Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιήσεις σε στοιχεία οριστικά υποβληθέντων ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Μα το προσαρτημα δε δεχεται χαρακτηρισμο ακινητου.

Αυτος μπαινει στα στοιχεια του ΠΕΑ πριν αυτο να υποβληθει οριστικα.

Καλα κι εσυ βρε συναδελφε, πηγες σε συγκροτημα μεζονετων και το ονομασες μονοκατοικια το ακινητο?

Δεν ηταν κολλητα με αλλες μεζονετες?

 

Μονο αν ηταν αυτονομη η μεζονετα εχει χαρακτηρισμο Μονοκατοικιας, οποτε δε θελει αλλη περιγραφη. Και αυτο κατα κυριο λογο αν ειναι το μονο ακινητο σε δικο σου οικοπεδο.

Οπως και να χει, η Τραπεζα σου ζηταει ανακληση του ΠΕΑ και αντικατασταση του με κατι που να γραφει αυτο το λεκτικο...

Οπότε πρέπει να προωρήσω σε ανάκληση του ΠΕΑ.

Πάντως συγκρότημα μεζονετών όταν τις χωρίζει μαντρότοιχος, απέχουν η μια από την άλλη 15 μέτρα και με τον ιδιοκτήτη να μου λέει ότι το άλλο μισό οικόπεδο το αγόρασε ο αδερφός του και έχτισε δέκα χρόνια αφότου αυτός έχτισε το δικό του, όχι ομολογώ ότι δε το φαντάστηκα ότι έπρεπε να διαβάσω/βρω και τα συμβόλαια του διπλανού ακινήτου. Αρκέστηκα στς πληροφορίες και στα έγγραφα του ιδιοκτήτη και φαίνεται ότι έκανα λάθος.

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που θα δηλωθεί αυτό στο ΠΕΑ δεδομένου ότι δε θυμάμαι να έχει τέτοια επιλογή ως χαρακτηρισμό-χρήση του ακινήτου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφε δεν υπαρχει τετοια χρηση. γραψε οτι σου ζητανε στο προσαρτημα που ειναι για τετοιες περιπτωσεις του εξοικονομω που υπαλληλοι τραπεζων μη μηχανικοι ζητανε οτι γουσταρουν . ανεφερε τα οσα θελουν στο προσαρτημα αι σιγουρα θα τα δεχτουν. μην ανακαλεσεις πεα για τετοιο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως η μεζονετα σου εχει αυτοτελη φεροντα οργανισμο, τοτε δε μπορει να δηλωθει πουθενα αυτο που λες γιατι ορθως πας για μονοκατοικια και οχι για τμημα κτηριου στο οποιο μπορεις να γραψεις αυτα που σου ζητανε.

Εμπλεξες φιλε μου...

Δεν εχει νοημα να κανεις ανακληση.

Θεωρησα πως η μεζονετα σου ειναι σε συγκροτημα μεζονετων με κοινο φεροντα οργανισμο οποτε πας σε τμημα κτηριου.

 

Και το χειροτερο ολων ειναι οτι οταν η Τραπεζα σου ζητα κατι, δεν την ενδιαφερει αν ειναι εφικτο η οχι. Απλα το θελει.

Αν δεν το κανεις, απλα σε πεταει εξω...

Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις στο προσάρτημα ότι παπαριά σου ζητάνε.

Ελικοδρόμιο θέλουν; θα το γράψεις στο προσάρτημα. Μόνο αυτοί θα το δουν και κανένας άλλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα ποια είναι η σύσταση σας να αλλάξω την περιγραφή του ακινήτου συμπληρώνοντας αυτό που θέλει η τράπεζα στα παροράματα?

Τέλειως μπακαλίστικο αλλά πως αλλιώς να προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα,

από τράπεζα και στα πλαίσια του εξοικονομώ,μου ζήτησαν προσάρτημα πεα όπου να αναγράφεται ο όροφος του διαμερίσματος (προφανώς δεν κατάλαβαν τί σημαίνει οριζόντια ιδιοκτησία διαμερίσματος υπ'αριθμ. β6....)

ερωτήσεις:

1. το προσάρτημα είναι αυτό που κυκλοφορεί και στο φόρουμ ή πρόκειται για "μοναδικό" προσάρτημα που αντιστοιχίζεται στο εν λόγω πεα με υδατογράφημα κλπ?

2. πάνω-πάνω εκτός από α.π./α.α./ιδιοκτήτη στα στοιχεία πεα αναγράφετε και πάλι "οριζόντια ιδιοκτησία διαμερίσματος κλπ κλπ"?

3. ξαναγράφετε τις συστάσεις, τα οικονομικά μεγέθη, την εξοικονόμηση ενέργειας κλπ? θεωρώ ότι μόνο στα παροράματα πρέπει να προστεθεί ότι "το εν λόγω πεα αναφέρεται σε διαμέρισμα β ορόφου κλπ κλπ..

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

 1. Ναι έιναι αυτό που κυκλοφορεί εδώ και το βρίσκεις και στο google με μια αναζήτηση "Προσάρτημα ΠΕα" απο το buildingcert

 

 2. Ναι αλλά την όποια αλλαγή κάνεις στα στοιχεία γράψτην κάτω στο παροράματα, δλδ πές το προσάρτημα του πεα με α.π..... γίνεται για ορθή προσδιορισμό του διαμερίσματος το οποίο είναι διαμέρισμα 2ου ορόφου, με αριθμό 15, πρώτη πόρτα δεξιά , αυτή με το κουδουνάκι το μπλέ.. :smile:  :smile:  καταλαβαίνεις το χιούμορ μου , εννοώ οτι θα γράψεις οτι σου είπανε απο την τράπεζα .

 

3. Εγώ καλού-κακού τα ξαναγράφω, τα κάνεις ενα copy-paste δεν είναι μεγάλος μπελάς..ϊσως και να μην χρειάζονται αλλά εγώ πάντως τα συμπληρώνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Σε εξοικονόμηση κατ' οίκον, μου έστειλαν παρατήρηση από την τράπεζα για τον λόγο ότι το ΠΕΑ αναφέρει συνολική επιφάνεια 107.77 τ.μ. και θερμαινόμενη επιφάνεια 107.78 τ.μ. Στα παραρτήματα έχω γράψει 107.78 τ.μ. Από την τράπεζα μου ζήτησα προσάρτημα άλλα θα ήθελα και την γνώμη σας μήπως να κάνω ανάκληση του ΠΕΑ?

 

Off-topic: 2η ερώτηση: Από την τράπεζα είναι λίγο υπερβολικοί ή εγώ πολύ μπακάλης? Θέλω να πω... 0.01 τ.μ.?? 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και προκειται για σφαλμα εκ παραδρομης να υποθεσω

Δε θα σου κανουν αποδεκτη την ανακληση για κατι τετοιο

Προχωρα σε προσαρτημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.