Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Αφού το δήλωσες άλλη κατοικία μην αγχώνεσαι. Εάν έβαζες α' κατοικία τότε θα είχες ένα σοβαρό λόγο να ζητήσεις και τις προηγούμενες δηλώσεις Ε9

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοούσα αν θα πρέπει να σκανάρουμε ολόκληρη την αεροφωτο ή το τμήμα που μας ενδιαφέρει (π.χ. σε κύκλο κόκκινο το οικοδομικό τετράγωνο με το ακίνητο) σε μέγεθος Α4 και ίσως και σε αλλο Α4 σκαναρισμένη την σφραγίδα της υπηρεσίας (π.χ. ΓΥΣ) στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία λήψης (που είναι και το "ζουμί")

 

Προσωπικά παίρνω πάντα "σαρωμένες" αεροφωτογραφίες.

Τυπώνω ένα κομμάτι που με ενδιαφέρει σε όσο μεγαλύτερη μεγέθυνση μπορώ (το βάζω στο φάκελο με τα υπόλοιπα έγγραφα - σχέδια, μαζί με το CD του ΟΚΧΕ, το έγγραφο ΟΚΧΕ για διαθεσιμότητα και φωτοτυπία του αντίστοιχου τιμολογίου ΟΚΧΕ).

Επίσης "σώζω" το κομμάτι αυτό σε pdf (αφού το μικρύνω σε μέγεθος).

Συγχωνεύω τέλος το pdf με ένα σκαναρισμένο έγγραφο της απάντησης του ΟΚΧΕ και το "ανεβάζω" στο σύστημα του ΤΕΕ.

Ταυτοχρόνως στην τεχνική έκθεση αναφέρω και τον αριθμό της Α/Φ του ΟΚΧΕ που υπέβαλα στο σύστημα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά παίρνω πάντα "σαρωμένες" αεροφωτογραφίες.

Τυπώνω ένα κομμάτι που με ενδιαφέρει σε όσο μεγαλύτερη μεγέθυνση μπορώ (το βάζω στο φάκελο με τα υπόλοιπα έγγραφα - σχέδια, μαζί με το CD του ΟΚΧΕ, το έγγραφο ΟΚΧΕ για διαθεσιμότητα και φωτοτυπία του αντίστοιχου τιμολογίου ΟΚΧΕ).

Επίσης "σώζω" το κομμάτι αυτό σε pdf (αφού το μικρύνω σε μέγεθος).

Συγχωνεύω τέλος το pdf με ένα σκαναρισμένο έγγραφο της απάντησης του ΟΚΧΕ και το "ανεβάζω" στο σύστημα του ΤΕΕ.

Ταυτοχρόνως στην τεχνική έκθεση αναφέρω και τον αριθμό της Α/Φ του ΟΚΧΕ που υπέβαλα στο σύστημα.

Σε τι κλίμακα παίρνεις τις Α/Φ? Φαίνονται (με ικανοποιητική ευκρίνεια) τα κτίσματα που τακτοποιείς? Στο ζουμ δε χάνεται η ανάλυση? Γιατί έχω ακούσει ότι όταν δεν είναι ξεκάθαρο το τι φαίνεται, χρειάζεται φωτοερμηνεία η οποία είναι και κάπως ''αλμυρή''...

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκανάρει σε Α4 το στέλεχος και έχω τέσσερις σελίδες. Συνολικό μέγεθος των τεσσάρων αρχείων 2,66 ΜΒ σε jpeg. Με μετατροπή σε PDF γίνονται 1,22 ΜΒ, ελαφραίνει το αρχείο

Για μετατροπή/ενσωμάτωση των τεσσάρων PDF σε ένα έχει κάποιος κάποιο λινκ γιατί αυτό που κατέβασα το Batch PDF Merger βγάζει και το λογότυπο επάνω στις σελίδες.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Για αλλαγή χρήσης τι αποδεικτικά παλαιότητας χρησιμοποιείτε??? Με α/φ δε φαίνεται κάτι,και αν δεν έχει συνδεθεί με ΔΕΗ....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κλίμακα παίρνεις τις Α/Φ? Φαίνονται (με ικανοποιητική ευκρίνεια) τα κτίσματα που τακτοποιείς? Στο ζουμ δε χάνεται η ανάλυση? Γιατί έχω ακούσει ότι όταν δεν είναι ξεκάθαρο το τι φαίνεται, χρειάζεται φωτοερμηνεία η οποία είναι και κάπως ''αλμυρή''...

 

Από 1:4000 έως το πολύ 1:10000 φαίνονται ικανοποιητικά καθαρά.

Τα αρχεία βεβαίως είναι τεράστια (μου έτυχε αρχείο αεροφωτογραφίας 280Μb (ανοίγουν πολύ δύσκολα).

Κάνεις ζουμ μέχρι εκεί που ..."σε παίρνει".

Τυπώνεις σε κατάστημα εκτύπωσης φωτογραφιών (κι όχι στους δικούς Μας printer).

Φωτοερμηνεία αν θέλουν ....ας κάνουν μόνοι τους!!!! Εγώ βλέπω αυτό που πρέπει να δω!!!!

 

Φυσικά, ένα θέμα είναι το κόστος!!! Συμφωνία extra με τον κάθε πελάτη για όλη τη διαδικασία 100 ευρώ, διαφορετικά να πάει να φέρει αυτός.... Κοστίζει 73,80 μείον το ΦΠΑ = 60 ευρώ, και 3 ευρώ το φωτογραφικό κατάστημα.

Αν δουλεύεις σε συγκεκριμένες περιοχές, με 5 - 6 αεροφωτογραφίες καλύπτεις πολλές δηλώσεις.

Συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Από 1:4000 έως το πολύ 1:10000 φαίνονται ικανοποιητικά καθαρά.

Τα αρχεία βεβαίως είναι τεράστια (μου έτυχε αρχείο αεροφωτογραφίας 280Μb (ανοίγουν πολύ δύσκολα).

Κάνεις ζουμ μέχρι εκεί που ..."σε παίρνει".

Τυπώνεις σε κατάστημα εκτύπωσης φωτογραφιών (κι όχι στους δικούς Μας printer).

Φωτοερμηνεία αν θέλουν ....ας κάνουν μόνοι τους!!!! Εγώ βλέπω αυτό που πρέπει να δω!!!!

 

Φυσικά, ένα θέμα είναι το κόστος!!! Συμφωνία extra με τον κάθε πελάτη για όλη τη διαδικασία 100 ευρώ, διαφορετικά να πάει να φέρει αυτός.... Κοστίζει 73,80 μείον το ΦΠΑ = 60 ευρώ, και 3 ευρώ το φωτογραφικό κατάστημα.

Αν δουλεύεις σε συγκεκριμένες περιοχές, με 5 - 6 αεροφωτογραφίες καλύπτεις πολλές δηλώσεις.

Συμφέρει....

 

Στα 100 € αναφέρεσαι φαντάζομαι στο κόστος των Α/Φ και όχι της φωτοερμηνείας, γιατί αυτή πρέπει να κάνει κανά 200άρι +...!!! Προτιμάς ΟΚΧΕ ή ΓΥΣ γενικά, έχεις άποψη ποιο είναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.