Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Ναι ειναι υπηρεσιες και στα φυλλα καταγραφης και στα στοιχεια υπολογισμου.

 

ενταξει , τελικα δεν ειχα τικαρει για επιβεβαιωση του μελους της ομαδας μηχανικων και δεν το ειχε καταχωρησει. Ευχαριστω για το ενδιαφερον και την αμεση απαντηση.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις βεβαιώσεις μεταβίβασης , που δεν έχουν αυθαιρεσίες γιατί μας ζητάει σχέδια ?

 

Η δήλωση λέει ότι μου επιδείχθηκαν τα σχέδια και η άδεια .

 

Από την άλλη πρέπει να τσεκάρω ΔΕΔΟΤΑ όταν δεν έχει αυθαίρετο . Γιατί ?

 

Τι ισχύει τελικά , νομικά και όχι με την λογική του τεε ?

Δεν μας ζητάει σχέδια. Όταν ο πρόεδρος του ΤΕΕ εκδώσει διαπιστωτική πράξη θα υποβάλλουμε και τα τοπογραφικά....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει 9 εκκρεμότητες γιά τις βεβαιώσεις και αν γράψεις ΔΕΔΟΤΑ που δεν απαιτειται μου λέει δηλώσεις , Ε9 , ΔΚ κλπ .

 

Εγώ λέω δεν απαιτείται τίποτα . Γιατί άραγε μου τα ζητάει ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ...βιάστηκαν από το ΤΕΕ κι αντί να φτιάξουν ένα ξεχωριστό σύστημα για τις βεβαιώσεις 4014, έφτιαξαν μικρή τροποποίηση αυτού των δηλώσεων 4014. Και η συνολική τους προσπάθεια έχει επιφέρει αυτό το ...μπάχαλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει 9 εκκρεμότητες γιά τις βεβαιώσεις και αν γράψεις ΔΕΔΟΤΑ που δεν απαιτειται μου λέει δηλώσεις , Ε9 , ΔΚ κλπ .

 

Εγώ λέω δεν απαιτείται τίποτα . Γιατί άραγε μου τα ζητάει ?

BAS, όταν λες τα ζητάει, δηλαδή δεν σε αφήνει να προχωρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, τακτοποιώ την αποπεράτωση α ορόφου κατοικίας που είχε νομιμοποιηθεί με το ν του Τρίτση. για εργασίες επίχριση τοίχων, επίστρωση δαπέδων, τοποθέτηση κουφωμάτων, τοποθέτηση κιγκλιδωμάτων, χρωματισμοί. Σε τέτοια τακτοποίηση από τη στιγμή που δεν ανακατευομαι με δόμηση κλπ οφείλς να υποβάλω κατόψεις τομες τοπογραφικα?? Ο ιδιοκτήτης δε διαθέτει τίποτα από αυτα.. Τι σχέδια πιστέυεται ότι οφείλω να υποβάλω.. Ουσιαστικά έχω υποβάλει μόνο αυθαιρεσίες κατηγορίας 13.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς β' φάση Τρίτση; Υπάρχει άδεια στο οικόπεδο; Αν δεν υπάρχει, χρειάζεσαι νέο τοπο με ΕΓΣΑ.

Ο φάκελος του Τρίτση δεν υπάρχει στην πολεοδομία; Πώς ελέγχεις τι έχει δηλωθεί και τι αποπερατώνει;

Εννοείται ότι θα καταθέσεις σχέδια! Πού θα φανούν οι εργασίες που έχουν γίνει;

Link to comment
Share on other sites

BAS, όταν λες τα ζητάει, δηλαδή δεν σε αφήνει να προχωρήσεις;

 

Οχι , απλά μου τα βγάζει σαν εκκρεμότητες σε οριστικές υποβολές .

Αλλά μάλλον δεν πρόκειται να ασχοληθώ .

Link to comment
Share on other sites

Όχι μάλλον, βέβαιος να είσαι και να μην ασχοληθείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω άλλη μια ερώτηση :

Έχουμε μια μονοκατοικία με άδεια κανονικά και έχουμε αυθαίρετο πανωσήκωμα άλλο έναν όροφο:

 

1)εγώ λογικά δεν θα κάνω καινούργια σχέδια, αλλά θα προσκομίσω την ήδη υπάρχουσα κάτοψη και τομή του δώματος(αν υπάρχουν στην άδεια) με σημειωμένη την αυθαιρεσία, όπως ρώτησα και σε άλλο πόστ, ε?

 

2)τοπογραφικά, διαγράμματα κάλυψης τα ήδη υπάρχουσα της αδείας ?

 

3) τριτον και σημαντικότερο. Για μια τέτοια δουλειά, χωρίς κανούργια σχέδια κτλ κτλ, τι αμοιβές παίζουν στην αγορά? (εννοείται χωρίς πρόστιμο. Καθαρή αμοιβή μηχανικού)

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.