Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάθροιση κοινού δε βλέπω να υπάρχει σαν επιλογή... Είμαι κάπου μεταξύ Καφενείου και Εστιατορίου νομίζω... Η χρήση είναι πληροφοριακό στοιχείο κι όχι ουσιαστικό φαντάζομαι... Απλά θέλω να είμαι εντάξει με ότι δηλώσω!!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση παίζει μεγάλο έως τεράστιο ρόλο στα αποτελέσματα. Ανάλογα τη χρήση. Δεν είναι καθόλου πληροφοριακό στοιχείο. Είναι ουσιαστικότατο.

Αν δεν έχει κατασταλάξει ούτε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης για το πως θα το χρησιμοποιεί (το πρωϊ καφέ και αν έρθει και κανένας θα βγάζω και μεζέ ή κάτι τέτοιο) ρώτησέ τον για τα ωράρια λειτουργίας. Και έτσι θα αποφασίσεις αν θα το βάλεις καφενείο ή εστιατόριο.

Υπάρχουν βέβαια και τα καθαρά ουζερί πέρα κάθε αμφιβολίας (κι αν φέρει καλό τσίπουρο να πας) που τα περνάς αβλεπί σαν εστιατόρια.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας!!

Νόμιζα ότι στο αρχικό στάδιο της δήλωσης στο buildingcert δεν έχει και τόση σημασία, ότι μπορώ να το αλλάξω στην πορεία, αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρη και θέλω να το κάνω σωστά δεν το 'χω προχωρήσει ακόμα... Ο χώρος ήταν καφέ/παμπ και θα γίνει ουζερί κανονικό (ας το πω έτσι), επομένως αφού πάω σύμφωνα με τη χρήση για την οποία εκδίδω το ΠΕΑ θα το δηλώσω ως εστιατόριο. Ξεκαθάρισε το μυαλό μου!!

 

Συγγνώμη αν ρωτώ αυτονόητα, αλλά είναι η πρώτη φορά που εκδίδω ΠΕΑ σε χώρο που έχει άλλη χρήση, εκτός της κατοικίας και αγχώθηκα λιγάκι!!

Link to comment
Share on other sites

rinio, δεν μπορείς να αλλάξεις την κύρια χρήση που δίνεται από το buildingcert.

Αυτό που μπορείς να αλλάξεις είναι της ζώνης.

Πρόσεξέ το αυτό. Αν κάνεις κανένα λάθος, τα αποτελέσματα καταναλώσεων θα σου βγούνε άλλα ντάλλων.

Η κύρια χρήση μπορεί να είναι π.χ. κέντρο υγείας.

Μέσα όμως στο κέντρο υγείας μπορεί να έχεις περισσότερες από μία ζώνες. π.χ. κέντρο υγείας, γραφεία, βοηθητικούς χώρους κλπ

Συνήθως έχουμε κύρια χρήση π.χ. κατάστημα (από buildingcert) και μία ζώνη με χρήση κατάστημα.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.

Διάβασε καλά την ΤΟΤΕΕ1 κεφ. 2.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σαφέστατος κι ομολογώ πως δεν το γνώριζα ότι δεν αλλάζει!! Ορίζω την κύρια χρήση στο buildingcert και επιμερίζω τις χρήσεις ανά θερμική ζώνη στο πρόγραμμα, σωστά; Επομένως, το δηλώνω εστιατόριο, αφού πρώτα ανατρέξω στον ΤΟΤΕΕ 1 - κεφ. 2 για να τα ξεδιαλύνω στο μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

<<Επιμερίζεις τις χρήσεις ανά θερμική ζώνη>> ή κάτι τέτοιο, μόνο αν χρειάζεται. Δηλαδή αν υπάρχει λόγος να χωριστεί το κτίριο σε παραπάνω από μία ζώνη.

Τέλος πάντων. Προχώρατο και εδώ είμαστε.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

τοιχος επιχρυσμενος και απο 2 οψεις χωρις μονωση 2,2

με μαρμαροποδια 2.25 απο μεσα ομως θεωρειται επιχρυσμενο ετσι? ή οχι ? λολ

Link to comment
Share on other sites

Κι εσυ κατι αποριες που χεις...

Εστω οτι θεωρεις πως ειναι επιχρισμενο κι επειτα στρωνεται η επενδυση μαρμαρου

 

Ποσες πιθανοτητες δινεις να ερθει επι τοπου ελεγχος και να διαταξει το ξηλωμα των μαρμαρων για να διαπιστωσει αν οντως επιχριστηκε η επιφανεια η οχι?  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.