Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Εγώ έχω περίπτωση εντός σχεδίου με άδεια που έχει χαθεί το τοπογραφικό! Νομίζω ότι θα υποβάλλω τοπογραφικό ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω περίπτωση εντός σχεδίου με άδεια που έχει χαθεί το τοπογραφικό! Νομίζω ότι θα υποβάλλω τοπογραφικό ΕΓΣΑ.

 

Έχει χαθεί το τοπογραφικό ΟΧΙ η άδεια . Εφόσον ΥΠΑΡΧΕΙ το στέλεχος της άδειας ΔΕΝ απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό....

 

 

 

 

(από Λεμπέση και ΣΤ6)

 

 

 

 

Τοπογραφικό Εξαρτημένο Απαιτείται:

 

α) Για τις δηλώσεις αυθαιρέτων άρθ.24 παρ.2.β. & (Στ΄6): Στις περιπτώσεις που δεν

έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατό να ανευρεθεί … και

σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς

χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα

συντεταγμένων (ΕΓΣΑ’ 87)..,

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαθεί το τοπογραφικό ΟΧΙ η άδεια . Εφόσον ΥΠΑΡΧΕΙ το στέλεχος της άδειας ΔΕΝ απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό....

 

 

 

 

(από Λεμπέση και ΣΤ6)

 

 

 

 

 

 

Τοπογραφικό Εξαρτημένο Απαιτείται:

 

 

α) Για τις δηλώσεις αυθαιρέτων άρθ.24 παρ.2.β. & (Στ΄6): Στις περιπτώσεις που δεν

έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατό να ανευρεθεί … και

σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς

χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα

συντεταγμένων (ΕΓΣΑ’ 87)..,

 

Και τι τοπογραφικό θα επισυνάψω στο σύστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζοντας και τις 177 σελίδες μποροώ να πώ πως μου λύθηκαν αρκετές απορίες αλλά μου δημιουργήθηκαν και κάποιες άλλες.

Η απορία μου αφορά το πότε απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε περιπτώσεις τακτοποίησης.

Χωρίς οικοδομική άδεια:

α)Απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις εξαρτημένο τοπογραφικό ΕΓΣΑ. (Σωστά???)

Με οικοδομική άδεια:

β) σε εντός σχεδίου περιοχές δεν χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και χρησιμοποιούμε το τοπογραφικό της αδείας.

γ) σε εκτός σχεδίου περιοχές χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό ΕΓΣΑ.

δ) Σε οριοθετημένους οικισμούς < 2000 κατοίκους ή σε οικισμούς πρό του 23 χρειάζεται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ.

Είναι σωστά τα παραπάνω ή έχω κάνει κάπου λάθος???

 

Για το Α, το Β και το Γ, συμφωνώ.

Το Δ είναι όπως το γράφεις? Μήπως για το Δ, ΔΕΝ χρειάζεται ΕΓΣΑ, εφόσον υπάρχει ο.α. ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πίστευα και εγώ αρχικά σχετικά με το (Δ), αλλά διαβάζοντας διάφορες απόψεις και γνώμες εδώ στο φόρουμ καθώς και τις σημειώσεις της Λεμπέση κατέληξα ότι μάλλον κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

σε οικοπεδο σε οικισμο <2000 κατοικων υπαρχει σπιτι με αυθαιρεσιες που θα νομιμοποιηθει...

 

απο την πανω μερια ετσι οπως φαινεται στο σκαριφημα εχει δρομο...απο την κατω μερια εχει δρομο ο οποιος δεν εγινε ποτε...ειναι χωραφια χωριου..μεσα στον κατω δρομο που δεν εγινε ποτε ο πελατης μ ειχε κανει μια παλια αποθηκη η οποια μπαινει μεσα στο οικοπεδο του για λιγο(οπως φαινεται στο σκαριφημα)

 

 

τωρα ειναι αναγκασμενος να τη χαλασει; δεν εχει ουτε ιδιοκτησιακο δικαιωμα ουτε τπτ...θελω να πω οτι η αποθηκη αυτη δεν ανηκει "καπου"

 

και πιθανως να ειναι και πριν το 83.. ο κατω δρομος δεν εγινε εδω και χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πίστευα και εγώ αρχικά σχετικά με το (Δ), αλλά διαβάζοντας διάφορες απόψεις και γνώμες εδώ στο φόρουμ καθώς και τις σημειώσεις της Λεμπέση κατέληξα ότι μάλλον κάνω λάθος.

Για το Α, το Β και το Γ, συμφωνώ.

Το Δ είναι όπως το γράφεις? Μήπως για το Δ, ΔΕΝ χρειάζεται ΕΓΣΑ, εφόσον υπάρχει ο.α. ?

η Λεμπεση λεει οτι χρειαζεται ΕΓΣΑ σε οικισμους χωρις σχεδιο
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαθεί το τοπογραφικό ΟΧΙ η άδεια . Εφόσον ΥΠΑΡΧΕΙ το στέλεχος της άδειας ΔΕΝ απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό....

 

Όταν δεν υπάρχουν καθόλου σχέδια (απώλεια φακέλου), αλλά υπάρχει το στέλεχος,

τελικά απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό ή οχι?

Αν όχι κάνουμε νεό τοπογραφικό αλλά χωρίς εξάρτηση ή μπορούμε να υποβάλουμε τοπογραφικό συμβολαιογράφου (της σύστασης)?

Link to comment
Share on other sites

Απαξ και δεν υπάρχει τοπογραφικό αδείας εντός σχεδίου και συνεπώς πρέπει να υποβληθεί καινούριο, αυτό θα είναι με συντ ΕΓΣΑ.

Εκτός σχεδίου και οικισμών χωρίς σχέδιο, πάντα νέο τοπο με ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.