Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

σε περίπτωση που τακτοποιήσουμε ακίνητο που ανήκει σε τρείς, αρκεί η εξουσιοδότηση του ενός?Η πρέπει να είναι όλα επί 3, τρείς εξουσιοδοτήσεις, 3 Ε9, κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως είναι αναγκαίο, αφού αναφέρονται και οι 3 στη δήλωση, τα έγγραφα κ.λπ. να είναι όλων.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι συνιδιοκτήτες και για τους συνιδιοκτήτες δε χρειάζεται καν η συνέναιση. Όποιος το δηλώνει και το πληρώνει αυτός τα καταθέτει τα εγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι συνιδιοκτήτες και για τους συνιδιοκτήτες δε χρειάζεται καν η συνέναιση. Όποιος το δηλώνει και το πληρώνει αυτός τα καταθέτει τα εγγραφα.

 

Eγώ πάντως κάνω μία εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη στο μηχανικό και βάζω τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες να εξουσιοδοτήσουν τον ιδιοκτήτη που μου έκανε εξουσιοδότηση. 'Ετσι τα έγγραφα τα υπογράφει μόνο ο ένας. Έτσι κάναμε και στο 3843. Ελπίζω να το εξήγησα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως κάνω μία εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη στο μηχανικό και βάζω τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες να εξουσιοδοτήσουν τον ιδιοκτήτη που μου έκανε εξουσιοδότηση. 'Ετσι τα έγγραφα τα υπογράφει μόνο ο ένας. Έτσι κάναμε και στο 3843. Ελπίζω να το εξήγησα καλά.

χάϊδω

δεν είναι το ίδιο (οι εξουσιοδοτήσεις μεταξύ των συν/τών-ανακαλούνται)

ενώ προς σε εσένα έχουν άλλη βαρύτητα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Eγώ σε περίπτωση συνιδιοκτησίας ζητάω όλα τα έγγραφα από όλους!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σε περίπτωση συνιδιοκτησίας ζητάω όλα τα έγγραφα από όλους!

 

Ίσως και να έχετε (ΚΑΝΑ και Ιάσωνα) δίκαιο. Εγώ πάντως ότι πήρα - πήρα δεν πρόκειται να ξαναζητήσω πάλι από την αρχή!!! Με τον 3843 εγώ έτσι έκανα, έτσι μου είχαν πει στη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

''Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατα-

σκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε

κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υ-

ποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι α-

παραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.''

Ν.4014/2011, άρθρο 24, παράγραφος 2, προς το τέλος

 

Όταν δεν ζητάς συγκεκριμένους συντελεστές, πχ κύρια και μοναδική κατοικία, τότε ακόμη και χωρίς συναίνεση γίνεται από όποιον θέλει.

 

Αλλά και να ζητάς, τότε πάλι χωρίς συναίνεση αρκεί να καλύπτεις τους όρους των συντελεστων

Edited by Thodoris4
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη προκαταβολικά αν έχει ξανασυζητηθεί.

 

Διαβάζοντας το "Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 & 4042/2012 (Αυθαίρετα, Βεβαιώσεις μεταβίβασης)"δεν

 

κατάλαβα ότι κάποιο από τα δικαιολογητικά αποτελεί και αποδεικτικό ημερομηνίας κατασκευής. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.