Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι

μια απορία.Μου ζητείται να κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ σε κτίριο προ του 55 στο οποίο υπάρχει υπόγειο ,ισόγειο και όροφος που είναι κατοικία.Εμένα μου ζητείται για το ισόγειο το πιστοποιητικο  που θα λειτουργεί ως κατάστημα.(παλαιότερα λειτουργούσε ως ειρηνοδικείο).Μπορώ να εκδόσω πιστοποιητικό μόνο για το ισόγειο που μου ζητήθηκε?Ανεξάρτητα αν έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών? Ναι  Επίσης οι αμοιβές για τα καταστήματα από οτι έχω διαβάσει είναι στα 2.5 ε/τμ και το ελάχιστο 300 ευρώ?Δλδ αν είναι 70 τμ το κατάστημα η αμοιβή δεν είναι 175 ευρω αλλά 300? Ναι 300 + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 8 months later...

Καλημέρα συνάδερφοι,

 

μια απορία έχω, για ενοικίαση χώρου για χρήση σαν αποθήκη φαρμάκων απαιτείται Π.Ε.Α.; Έχω την εντύπωση ότι για αποθήκη δεν απαιτείται απλά μήπως λόγω των φαρμάκων υπάρχει κάποια διαφοροποίηση; Στο μισθωτήριο θα πρέπει να αναγράφεται ξεκάθαρα η χρήση σαν αποθήκη φαρμάκων για να δικαιολογηθεί πιθανή μη απαίτηση Π.Ε.Α. ;

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμπλήρωση στο προηγούμενο από ότι κατάλαβα είναι σαν υποκατάστημα φαρμακευτικής για εμπορία, αποθήκευση και διανομή φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για αποθήκευση όχι δεν απαιτείται.

 

Για εμπορία ναι αν πουλάει λιανικά στο χώρο, για χοντρική πώληση οχι.

Link to comment
Share on other sites

Λιανική σίγουρα όχι, οπότε είτε χονδρική είτε απλα αποθήκευση και διανομή λογικά δεν χρειάζεται...

Ευχαριστώ dib!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ο πελάτης επεστρεψε από λογιστή με άλλον τιτλο επιχείρισης....

ΧΟΝΔΡΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

για αυτό χρειάζεται ΠΕΑ ή όχι δεδομένου ο΄τι στην ουσία το χονδρικό εμπόριο γίνεται με έδρα αποθήκη κατά κανόνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.