Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Κύρια είναι.

Μοναδική είναι αν δεν έχει άλλη μεγαλύτερη από 70μ² κλπ που ζητάει ο ν.0414

Link to comment
Share on other sites

Κύρια είναι.

Μοναδική είναι αν δεν έχει άλλη μεγαλύτερη από 70μ² κλπ που ζητάει ο ν.0414

Δεν έχει τίποτα άλλο στο όνομα του. Άρα είναι κύρια και μοναδική.

Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι αυτός διανέμει στο εξωτερικό. Συνεχίζω να το δηλώνω κύρια και μοναδική;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού στο Ε1 λέει πως είναι η μόνιμη κατοικία του.

Αλλά πως το νοικιάζει; Στο Ε2 τι λέει. Ότι να'ναι....

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού στο Ε1 λέει πως είναι η μόνιμη κατοικία του.

Αλλά πως το νοικιάζει; Στο Ε2 τι λέει. Ότι να'ναι....

Τι να σου πω. Έτσι λέει. Και μάλιστα στην αρχή του Ε1 λέει ότι είναι κάτοικος εξωτερικού. Ο άνθρωπος έχει οικονομικά προβλήματα και μάλιστα με τον καινούργιο νόμο ή πράξη δεν ξέρω τι είναι του ήρθε χαρτί από την εφορία για κατάσχεση επειδή χρωστάει κάποια ποσά (γύρω στις 3000 περίπου μου είπε χρωστάει) στην πολεοδομία και δεν τα πλήρωσε και βεβαιώθηκαν στην εφορία. Μάλιστα έχει πληρεξούσιο στην αδερφή του γιατί αυτός δεν μένει Ελλάδα όπως είπα.

Είναι ειδική περίπτωση, θέλω να βοηθήσω αλλά να μην εκτεθώ κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατοικος εξωτερικου

δεν εχει κυρια κατοικια το αυθαιρετο.

στο Ε2 ή το δηλωνει "κενο" ή το εκμισθωνει...

στο Ε1 δεν το δηλωνει "ιδιοκατοικηση"

 

επομενως....

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nα ρωτήσω εγώ κάτι αγαπητέ Δημήτρη?

γιατί έχεις συνδέσει το ΚΥΡΙΑ κατοικία (έννοια του 4014, δε μας είπε κανείς ότι συμπίπτει με την έννοια του Υπ.Οικ.) με το Ε1? Δε θυμάμαι να αναφέρεται το Ε1 σε οποιοδήποτε έγγραφο σχετικό με τον 4014. Από πού προκύπυτει ότι εάν κάποιος δεν κατοικεί εκεί, δε μπορεί να το δηλώσει? Μπορεί με τη λογική να έχεις δίκιο εξηγώντας την έννοια ΚΥΡΙΑ, αλλά στο Νόμο και στα λοιπά έγγραφα δεν υπάρχει πουθενά το Ε1 αν δεν κάνω λάθος. Άρα, εάν κάποιος έχει ένα σπίτι αλλά τώρα είναι στο εξωτερικό για δουλειά και νοικιάζει εκεί, γιατί να μη το δηλώσω?

Εγώ πάντως ακολουθώ κατά γράμμα την παράγραφο του αρθρου 26 που αναφέρει πότε ΔΕΝ είναι "ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ", όπως λέει και ο 4014/11. Οπότε όταν δεν είμαι στις απαγορεύσεις του άρθρου, θεωρώ ότι υπάρχει κύρια κατοικία. Δε ξέρω αν κάτι δε πιάνω καλά, αλλά όταν δεχόμαστε όλα τα παράλογα του 4014 που προκαλούν "ζημιά", γιατί να μη δεχτούμε και ένα παράλογο που ¨βολεύει"?

 

Να ρωτήσω εγώ δύο πράγματα συνάδελφοι :

1 - εάν υπάρχει ψιλή μόνο κυριότητα σε άλλο ακίνητο, εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Σωστά?

2 - εάν υπάρχει πλήρης κυριότητα σε οικόπεδο σε οικοδομικό συνεταιρισμό που δεν έχει ακόμη κατασκευαστεί ούτε ένα σπίτι γιατί δεν έγιναν τα δίκτυα υποδομής (παραδόξως ήταν όρος στην ΥΑ να γίνουν πρώτα όλα τα δίκτυα), εγώ τί πληθυσμό θα θεωρήσω? ο συνεταιρισμός έχει πολεοδομική μελέτη (δηλαδή πρωην εκτός σχεδίου αλλά με σχέδιο πλέον), ανήκει σε δημοτική κοινότητα < 3000 κατοίκων, αλλά πρακτικά θα είναι ανεξάρτητος οικισμός, με τί πληθυσμό όμως? μηδεν? ή ο,τι προβλέπει η πολεοδομική μελέτη?

δε γινόμαστε λογιστές καλύτερα?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε sarcs, καλημερα,

 

εχεις να συμπληρωσεις και να υποβάλλεις μια φορμα με ερωτηματα

α] τμ...

2] ΤΖ...

3] ΟΑ, εντος ή εκτος σχεδιου....

4] ειδος χρησης και θα διαλεξεις μεταξυ "κυριας" "αλλης" , "τουριστικες" κλπ.

Ολα αυτα θα τα συμπληρωσεις και θα τα τεκμηριωσεις εσυ...

Επομενως πρεπει να κατοχυρωσεις την υποβολή , ως προς ολα τα παραπανω "τεχνικά,"

-αν και η τιμη ζωνης δεν αποτελει τεχνικο στοιχειο. -

 

και επισης ως προς την "κυρια και μοναδικη κατοικια" απο

-το Ε1, στο οποίο δηλωνει οτι διαμενει στην διευθυνση του αυθαιρετου...Για σενα, αν το γράφει αυτο, ειναι οριστικο.

- το Ε2, απο το οποιο αποδειχνεται οτι "δεν" ενοικιαζει" αυτο το αυθαιρετο και δεν δηλωνει ενοικια απο αλλα ακινητα ή δηλωνει μεν αλλά ειναι απο "καταστημα" ή απο "χωραφια"

- το Ε9 προς αποδειξη οτι δεν κατεχει και αλλα αστικα ακινητα [διαμερισματα ή οικοπεδα]

 

Το 26 σου λεει πότε "δεν" λαμβανεται υποψη ο μειωτικος συντελεστης.

 

Επομενως, πρεπει να ερευνηθει αν πραγματι καποιος δικαιουται τον μειωτικο συντελεστή.

Με τα παραπανω εγγραφα αποδειχνεις την "πληροτητα" του φακελλου.. και της δήλωσης, σε καποιον πιθανο έλεγχο,

κατοχυρωνοντας και εσενα και τον πελατη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη συμφωνώ γενικά με το σκεπτικό σου, αλλά δεν το βλέπω απόλυτα το θέμα με το Ε1, αφού δεν απορρέει από τα οριζόμενα στο 4014 συμφωνία της έννοιας κύρια με αυτήν του Ε1. Στο Ε1 ως κύρια νοείται αυτή που κατοικείς, άσχετα με το αν είναι δική σου ή όχι. Εννοείται τώρα ότι εάν νοικιάζει σε άλλον το αυθαίρετο, δε χρειάζεται καν να το συζητήσεις μαζί του, απευθείας το βάζεις άλλη κατοικία. Εγώ συνηθίζω να ζητάω το Ε9 του 2005 και το πρόσφατο ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ή το ΕΤΑΚ, όπου πρέπει να φαίνονται όλα τα ακίνητα. Το Ε2 είναι επίσης πολύ καλή πηγή πληροφορίας για τη χρήση των ακινήτων. Το συζητάω γιατί είδα το προηγούμενο post συναδέλφου, και επειδή έχω μία-δύο περιπτώσεις νέων που ζουν για 1-2 χρόνια έξω λόγω δουλειάς, υποβάλλουν όμως εδώ δήλωση, δεν νοικιάζουν το ακίνητο, αυτά προσωπικά διάλεξα να τα δηλώσω 1η κατοικία. Δε ψάχνω να κάνω λογική το παράλογο, απλά λέω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που προσωπικά το βλέπω "βαρύ" να ζητώ και συμφωνία με το Ε1, εάν από το ΕΤΑΚ και τα Ε9 βλέπω αυτά που θέλω και ξέρω ότι το ακίνητο το χρησιμοποιεί ο ίδιος.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω κολλήσει...

 

Σε πολυκατοικία με σύσταση οριζοντίου ο ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος με την συναίνεση όλων των υπολοίπων κατασκεύασε ένα χώρο στο κοινόχρηστο δώμα (κύριας ή βοηθητικής χρήσης δεν ξέρω).

 

Ο χώρος αυτός δηλώνεται από τον ιδιοκτήτη με συναίνεση των υπολοίπων και το κριτήριο της κύριας και μοναδικής κατοικίας εξετάζεται μόνο για αυτόν ή γίνεται κοινή δήλωση όλων των ιδιοκτητών και το κριτήριο εξετάζεται ως προς το δυσμενέστερο για κάθε ιδιοκτήτη ?

 

Και κάτι άλλο πιο σημαντικό. Ποια χρονική στιγμή ελέγχεται το τι έχει ο ιδιοκτήτης ?

 

Δηλαδή εάν εγώ δηλώσω ένα αυθαίρετο σήμερα σαν "κύρια και μοναδική" , πληρώσω πρόστιμα κάνω περαίωση κ.τ.λ. και πάω αύριο και αγοράσω 10 σπίτια θα είμαι "άλλη κατοικία" .

 

Μετράει η ημερομηνία περαίωσης της διαδικασίας ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση στο όνομα του φερόμενου ιδιοκτήτη.

Απαιτείται συναίνεση από όλους τους συνιδιοκτήτες.

Το κύρια και μοναδική εξετάζεται για τον φερόμενο ιδιοκτήτη (που προφανώς η κατασκευή αυτή στο δώμα δεν είναι).

Μετράει η ημερομηνία ένταξης στο νόμο (προσωρινή υπαγωγή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.