιδια και εχουν και αλλο διαμερισμα εστω 75 τμ. δεν παιρνουν μειωση...για οποιαδηποτε αυθαιρεσια στα 74 τμ.

 

για την σοφιτα, που ανεφερες, κυρια κατοικια δεν ειναι...την γραφουν βοηθητικη χρηση

μοναδικη δεν ειναι...εχουν άλλα 74 τμ...

Μαλλον θα πρεπει να διορθωσουν τα Ε9-οσο ειναι ανοιχτη η εφαρμογη-

και να δηλωσουν αυτα τα τμ. της σοφιτας σαν κυριο χωρο...

Και να ειναι...αφου θα πρεπει εσυ να "υποστηριξεις"...την δήλωση του ιδιοκτητη...

Και επειδη ειναι μοναδικοι ιδιοκτητες...συστηνουν αυριο και ΟΙ και δινουν και ποσοστά...

Καπως ετσι

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

έχουν κάνει σύσταση εδώ και μερικά χρόνια

Όσο για το Ε9 δεν καίγομαι ότι μου δώσει, δεν μ' αφορά καθόλου. Το έχω δει μόνο να σου πω την αλήθεια, το κράτησε να βγάλει φωτοτυπία και θα μου το 'δινε την επόμενη φορά, κι έχουν περάσει κάτι μήνες ίσως πριν το καλοκαίρι να ήταν. Κανείς δεν θα ασχοληθεί! Αν περιμένω και διόρθωση ακόμα μερικούς μήνες θα φάμε. Εδώ στο συμβόλαιο αναφέρει ότι έχει εξαιρεθεί της κατεδάφισης με την τάδε υπ'αριθμ. ΙΙ/ ........./ 83 βεβαίωση της ταδε Δ/σης Πολεοδ, η οποία κανονικά είναι αρχική δήλωση και ούτε καν για προσωρινή εξαίρεση της κατεδάφισης δεν αναφέρει πουθενά και η β' φάση σε όσες περιπτώσεις έχω δει είναι μετά δυο χρόνια Τι λέμε τώρα! Με σημερινά δεδομένα είναι σαν να λέμε ότι με αρχική δήλωση 4014 και πληρωμένο παράβολο κάνεις πλέον υπαγωγή και εξαιρείσαι της κατεδάφισης :D. Για τον π τότε, τα ίδια δεν είναι και τώρα? Στο ελλαδιστάν ζούμε! Αν πληρώσει παραπάνω θα κάνει προκοπή το κράτος μήπως? Εδώ είναι στο φλου το 10% έκπτωσης για τα 30% αποπληρωμένα μέχρι 31/1 και οι μεταβιβάσεις αυτών, στο φλου τα εκτός σχεδίου, μπανανία! Ψιλά γράμματα! Ούτε διορθώσεις χρειάζονται ούτε τίποτα, όσο σε ξέρουν τόσο το χειρότερο. Μπορεί να πει κάποιος ρίχνω το πρόστιμο για να πάρω τη δουλειά. Ειλικρινά έχω πάρει από καιρό τα μισά λεφτά, δεν πήγε σε άλλο μηχανικό, απλά η κοροιδία του νόμου και των απατεώνων δεν έχει όρια. Το σκέφτηκα από δω το σκέφτηκα από κει, εφόσον ζει ο γιος με την οικογένειά του στο ένα, πρακτικά είναι κύρια και μοναδική. Από την άλλη ανεξάρτητα που έχουν αυτοτέλεια οι δύο κατοικίες είναι σε ιδιόκτητο οικόπεδο στα αζήτητα. Δηλαδή αν είχε μια τρούπα και επικοινωνούσαν εσωτερικά θα έλεγες dimitris ναι στο μειωτικό συντελεστή, ενώ τώρα που είναι σαν διπλοκατοικία με άλλη είσοδο όχι? Εγώ σαν μια κατοικία μπορώ να τη δω ανετα. Κάναν ξεχωριστή είσοδο για να μη βλέπει καθε μέρα ο ένας τη μούρη του άλλου και να μη μπερδεύουν τα μπούτια τους. Πού το κακό? Και την πρόσβαση για την ξεχωριστή είσοδο την τακτοποιούν. Εδώ θέλει απλή λογική, όχι επιστημοσύνες και νομοθετική τεκμηρίωση

Και γιατί θα πρέπει να υποστηρίζουμε τη δήλωση του ιδιοκτήτη. Να κάνουμε και μερικές κάμψεις?

Αν διορθωθεί κάτι το Ε9 μάλλον είναι να δηλωθεί όλο μια κατοικία εκατόν τριάντα ή σαράντα τόσα τ.μ.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει κάνει σύσταση, άρα έχει δύο ιδιοκτησίες.

Σε ποιον ανήκουν;

Στον ίδιο;

Τότε, άμα δηλώνει στο Ε1 το ισόγειο (άρα κύρια κατοικία) τότε δε μπορεί να δηλώσει κύρια και μοναδική τη σοφίτα.

Άμα δηλώνει τη σοφίτα ως βοηθητικό χώρο, αλλά είναι κατοικία, τότε θα έχεις εσύ πρόβλημα που θα του κάνεις την υπαγωγή.

ΣΤη σύσταση η σοφίτα ως τι εμφανίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σοφίτα στη σύσταση, αλλά μελλοντική καθ'ύψος επέκταση. Κουφό ε? Λοιπόν για να απλοποιήσω το θέμα μου δεν ανέφερα ότι υπάρχει ισόγειο - 1ος - 2οςσοφίτα. Επίσης είπα είναι ιδιόκτητο το οικόπεδο.Ναι Α & Β ιδοκτήτες είναι αδέλφια. Ο Α αδερφός έχει το ισόγειο που νομίζω δεν κατοικείται ή ενοικιάζεται ίσως σε κάποιον, αλλά δεν μας αφορά καθόλου ο Α. Ο 1ος είναι του Β αδελφού και η μελλοντική καθύψος επέκταση του Β' πάλι. 'Οπου έκανε και τη σοφίτα, η κατασκευή της οποίας όμως προηγείται της σύστασης κάποια έτη.

Εγώ γιατί να έχω πρόβλημα αν του κάνω υπαγωγή? Αυτός μπορεί να δηλώνει ότι είναι ελέφαντας. Εγώ δηλώνω αυτά που βλέπω. Το ότι έχει ανεξάρτητη είσοδο είναι το πρόβλημα? το πάνω έχει 1,00 μέτρο ύψος τοιχοποιία και στις δύο πλευρές με το μεταξύ των άνοιγμα 9,0 μ περίπου. Θεωρείται αυτό όροφος? Το κάτω που μένει ο γιος με οικογένεια είναι λιγότερο από 70τμ στα χαρτιά του 1337 και στο Ε9 επίσης (όπως λέω στο #240), ενώ στα σχέδια του μηχανικού για το 1337 δείχνοται 74.

Καλά μπορεί να το δηλώσω και ως άλλη κατοικία, απλά θεωρώ και κύρια μοναδική να πάει δεν είναι δα και τραγικό. Σε 1ο και σοφίτα (74+66+6 αποθήκη=) 146,0 τμ μία οικογένεια ζει, παπούς-γιαγιά, γιος-νύφη-εγγόνια. Απλά έχουν ανεξάρτητη είσοδο με εξωτερικό μεταλλικό (εκτός περιγράμματος κτίσματος) κλιμακοστάσιο για κάθε όροφο.είναι αυτοτελή και δεν επικοινωνούν εσωτερικά μεταξύ τους.

Μερικοί βέβαια συνάδελφοι μπορεί να θεωρούν πως δεν μπορεί να πάρει και το 0,50.

Ως προς το Ε9

Κάνει λάθος που δηλώνει σοφίτα ως βοηθητικό χώρο στο Ε9? Τι διαφορά έχει φορολογικά? Η εφορία ως βοηθητικό χώρο εννοεί μόνο αποθήκες κλπ? Η εφορία δεν πείνασε φαίνεται.

Κάποια θυμάμαι μου είχε πει μένει με την οικογένειά της σε μεσοπάτωμα-πατάρι 2,20 ύψους. Αυτή π.χ. αν το δηλώνει κατοικία (έστω) 60 τ.μ. και βοηθητικό χώρο είναι λάθος?

Κάπως έτσι το βλέπω και στην περίπτωσή μου.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι η εξής:

Αναφέρεσαι σε "αυτοτελές και αυτόνομο διαμέρισμα" σε σοφίτα πάνω από τον πρώτο όροφο ακινήτου.

Δεν αποτελεί κύρια και μοναδική κατοικία του ιδιοκτήτη, εφόσον ο ιδιοκτήτης έχει και το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου, το οποίο καλύπτει τις στεγαστικές ανάγκες τις οικογένειάς του (μήπως δεν τις καλύπτει; μήπως έχει ένα παιδί ακόμα; ).

To εν λόγω διαμέρισμα της σοφίτας μπορεί εύκολα να πάρει και χιλιοστά (διότι προφανώς θα υπάρχουν από τη σύσταση (μελλοντική καθ' ύψος επέκταση).

Για τον υπολογισμό του προστίμου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το συντελεστή 50% έκπτωση (λόγω του ότι είναι σοφίτα).

Βεβαίως στα σχόλια της δήλωσης ν' αναφέρεις ότι, ο χώρος αυτός ..μπλα, μπλα, είναι χώρος κύριας χρήσης και αναφέρεται ως βοηθητικός χώρος μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου με βάσει τις οδηγίες του Υπουργείου (για να μπορεί αργότερα να πάρει και δικό του ρολόϊ ΔΕΗ κ.λπ.).

Στη συνέχεια με συμβολαιογραφική πράξη να πάρει τα χιλιοστά που του αναλογούν.

O 1337/83 αφορά μόνο στο ισόγειο;

Έχει όντως ολοκληρωθεί η Β' φάση; έχει "σφραγίδα" προσωρινής εξαίρεσης από κατεδάφιση; Βρήκες τα σχέδια;

Οι πολεοδομίες τα έχουν. Αν υπάρχει λάθος στα τ.μ. πρέπει κι αυτά να δηλωθούν (εννοώ τα υπόλοιπα 5 τ.μ.).

Ο πρώτος όροφος είναι αυθαίρετος ή έχει κι αυτός 1337/83;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.