Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Επίσης, μην γράφεις συνέχεια μια "οποιαδήποτε άδεια".

Μια άδεια περίφραξης ή διαμόρφωσης ή οτιδήποτε άλλο, δεν αποτελεί ΑΔΕΙΑ για τα αυθαίρετα.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο απόλυτος, σε ένα νόμο που έχει τόσα κενά.

Δεν σου λέω να ταυτίζεσαι και απόλυτα με την Λεμπέση, και εγώ έχω κάποια σημεία που διαφωνώ μαζί της, αλλά όχι και έτσι.

 

 

Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι έχεις άδικο. Σύμφωνα με την ερώτηση 7 του Γ διευκρινιστικού :

 

«7. Η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας καθώς και οι κοινοτικές άδειες θεωρούνται οικοδομικές άδειες για τη συμπλήρωση του αντίστοιχου τετραγωνιδίου του «Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής..» ;

 

Ναι, η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και οι άδειες οικοδομής, που εκδόθηκαν από άλλες δημόσιες αρχές επέχουν θέση οικοδομικής άδειας, που εκδίδονται με συνοπτικές διαδικασίες.»

 

Το οποίο όμως δημιουργεί περαιτέρω ερωτήματα για το τι συμπληρώνεις για υπερβάσεις κάλυψης , δόμησης κλπ.

Edited by Stergios 070
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης, μην γράφεις συνέχεια μια "οποιαδήποτε άδεια".

Μια άδεια περίφραξης ή διαμόρφωσης ή οτιδήποτε άλλο, δεν αποτελεί ΑΔΕΙΑ για τα αυθαίρετα.

 

Αυτό που αναφέρεις είναι ορθότατο!

Link to comment
Share on other sites

Στην οδηγία για τα διαγράμματα κάλυψης αναφέρει ότι:

 

 

Αυτό το "υπό τη μορφή σχεδίου" που λέει πως το εννοεί? Θέλει το περίγραμμα του χώρου, κάποια κλίμακα, προδιαγραφές?

 

Και σε άδειες προ '83 αλλά χωρίς σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας κάνουμε νέο ΔΚ παρόλο που έχουμε το εγκεκριμένο της άδειας?

 

 

Αυτο είναι σωστό ερώτημα.Γιατί το υπάρχον Δ.Κ. να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς να υπάρχει σύσταση.Εγώ νομιζω ότι μπορεί.Υπάρχει αντίθετη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ετοιμάζω ένα αρχείο (word-πίνακα) με ανάλυση των εργασιών σύμφωνα με την εγκύκλιο του 90 και προσδιορίζω τον προϋπολογισμό.

πχ Κατασκευή κεραμοσκεπούς υποστέγου στον ακάλυπτο.

Γράφω στο τέλος έαν είναι μεγαλύτερος ή όχι από τις 5000€ και των αριθμό των παραβάσεων. Σφραγίζω και σκανάρω.

Link to comment
Share on other sites

Για καθε περιπτωση απαιτειτε μια ή δυο τομες? Επίσης αν υπάρχει αδεια δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο παλαιοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως κάνω 2 τομές.η άδεια μάλλον δεν κάνει για αποδεικτικό,εκτός περιπτώσεων όπως π.χ υπόγειο σε πολυκατοικία

Στέγαστρο ανοιχτό από 2 πλευρές που χρησιμοποιείται για θέση parking θα το βάζατε ΥΔ βοηθητικού ή αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ο δικηγόρος του post #1660 μου ζητάει να του προσκομίσω ΔΔΤΦΟ .

Τι στα κοματια να του στείλω αφού ακομα δεν έχει επισημοποιηθεί τίποτα? Σχέδιο-πρόταση είναι του ΤΕΕ προς το ΥΠΕΚΑ. Γιατί να δεσμευτώ εγώ για μια έκθεση, το περιεχόμενο της οποίας μπορεί να πρέπει να τροποποιηθεί ?

Link to comment
Share on other sites

 

Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι έχεις άδικο. Σύμφωνα με την ερώτηση 7 του Γ διευκρινιστικού :

 

«7. Η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας καθώς και οι κοινοτικές άδειες θεωρούνται οικοδομικές άδειες για τη συμπλήρωση του αντίστοιχου τετραγωνιδίου του «Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής..» ;

 

Ναι, η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και οι άδειες οικοδομής, που εκδόθηκαν από άλλες δημόσιες αρχές επέχουν θέση οικοδομικής άδειας, που εκδίδονται με συνοπτικές διαδικασίες.»

 

Μιλω για περιφράξεις και άλλες άδειες μικρής κλίμακας που δεν σχετίζονται με ανέγερση κτίσματος.

Δες σχετικά και την απάντηση του ΙΑΣΟΝΑ, με την οποία συμφωνώ.

 

Συνάδελφοι ο δικηγόρος του post #1660 μου ζητάει να του προσκομίσω ΔΔΤΦΟ .

Τι στα κοματια να του στείλω αφού ακομα δεν έχει επισημοποιηθεί τίποτα? Σχέδιο-πρόταση είναι του ΤΕΕ προς το ΥΠΕΚΑ. Γιατί να δεσμευτώ εγώ για μια έκθεση, το περιεχόμενο της οποίας μπορεί να πρέπει να τροποποιηθεί ?

 

Στην θέση σου δεν θα την έδινα με κανένα τρόπο.

ΔΕν κατάλαβα δηλαδή τι είναι οι δικηγόροι?

Δεν έχει εγκριθεί από το Υπουργείο η πρόταση του ΤΕΕ, συνεπώς να υπογράψεις κάτι τέτοιο ενέχει κάθε σχετικό κίνδυνο.

Η πρότασή μου είναι να είσαι κατηγορηματικά αντίθετος...

 

 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.