Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Καταρχάς τα δύο ερωτήματα μου είναι ξεχωριστά και το δεύτερο είναι γενικό και δεν αφορά μόνο την πρώτη περίπτωση.

 

Για το πρώτο. Είσαι σίγουρος ότι ο νέος χώρος αντιμετωπίζεται σαν πρόσθετος χώρος ? Δηλαδή εάν ο ιδιοκτήτης έχει ένα διαμέρισμα στην πολυκατοικία π.χ. 65 τ.μ. εάν αθροίσουμε τα τετραγωνικά αυτά με του νέου αυθαίρετου χώρου και είναι πάνω από 70 τ.μ. πάει άλλη κατοικία αλλιώς είναι κύρια και μοναδική ? Το κριτήριο δεν αφορά τις ιδιοκτησίες που έχει αυτήν την στιγμή ο ιδοκτήτης ? Ο αυθαίρετος χώρος προς το παρόν δεν δηλώνεται πουθενά.

 

Για το δεύτερο. Επομένως εάν έχουμε ένα αντίγραφο Ε9 με ημερομηνία μετά την ημερομηνία υπαγωγής στο νόμο και φαίνεται π.χ. μόνο μία κατοικία είμαστε εντάξει ? Και εάν όμως εγώ πριν την υπαγωγή στον νόμο αγόρασα ένα σπίτι και δεν πρόλαβε να φανεί στο Ε9 τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

1. Ο αυθαίρετος χώρος στο δώμα (αν τα καταφέρει τελικά ο ιδιοκτήτης και τον οικειοποιηθεί) θ' αποτελεί "παρακολούθημα" του διαμερίσματος που έχει στον όροφο της πολυκατοικίας. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι "κύρια και μοναδική κατοικία του", δηλαδή, δηλώνεται ως "άλλη κατοικία".

 

2. Το Ε9 υποβάλλεται κυρίως για να "φανεί" η ιδιοκτησία στο οικόπεδο, όχι στο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για το πρώτο μάλλον έτσι είναι και ευχαριστώ.

 

Για το δεύτερο ερώτημα...πως ξέρει το κράτος δηλαδή τι έχω εγώ στην ιδιοκτησία μου όταν υπαχθώ στον νόμο ? Πως με ελέγχει ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ελέγχει. Δηλώνει ο ιδιοκτήτης και ταυτοχρόνως ιδιοκτήτης και μηχανικός φέρουν ες αεί την ευθύνη για ό,τι δήλωσαν.

Παραμένει η δήλωση 4014 "εν δυνάμει" προς έλεγχο, αν, όταν κι όποτε χρειαστεί....

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ΠΡΕΠΕΙ εμείς να δηλώνουμε πάντα ορθά (για να κοιμόμαστε ήσυχοι στο μέλλον)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ο έλεγχος όπως είπες θα αφορά τα ακίνητα που είχε ο ιδιοκτήτης όταν πλήρωσε το παράβολο και έκανε υπαγωγή στον νόμο. Θα αφορά μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή δηλαδή.

 

Δεν μπορεί το κράτος να πάει π.χ. το 2014 λοιπόν και να ελέγξει πόσα ακίνητα έχει ο ιδιοκτήτης.

 

Και ρωτάω εγώ λοιπόν πως ξέρει το κράτος τι ακίνητα έχω εγώ την ημέρα υπαγωγής στον νόμο ?

 

Μόνο με έρευνα στο υποθηκοφυλάκειο στο όνομα μου και με τσεκάρισμα ημερομηνιών γίνεται ένας τέτοιος έλεγχος ! Κάνω λάθος ? Έχει κάποια κατάσταση το κράτος με όλες τις αγοροπωλησίες που γίνονται κάθε στιγμή ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελέγξει κανένας.

Θα μείνουν απλώς στο τελευταίο Ε9 του ιδιοκτήτη που δεσμεύεσαι να υποβάλεις στο σύστημα (και σε ό,τι λέει αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 παρ.2β.

..........................καθώς και αν πρόκειται για ακίνητο κύριας και μοναδικής κατοικίας της παραγράφου 1Α..................

Ποια είναι αυτή η παραγραφος 1Α?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 παρ. 1. α.

Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου, το ύψος και η διαδικασία καταβολής του οποίου καθορίζεται στο παρόν άρθρο, ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011 και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή κατά το χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης και εφόσον το ακίνητο, η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του προηγούμενου άρθρου. { Ν4030/11 51§1 - Για την εφαρμογή της παρ.1 α του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, ως περιοχή του ακινήτου, για τα εντός σχεδίου πόλεως ευρισκόμενα ακίνητα, νοείται το οικοδομικό τετράγωνο όπου βρίσκεται το ακίνητο.} {Ν4067/12 30§3.β - Η με οποιονδήποτε τρόπο μεταβολή των χρήσεων γης δεν επιδρά στο κύρος της υπαγωγής, σύμφωνα με τα προηγούμενα εδάφια.}

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα της αθροιστικής ή όχι προσμέτρησης των υπολοίπων κατοικιών :

ιδιοκτήτρια έχει αυθαίρετο δηλωμένο με Τρίτση, στο οποίο έχει επιπλέον παραβάσεις. Τα τμ αυτού δε τα εξετάζουμε γιατί εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία.

Έχει επίσης : ιδανικό μερίδιο από 50-50% (πληρη κυριότητα) με το σύζυγό της, σε διαμέρισμα επιφάνειας 69 τμ, και

ιδανικό μερίδιο 25% εξ αδιαιρέτου (πλήρη κυριότητα) με άλλους συγγενείς, σε διαμέρισμα 70 τμ.

Ο έλεγχος είναι 69<70 τμ και 70 χ 25% < 70 τμ, ή 69 + 70χ25% > 70 τμ?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.