Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

Σε μένα ήταν ο ίδιος και είχε συνενώσει 3 σε 1...Ολο το ισόγειο.

Στην περίπτωσή σου θα έβαζα και τους δύο με το αντίστοιχο ποσοστό τους πχ 50-50. Στο αρχικό όνομα αυτού που ενδιαφέρεται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!! Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα από την αρχή αλλά χάθηκα και δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να διαβάσω και τις 20 σελίδες...

Έχω περίπτωση ακινήτου με ισόγειο κατάστημα και 2 οροφοδιαμερίσματα. Το ισόγειο και ο 1ος όροφος έχουν νομιμοποιηθεί με το νόμο Τρίτση, ενώ ο 2ος όροφος κατασκευάστηκε μεταγενέστερα και είναι αυθαίρετος. Μου έχει ζητηθεί ΠΕΑ για το διαμέρισμα του 2ου ορόφου, υπάρχει πρόβλημα με το γεγονός ότι δεν έχει γίνει κάποια πράξη νομιμοποίησης; 

Σε περίπτωση που προχωρήσω με την έκδοση του ΠΕΑ, τί συμπληρώνω στο πεδίο που αφορά στην άδεια κατασκευής; Και κάτι άλλο, σαν έτος κατασκευής νοείται το 2000 που έπεσαν τα μπετά του 2ου ορόφου ή το 2004 που ολοκληρώθηκε η κατασκευή και κατοικήθηκε (σύμφωνα πάντα με τον ιδιοκτήτη);

Αν έχει απαντηθεί ξανά το ίδιο ερώτημα παραπάνω, ζητώ συγγνώμη για την επανάληψη...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις εσυ ως Μηχανικος κανενα θεμα με τη νομιμοτητα η μη του κτηριου

Τωρα για την καταχωρηση της πολεοδομικης αδειας οι αποψεις διιστανται....

Θα διαλεξεις ενα εκ των δυο

α. Θα το δηλωσεις ως προτερο του 1983 δεδομενου οτι δεν υφισταται ουτε αδεια ουτε νομιμοποιηση

β. Θα δηλωσεις οτι ειναι μεταγενεστερο του 1983 αλλα στην εκδουσα αρχη θα γραψεις "Δεν υπαρχει Ο.Α" και σε χρονολογιες θα αφησεις παυλες

Δεν ξερω ποιο ειναι το ορθοτερο

Στο ετος κατασκευης ο,τι και να βαλεις, ελαχιστη σημασια εχει...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!

Η υπόλοιπη κατασκευή είναι προγενέστερη του 1983 με νομιμοποίηση, αλλά μπορώ να θεωρήσω ότι αυτό αφορά όλο το κτήριο τη στιγμή που γνωρίζω ότι ο 2ος όροφος έγινε μετά το 2000; Από την άλλη τα κενά και οι παύλες δε μου πολυκάθονται όμορφα...

Σε σχέση με το έτος κατασκευής το μόνο που σκεφτόμουνα είναι το τί θα μπορούσε να δηλωθεί σε ενδεχόμενη νομιμοποίηση, ώστε να μην υπάρχει θέμα. Όχι ότι θα κάνει κανείς συσχετισμό με το ΠΕΑ, απλά θα μ' άρεσε να συμπίπτει με ότι θα δήλωνε σε αυτή την περίπτωση ο ιδιοκτήτης.

Και κάτι τελευταίο αν δε σε κουράζω... Στα U των τοιχοποιιών τί βάζω τη στιγμή που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει θερμομόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε έτος κατασκευής 2004 αφού σου είπε έτσι ο ιδιοκτήτης...Ετος κατασκευής μιλάμε πάντα για έτος αποπεράτωσης...

Για τα υπόλοιπα όπως σου είπε ο συνάδελφος.

 

Αφού το διαμέρισμα είναι αμονωτο και το γνωρίζεις, βάλε τα U από τον πίνακα. Για σκυρόδεμα 3,4 για τοιχοποιία 2,2 (αν δεν έχεις κάτι άλλο σαν υλικά κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

αδεια του 2001

κατα την μελετη θμονωσης εχει

 

Κ

ανοιγματα 3,2

κολωνες Δοκ 0,41

τοιχωπ 0,376

τα οποια εχει κ στους ΜΘΧ   :shock:  :?:  :shock:   ( ?!?!?!?! )

 

εκανα

χ 1,16 = Uα , Uκ, Uτ .....

 

το θεμα ειναι οτι μου βγαινει Δ κ με σεναριο ηλιακου παει .... Β+

δεν ειναι λιγο ... καπως????

σε μια ματια στα δοκαρια δε προκυπτει απο τα παχη Θμονωση

να το επιβαρυνω? διοτι δε μου φενεται λογικο .. βεβαια ΚΑΠΟΙΟΣ υπεγραψε οτι εφαρμοστηκε λολ

 

γνωμες?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

να &%^#&^*^%^ εγω μελετες θμονωσης

καθομαστε και σκαμε για ποινες στα πεα

αμα ξεφυγει ποντος απο σκιαση

και η μιση ελλαδα καθαρησε με ενα προστιμο

 

ξεχασα να πω οτι .... εχει μποιλερ 2πλης λολ

και η μελετη θμανσης τουμπανο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.