Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

Πάνω σε αυτό που ανέφερε ο thntoumas περί νομιμοποιητικού εγγράφου/πράξης. έχει κανείς ποτέ κάνει οριστική υποβολή για καρα-αυθαίρετο κτίριο για ενοικίαση; Καταρχήν το δέχεται το σύστημα να δηλώσεις π.χ. έτος κατασκευής 1998 (κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη πάντα) αλλά να μην καταχωρηθεί καμία οικοδομική άδεια ή τακτοποίηση-νομιμοποίηση (αφού μιλάμε για εντελώς αυθαίρετο που δεν έχει γίνει κάποια κίνηση από τον ιδιοκτήτη για την τακτοποίησή του);

Και έστω ότι γίνεται δεκτό από το σύστημα. Όσον αφορά τους συντελεστές θερμοπερατότητας των αδιαφανών δομικών στοιχείων, τι γίνεται; Αφού δεν υπάρχει άδεια, επομένως δεν έχει κατατεθεί πουθενά καμιά μελέτη θερμομόνωσης, ώστε να αμφισβητηθεί ή να ακολουθηθεί. Μπορεί ωστόσο να έχει εφαρμοστεί (επαρκής ή πλημμελής) θερμομόνωση στα αδιαφανή δομικά στοιχεία. Όμως παραστατικά (δελτία αποστολής, τιμολόγια κ.λπ) δεν υπάρχουν και βέβαια για τρυπάνια, θερμοκάμερες και αισθητήρια με καταγραφικά ούτε λόγος να γίνεται.

Τι στην ευχή κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου έχει τύχει τελείως αυθαίρετο...

Αλλά πρίν ~2 μήνες έκανα αυθαίρετο το οποίο είχε πάει στο Ν 4014 και πέρασα τον αριθ. πρωτ. στα έγγραφα.

Μελέτη θερμομόνωσης εννοείται δεν υπήρχε και μου είπε οτι είχε βάλει 5άρι στους τοίχους και κολώνες - δοκάρια και δάπεδο αμόνωτο (ισόγειο).

Τον έβαλα και υπέγραψε υπ. δήλωση με γνήσιο υπογραφής γι΄αυτά που μου είπε...και είμαι οκ (έτσι πιστεύω :sad: )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις (νέα αυθαίρετα) τους ζητάω Υ. Δήλωση ότι είναι πριν το 83 και ξεμπερδεύω. Αλλωστε ...που να ξέρω εγώ πότε κατασκευάστηκε ?

Οποιος δεν φέρει ..δεν έχει ΠΕΑ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα συνάδελφοι
 
Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση ισογείου χώρου στην οικοδομική άδεια φαίνεται

ένα ενιαίο κατάστημα ενώ στην πραγματικότητα και νομικά είναι δύο καταστήματα εδώ

και χρόνια. Μπορεί να βγει πιστοποιητικο ενεργειακής απόδοσης για το ένα από τα

δύο καταστήματα ή πρέπει να προηγηθεί τακτοποίηση με 4178; (Διαμερισμάτωση)
 

και μετά να βγει το ΠΕΑ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ενω το αναποδο?. Ειναι στην οικοδομικη αδεια 2 καταστηματα αλλα εχει γκρεμιστει ο μεσοτοιχος και ενοικιαζεται εδω και χρονια ως ενα...μπορει να βγει ΠΕΑ? Οι ιδιοκτητες ειναι διαφορετικοι. πως τους δηλωνω?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.