Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Δημήτρη δεν θεωρώ ότι η διατύπωση είναι ξεκάθαρη ούτε προς τη μία ούτε προς την άλλη εκδοχή, διότι με βάση την κοινή λογική μία στεγαστική ανάγκη θεωρητικά ελέγχεται εάν εκπληρώνεται για κάποιον χώρο και όχι για άθροισμα χώρων.

Να το πάμε ανάποδα.......εάν είχε 71 διαμερίσματα του 1 τ.μ, σύνολο 71 τ.μ. βάσει νόμου πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες;

Διότι σε 1 τ.μ. δεν νοείται κάτι τέτοιο και επίσης δεν μπορεί να ζει συγχρόνως και στα 71 διαμερίσματά του!

Υπερβολικό φυσικά το παράδειγμα αλλά θέλω να καταδείξω τις αδυναμίες του νόμου εξαιτίας των κακών διατυπώσεων του!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω ότι, είναι έτσι....

Θα μπορούσε κάποιος "αφελής" να ισχυριστεί ότι, η φράση "το άθροισμα" δεν πάει στο άθροισμα των τ.μ. των διαφόρων ακινήτων που έχει κ.λπ. κάποιος, αλλά π.χ. πάει στο άθροισμα που προκύπτει ανάλογα με το είδος του εμπράγματου δικαιώματος, που έχουν τα διάφορα μέλη μιας οικογένειας σε ένα ακίνητο (π.χ. ακίνητο 100 τ.μ., ο πατέρας 30% πλήρη κυριότητα, η μητέρα 40% πλήρη κυριότητα, ο παππούς που μένει στο χωριό 30% πλήρη κυριότητα, άρα σύζυγος + σύζυγος = 70%, που αναλογούν αθροιστικά σε 70 τ.μ. κ.λπ.).

Αν σκεφτούμε περισσότερο βρίσκουμε κι άλλα παραδείγματα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το μονο που τον σωζει ειναι "κατω απο 3000..."

Εκτός και αν είναι σε διαφορετικά χωριά και πρέπει να προσθέσουμε και τους κατοίκους!!!

Αν σκεφτούμε περισσότερο βρίσκουμε κι άλλα παραδείγματα....

+1 γιατί μου άρεσε η τεκμηρίωσή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!! Οπότε κι επειδή δεν είναι ξεκάθαρο και δεν μπορεί να βγάλει κανείς άκρη και σε έλεγχο να πάμε πάλι μπορούμε να κινηθούμε νομικά..., γι' αυτό βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις το "κύρια και μοναδική", χωρίς φόβο και χωρίς πάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το #272 γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να δηλώνεταιι 6 και 6 μήνες?

 

Σ΄ αυτό που ρωτάς και μόλις το είδα......................

Μπορεί να είναι κύρια, αλλά είναι ΚΑΙ μοναδική με βάση τα τ.μ. και την παρ. 3 του άρθρου 25 που παρέθεσα και πιο πάνω ;;;

Γιατί δεν φτάνει να είναι μόνο κύρια πρέπει συγχρόνως να είναι ΚΑΙ μοναδική.

 

Υ.Γ. Πάντως εγώ αυτό το 6+6 πρώτη φορά το ακούω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ξανακούσει, αλλά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και γι' αυτό δεν απάντησα στο συνάδελφο μέχρι τώρα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο απλό και ακούγεται σαν να λέγαμε ....''ολίγη σούπα με πολύ ζωμό'' φράση κλειδί παλαιότερα στα πατσατζίδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση "παγίδα"... Λέει πουθενά ο 4014 ότι ελέγχουμε το Ε1 για το "κύρια και μοναδική"? Εγώ ξέρω ότι ο 4014 λέει για Ε9....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.