Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Μπορεί και να είναι έτσι όπως το λες.

Μου έχει τύχει περίπτωση, στην οποία ο ιδιοκτήτης είναι ναυτικός σε καράβι που ταξιδεύει συνέχεια στον ατλαντικό. Του έστειλα τα έγγραφα με e-mail, τα πήρε στο καράβι, τα τύπωσε, τα θεώρησε για το γνήσιο της υπογραφής ο καπετάνιος και μου τα έστειλαν με courier από το πρώτο λιμάνι που έπιασαν (Βενεζουέλα). Μαζί μου έστειλαν και ένα έγγραφο του Υπουργείου με βάσει το οποίο ο καπετάνιος αποτελεί "δημόσια αρχή" πάνω στο καράβι που ταξιδεύει.....

Ίσως το ίδιο να γίνεται και για τους Πρέσβεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω κάποιες ερωτήσεις, κυρίως ως προς τη διαδικασία συγκέντρωσης και οργάνωσης των αρχείων.

1) Τα αποδεικτικά παλαιότητας όπως λέει ο νόμος 4014, επισυνάπτονται μαζί με την υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη (''Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης'', άρθρο 24, 2 ,β). Πρακτικά δηλαδή πρέπει την υπεύθυνη δήλωση να την εννοποιήσουμε σε ένα PDF μαζί με τα αποδεικτικά παλαιότητας ή μπορούμε να 'ανεβάσουμε' 2 διαφορετικά αρχεία (ίσως ανευ σημασίας η ερώτηση θα πει κάποιος, απλά να δούμε τι κάνει η πλειοψηφία)

2) Τελικά έπειτα από τις διευκρινήσεις για το διάγραμμα κάλυψης, εσείς τι κάνετε΄? Δουλεύετε στο παλιό της αδείας δείχνοντας, σημειώνοντας και σφραγίζοντας τις παραβάσεις? Μπορούμε τελικά να κάνουμε καινούργιο ΔΚ? Και αν ναι, πρέπει να ανεβάσουμε και το παλιό της αδείας στην κατηγορία Οικοδομική Άδεια μαζί με τα υπόλοιπα που απαιτούνται σε αυτήν την κατηγορία?

3) Το απόσπασμα ρυμοτομικού δε μπαίνει/υπάρχει στο φάκελο αδείας, αρα προφανώς το βγάζω αντίγραφο από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι χωρίς ο.α. χρειάζεται τοπογραφικό εγσα και ας είναι εντός σχεδίου. Δεν το εμφανίζει στην λίστα με τα αρχεία, ενώ σε εκτός σχεδίου εμφανίζεται. Χρειάζεται για να ξέρω τι θα πληρώσω από κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα εντος σχεδίου θέλει απόσπασμα ρυμοτομικού και τοπογραφικό αδείας............στα εκτος χρειάζεται σε ΕΓΣΑ 87

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα δεν έχει τελεσιδικίσει η απόφαση του ΣτΕ, μπορούμε να υποβάλουμε κανονικά ΥΔ ιδιοκτήτη για την παλαιότητα, και αν τελεσιδικίσει από Σεπτέμβριο ας μας τα ζητήσουν τα δικαιολογητικά. Σωστά?

 

 

Κανείς καμία άποψη??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις προηγουμενα ποστ θα διαβασεις εκτενεστερα για αυτο το θεμα για μενα παντως μετα απο πολυ διαβασμα ψαξιμο και συζητηση με δικηγορους κατεληξα οτι επειδη αυτο που ανακοινωθηκε απο το στε δεν ειναι αποφαση της ολομελειας του ,εχει μεγαλυτερη ισχυει ο 4042/2012

Link to comment
Share on other sites

Στα εντος σχεδίου θέλει απόσπασμα ρυμοτομικού και τοπογραφικό αδείας............στα εκτος χρειάζεται σε ΕΓΣΑ 87

 

Δεν υπάρχει άδεια, σε περιπτώσεις εντός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια νομίζω ότο ήθελε εγσα, θυμάμαι νομίζω και μία διευκρίνιση στις ερωτοαπαντήσεις που είχαν βγει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις, κυρίως ως προς τη διαδικασία συγκέντρωσης και οργάνωσης των αρχείων.

1) Τα αποδεικτικά παλαιότητας όπως λέει ο νόμος 4014, επισυνάπτονται μαζί με την υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη (''Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης'', άρθρο 24, 2 ,β). Πρακτικά δηλαδή πρέπει την υπεύθυνη δήλωση να την εννοποιήσουμε σε ένα PDF μαζί με τα αποδεικτικά παλαιότητας ή μπορούμε να 'ανεβάσουμε' 2 διαφορετικά αρχεία (ίσως ανευ σημασίας η ερώτηση θα πει κάποιος, απλά να δούμε τι κάνει η πλειοψηφία)

2) Τελικά έπειτα από τις διευκρινήσεις για το διάγραμμα κάλυψης, εσείς τι κάνετε΄? Δουλεύετε στο παλιό της αδείας δείχνοντας, σημειώνοντας και σφραγίζοντας τις παραβάσεις? Μπορούμε τελικά να κάνουμε καινούργιο ΔΚ? Και αν ναι, πρέπει να ανεβάσουμε και το παλιό της αδείας στην κατηγορία Οικοδομική Άδεια μαζί με τα υπόλοιπα που απαιτούνται σε αυτήν την κατηγορία?

3) Το απόσπασμα ρυμοτομικού δε μπαίνει/υπάρχει στο φάκελο αδείας, αρα προφανώς το βγάζω αντίγραφο από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία, σωστά?

 

1. Σε διαφορετικά αρχεία.

2. Ναι στο της άδειας.

3. Σπανίως βρίσκεις "σχέδιο" Απόσπασμα Ρυμοτομικού σε φάκελο άδειας στην πολεοδομία. Απόσπασμα ρυμοτομικού υπάρχει πάντα στο τοπογραφικό διάγραμμα του φακέλου. Εδώ έχουμε ένα θέμα!!! Πάντως εγώ βάζω το τοπογραφικό της άδειας (που έχει απόσπασμα ρυμοτομικού). Αν θέλουν "ιδιαίτερο σχέδιο" μάλλον πρέπει να φτιάχνουμε (εύκολα). Ας πουν κι άλλοι απόψεις.

 

 

Μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι χωρίς ο.α. χρειάζεται τοπογραφικό εγσα και ας είναι εντός σχεδίου. Δεν το εμφανίζει στην λίστα με τα αρχεία, ενώ σε εκτός σχεδίου εμφανίζεται. Χρειάζεται για να ξέρω τι θα πληρώσω από κρατήσεις.

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.