Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

εμενα η βασικη μου ερωτηση ειναι οταν παμε με βαση την αεροφωτογραφια που βλεπουμε στο κτηματολογιο που γραφει διπλα οτι ειναι απο την περιοδο 2007-2009 επομενως ειμαστε μεσα στο νομο πρεπει να παω και ΟΚΧΕ να παρω αποσπασμα ? δεν μπορω να σκαναρω αυτη που δινει μεσα απο το διαδικτυο σε μικρη αναλυση ?

 

Εγώ το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες μηπως το συνολικο ποσο μειον το παραβολο ειναι <400 ευρω. Πολυ πιθανο για αυτο να μην κανει την εκπτωση.

 

ναι αυτό συνέβη, το υπόλοιπο ήταν κάτι λιγότερο απο 400€,ευχαριστώ πολύ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις..τι χρειάζεται ?

 

Σε όσα αυθαίρετα έχω και είναι μόνο με λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις, στην υποβολή αρχείων δεν μου έχει τικαρισμένα για πληρότητα τα σχέδια κατόψεων και τομών και το ΦΕΜ μηχανικού.

 

Τελικά χρειάζονται σχέδια σε τέτοιες περιπτώσεις ?

 

Ο,τι δεν είναι τικαρισμένο για πληρότητα πρέπει να υποβάλεται ? Το ΦΕΜ γιατί άραγε δεν είναι τικαρισμένο ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

εμενα η βασικη μου ερωτηση ειναι οταν παμε με βαση την αεροφωτογραφια που βλεπουμε στο κτηματολογιο που γραφει διπλα οτι ειναι απο την περιοδο 2007-2009 επομενως ειμαστε μεσα στο νομο πρεπει να παω και ΟΚΧΕ να παρω αποσπασμα ? δεν μπορω να σκαναρω αυτη που δινει μεσα απο το διαδικτυο σε μικρη αναλυση ?

 

για οτι ειναι περα απο το 2004, δεν χρειαζεται νομιζω αποδειξη παλαιοτητας...αφου παει με τον μεγαλυτερο συντελεστη...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στις αεροφωτογραφίες, εγώ σκανάρω την μεγέθυνση που έχω πάρει απο ΟΚΧΕ ή ΓΥΣ και συντάσσω και μία απλή έκθεση φωτοερμηνείας και υποβάλλω και τα δύο αυτά. Η έκθεση είναι απλή αναφέρεται σε έυκολα αναγνωρίσιμα χαράκτηριστικά που εντοπίζονται στην αεροφωτογραφία, πρέπει όμως να αναφερθούν γιατί αλλιώς με μόνη την αεροφωτογραφία δεν μπορεί να ελέγξει κανένας τι και που είναι αυτό που ισχυριζόμαστε. Δεν έχω πιο σύνθετες περιπτώσεις που να χρειάζεται να απευθυνθώ σε εξειδικευμένο συνάδελφο, όλα είναι κλεισμένοι η/χ ή προσθήκες κατ' επέκταση. Εσείς τι κάνετε?

 

Επίσης, τελικά όταν έχουμε Ο.Α. και έχουμε σχεδιάσει την αυθαιρεσία πάνω στα εγκεκριμένα σχέδια, που πρέπει να ανεβάσουμε το αρχείο στο "Οικοδομική Άδεια (Στέλεχος, απόσπασμα ρυμ, τοπογραφικο κλπ)" ή στο "Κατόψεις"? Μήπως ένα αντίγραφο χωρίς την παρέμβασή μας στο "οικ. άδεια" και ένα με τις διορθώσεις στο "κάτοψη" ?

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση που αφορά τον τρόπο αντιμετώπισης του Δ.Κ....σε μια πολυκατοικία 5όροφη τακτοποιούμε κλεισμένο η.χ. σε οροφοδιαμέρισμα στον 3ο όροφο, σχετικά με το διάγραμμα κάλυψης, ''πειράζουμε''-διορθώνουμε τα ήδη υπάρχοντα πραγματοποιούμενα για τον όροφο αλλά και τα συνολικά πραγματοποιουμενα για το σύνολο της πολ/κιας, ή ξεχωριστά πάνω στο εγκεκριμένο σχέδιο αναφέρουμε μόνο ότι αφορά τον Γ όροφο? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω πάντα απο τον όροφο στον οποίο βρίσκεται η ιδιοκτησία που εξετάζω.

Στην περίπτωσή σου, πάνω στην σκαναρισμένη κάτοψη 3ου ορόφου

δείχνω την υπέρβαση δόμησης με ένα έγχρωμο ημιδιαφανές ραστερ,

γράφω δίπλα με διακριτό χρώμα τον υπολογισμό της εμβαδομέτρησης της υπέρβασης δόμησης και τον υπολογισμό του ποσσοστού της υπέρβασης δόμησης ως προς το σύνολο της προβλεπόμενης απο την ΟΑ.

Αλλά και στο ΔΚ ομοίως, δηλ. κάνω copy paste ακριβώς τα ίδια απο την κάτοψη στο ΔΚ (στην κλίμακα του ΔΚ εννοείται).

Κάπου στο πλάι κολλάω και την σκαναρισμένη σφραγιδουπογραφή μου (αρχειάκι jpeg).

Με τομή δεν ασχολούμαι, σκανάρω και ανεβάζω την εγκεκριμένη σκαναρισμένη. Αν δεν υπάρχει τότε θα σκιτσάρω μια σε 1/100.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η θερμομόνωση ήταν υποχρεωτική σε κτήρια πριν το 1979? Έχω ένα λυόμενο εκ μπετόν το οποίο δεν έχει θερμομόνωση και σκέφτομαι να δικαιολογήσω ότι κατασκευάστηκε πριν το 1979 (πραγματικότητα είναι 1974-76) λέγοντας το παραπάνω. Δεν έχω κάποιο αποδεικτικό ή κάτι τρανταχτό που να αποδεικνύει με σιγουριά το έτος κατασκευής. Την άδεια δεν τη βρήκα στην πολεοδομία και δεν έχει ούτε η ιδιοκτήτρια κάποιο χαρτί που να με βοηθάει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.