Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο σύστημα στο σημείο που ζητάει ΥΔ ιδιοκτήτη, τι εννοεί ΥΔ παλαιότητας, την ΥΔ που έχει στο site το ΥΠΕΚΑ (παρ.4 αρθρ.23, Ν.4014/11), και τα δύο συγχρόνως? Πρέπει να είναι ολα σφραγισμένα από το κεπ? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι πιστεύω, αλλά "φοβάμαι" την περίπτωση του 2% (αν δεν κάνω λάθος) που θα ελεγχθούν από τις πολεοδομίες....

Καλή συνέχεια!

ειναι 5%

και εγω εχω περιπτωση που ο ιδιοκτητης αγορασε διαμερισμα και θα το βαλει φετος στο Ε9.

Για την ακριβεια θα κανει τωρα, για πρωτη φορα Ε9, καθως δεν ειχε μεχρι τωρα κανενα περουσιακο στοιχειο!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μετεωρίτης που ενδέχεται να μην έχει καμία λογική...

 

Ως απόσπασμα ρυμοτομικού για εντός σχεδίου με κτηματολόγιο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το κτηματολογικό απόσπασμα από το ΚΑΕΚ του ακινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν κτηματολογικό απόσπασμα αλλά απόσπασμα ρυμοτομικού....

Αρα θεωρώ πως όχι...

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να το πω λίγο διαφορετικά, δεν πρόκειται να σταματήσω να δηλώσω ένα αυθαίρετο με το ν.4014, αν δεν δηλώνεται στο Ε9.

Για μένα κριτήριο δήλωσης θα αποτελεί πάντα αν εντάσσεται στις εξαιρέσεις της παραγραφου 2 του άρθρου 23, τίποτε άλλο.

και εγω εχω περιπτωση που ο ιδιοκτητης αγορασε διαμερισμα και θα το βαλει φετος στο Ε9.

Για την ακριβεια θα κανει τωρα, για πρωτη φορα Ε9, καθως δεν ειχε μεχρι τωρα κανενα περουσιακο στοιχειο!

 

Σύμφωνα με τον νόμο πρέπει να δηλώνεται το ακίνητο (=η γη) που υπάρχει το αυθαίρετο. Το ίδιο το αυθαίρετο κατά 99% δεν θα υπάρχει στο Ε9! :smile:

Έχω περίπτωση κατοίκου εξωτερικού που δεν έχει κάνει ποτέ της Ε9.

Ε, εάν τελικά χρειαστεί, θα κάνουμε τώρα εκπρόθεσμο Ε9 με πρόστιμο 50€ (νομίζω) για τη γη που είχε αγοράσει τότε και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα δεν έχει τελεσιδικίσει η απόφαση του ΣτΕ, μπορούμε να υποβάλουμε κανονικά ΥΔ ιδιοκτήτη για την παλαιότητα, και αν τελεσιδικίσει από Σεπτέμβριο ας μας τα ζητήσουν τα δικαιολογητικά. Σωστά?

 

Έχει ακούσει κανείς πότε θα φτιάξουν το σύστημα της Β' φάσης, γιατί ακόμα μου ζητάει ως δικαιολογητικό το διάγραμμα κάλυψης σε μή οικοδομήσιμο γήπεδο (εκτός σχεδίου μία άρτιο & μή οικοδομήσιμο)...

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.