Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

Δεν είναι άκυρο το ΠΕΑ χωρίς σενάριο, όυτε στην ενοικίαση ούτε στην πώληση...Από κει και πέρα είναι σωστό και λογικό να υπάρχει τουλάχιστον ένα σενάριο άσχετα αν δεν υλοποιηθεί ποτέ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ανησυχείς. Στο πρώτο μου ΠΕΑ - ήταν για το "εξοικονομηση κατ'οίκον"- από άγνοια δεν έβαλα σενάρια και τελικά ο πελάτης πήρε και τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μοναδικο ΠΕΑ που εξεδωσα χωρις σεναριο ηταν αυτο της 2ης επιθεωρησης για το εξοικονομω...

 

Σε ολα τα αλλα κατι θα βαλω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.. Μία διευκρίνιση θέλω αν μπορείτε, γιατί με τις ελληνικές υπηρεσίες δε βγάζεις άκρη.... Μου ήρθε πελάτης για έκδοση πιστοποιητικού σε ολόκληρη πολυκατοικία με διαμερίσματα που ενοικιάζονται. Αυτό που τον συμφέρει είναι να βγει ένα πιστοποιητικό για όλο το κτίριο. Εντάξει μέχρι εδώ. Το θέμα είναι ότι ο πελάτης πήγε στην εφορία και του είπανε ότι για να του θεωρήσουν το μισθωτήριο ενός διαμερίσματος, πρέπει να έχει πιστοποιητικό για το διαμέρισμα και όχι για όλο το κτίριο... Αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στη νομοθεσία! Αφού έχεις πιστοποιητικό για την πολυκατοικία, αυτό ισχύει και για κάθε ένα διαμέρισμα σε αυτήν. Έτσι δεν είναι? Εγώ κάνω τόσο λάθος ή αυτοί κάνουν ό,τι θέλουν??

Link to comment
Share on other sites

αυτοί κάνουν ότι θέλουν αλλά δεν υπάρχει καμιά περίπτωση στο συγκεκριμένο θέμα να τούς περάσει να τού το βγάλεις του πελάτη συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωμενοι να σου το δεχθουν... Εχεις δικαιωμα να βγαλεις ειτε για το διαμερισμα ξεχωριστα ειτε για ολοκληρο το κτηριο....

Αν βγαλεις για το κτηριο, προφανως και θα αφορα ΚΑΙ το διαμερισμα σου....

Μην ενδωσεις... Τη δουλεια σου δεν την ξερει κανενας καλυτερα απο σενα τον ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να της πας τις δύο εγκυκλίους (2279-22/12/2010 & 382/12/01/2012)

που γράφουν ρητά "... των κτιρίων αποθήκευσης ...".

 

Βέβαια είπαμε κάθε υπηρεσία ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν,

για παράδειγμα σε δικό μου πελάτη έχουν ζητήσει στην ΔΟΥ να κρατήσουν το πρωτότυπο ΠΕΑ

παρόλο που η αντίστοιχη εγκύκλιος λέει ότι απλώς προσκομίζεις το αντίστοιχο ΠΕΑ "... για επίδειξη στην ΔΟΥ ..." .

Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογικη ζητησε ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ της εφοριας να κρατησει επισημο εγγραφο του διαμερισματος, το οποιο εχει και δεκαετη ισχυ κιολας...?

Δεν παμε καλα με φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.