Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

Αν στο μισθωτηριο αναφερεται ως αποθηκη δεν θα χρειαστει το ΠΕΑ. Παρολαυτα εννοειται οτι μπορεις και να το βγαλεις διοτι μπορει μελλοντικα να χρειαστει στον ιδιοκτητη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόκειται να εκδοθεί ΠΕΑ για ενοικίαση μιας κατοικίας. Είναι ισογεια μονοκατοικία με άδεια του 1961, 108 τμ.  Στο ιδιο οικόπεδο υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη.

 

Στο ΠΕΑ φαίνονται τα τετραγωνικά της κατοικίας μόνο;

 

Στο συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού φαίνονται 113 τμ, ενώ τα πραγματικά της κατοικίας είναι πράγματι 108... :confused:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να εκδοθεί ΠΕΑ για ενοικίαση μιας κατοικίας. Είναι ισογεια μονοκατοικία με άδεια του 1961, 108 τμ.  Στο ιδιο οικόπεδο υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη.

 

Στο ΠΕΑ φαίνονται τα τετραγωνικά της κατοικίας μόνο;  ΝΑΙ

 

Στο συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού φαίνονται 113 τμ, ενώ τα πραγματικά της κατοικίας είναι πράγματι 108... :confused:   

 

Δεν σε απασχολεί τι λέει το συμβόλαιο, αλλα πόσα τμ μέτρισες εσύ τη κατοικία... και γι΄αυτά θα κάνεις το ΠΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω 1.) απαιτείται ΠΕΑ(για την αποθηκη) όταν ενα κατάστημα ή μια εταιρειά εχει εδρα σε μια α περιοχή και νοικιάζει και μια αποθηκη 60τ.μ σε μια αλλη απλώς για να αποθηκευει προιόντα;

2)σε ποιές περιπτώσεις ακριβώς για αποθήκη και γκαράζ δεν απαιτείται ΠΕΑ;

Y.Γ ουσιαστικά δεν καταλαβαίνω την κυρια χρήση ποιά θεωρείται σε αποθήκη

 

ένα μικρό bump, γιατί μου έτυχε η εξής περίπτωση:

ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ.

έχει αποθήκη από κάτω (60 τμ) με ξεχωριστή είσοδο, και δεν επικοινωνούν εσωτερικά

η ιδιοκτήτρια μου είπε βέβαια ότι τα νοικιάζει πακέτο, αλλά έχω την αίσθηση ότι ΠΕΑ για την αποθήκη δε χρειάζεται, αφού και στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, η αποθήκη νοικιάζεται χωριστά 

ουσιαστικά πρέπει να κάνει 2 ενοικιαστήρια, έτσι δεν είναι ; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως μπορούν να ενοικιαστούν με ένα ενοικιαστήριο αλλά θα πρέπει να αναγράφει πως πρόκειται για κατάστημα 70μ² και αποθήκη 60μ². Και αφού οι αποθήκες δεν απαιτούν ΠΕΑ (αν δεν έχω χάσει επεισόδια) το ΠΕΑ που θα κάνεις θα αφορά μόνο το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.